Budmerický lesopark na bicykli s deťmi

apr 12, 2020 | Cyklovýlet

Menej známa lokalita prekvapí svojou krásou. Za Budmerickým kaštieľom sa rozprestierajú vzácne dubové lesy (NPR Lindava), rozsiahle rybníky, lesy posiate medvedím cesnakom či kaplnka a netradičné múzeum kresiel pod holým nebom:) Územím Vás prevedie Náučný chodník Budmerice.

Krásny pseudogotický poľovnícky kaštieľ Pálfiovcov z konca 19. stor. s anglickým parkom plynule prechádza do rozsiahleho lesoparku, ktorý bol v roku 1984 vyhlásený za NPR Lindava s 5. stupňom ochrany. 

Na preskúmanie rozsiahleho územia je vhodné využiť bicykel. Aj keď Vás miestami prekvapí prevýšenie a kamenisté chodníky, väčšina úsekov je príjemne zjazdná aj pre začiatočníkov (cca od 5-6 rokov).

Popri lindavských lesoch tečie potok Gidra, ktorý vytvára na niektorých úsekoch kaňon. Za ním sa rozprestierajú Budmerické rybníky, ktoré sa tu spomínajú už od 16. stor. Môžete sa k nim dostať niekoľkými lávkami cez potok v malej, záhradkárskej oblasti. Tú nájdete aj múzeum odložených kresiel voľne umiestnených pri Gidre. Pomaly ich nahlodáva zub času a pohlcuje príroda.

Mokraďové biotopy chráni prírodná rezervácia Alúvium Gidry, nachádzajúca sa pri rybníkoch. Oplatí sa malá zachádzka sem cez lávku pri “múzeu kresiel”.

Okružná trasa Vás zavedie aj ku kaplnke Panny Márie, ktorú dal vybudovať  majiteľ panstva Ján Pálfi.

Dostupnosť (parkovanie):

Z Bratislavy sa dostanete do Budmeríc autom za 30 minút, z Trnavy za 15 min.

Bezplatne môžete zaparkovať pri plote pred kaštieľom. Do lesoparku sa dostanete buď priamo cez areál kaštieľa v čase otváracích hodín alebo cestou vedúcou popri plote (v závere ulice J. Rašu) – viď mapa.

Povrch: Lesné chodníčky, miestami spevnené väčšími kameňmi.

Občerstvenie: Nie. 

 Plusy:

  • V lete dostatok tieňa.
  • Na jar množstvo cesnaku medvedieho na zber.

 

Minusy:

  • Prevýšenie.
  • Miestami kamenistý chodník.
  • V lete nezabudnite na repelent.

Poznámky (tipy):

Pre milovníkov histórie odporúčam ďalšie zaujímavé miesta lokality Budmeríc, ktoré nájdete popísané na stránke http://budmerice.net/:

Na poliach medzi Budmericami a Jabloncom sa odohrala 11.08.1705 bitka pri Silnici. Na strane vzbúrencov proti cisárovi bojoval aj Juraj Jánošík! V časti Silnický mlyn nájdete kríž aj pamätnú tabuľu.

Archeologický výskum odhalil neďaleko Budmeríc významnú lokalitu – osadu z doby bronzovej, ktorá tu prosperovala v 18. – 15 stor. pred. n.l. . Ležala na Jantárovej ceste a jej obyvatelia  pravdepodobne spracovávali a predávali rudu z Karpát. Osada bola prekvapivo veľká, pravdepodobne až 1000 obyvateľov. Zaujímavé nálezy: pece na meď a cín a odlievacie formy, zásobovacie jamy a zrno, keramika a kostra 30-ročnej ženy.

Atraktívnou turistickou lokalitou sa stala obec Jablonec vďaka novovybudovanej rozhľadni a náučnému chodníku vedúcemu popri riečke Gidra. Viac info TU.

 

 

Kontakt (adresa): ul. Biely Vŕšok, Budmerice.
Okres: Okres Pezinok, Bratislavský kraj.
Prevádzkovateľ: Kaštieľ Budmerice – Slovenské národné múzeum
Dátum vzniku:

Kaštieľ Budmerice – 1889 -majitelia Ján Pálfi (1857-1934)a jeho syn Pavol Pálfi. V r. 1945 znárodnený.

Po rekonštrukci1 2015 prešiel kaštieľ zo správy Domu slovenských spisovateľov do majetku Ministerstva kultúry pod SNM Červený Kameň.

V súčasnosti nie je interiér kaštieľa otvorený pre verejnosť.

Webstránka (FB): http://budmerice.net/kastiel-budmerice-otvaracie-hodiny/
Otváracia doba, vstup (cenník)::

Areál Budmerického zámku s anglickým parkom je oplotený.

OKT- APR: 10:00 – 17:00

MAJ – SEP: 7:00 – 19:00.

Otváraciu dobu si pred návštevou skontrolujte na webe.

GPS (LatLong): (48.362936, 17.398200),  48° 21′ 46.5696” N17° 23′ 53.52” E
Dátum návštevy: 05.04.2020

 

 

 

Share this...
Share on facebook
Facebook