Kuriózny i romantický zároveň.  Tento jedinečný hrad nájdete v krásnom prostredí na sútoku Dyje a Želetavky v NP Podyjí neďaleko Znojma. Posledný majiteľ hradu, baron Haas, obohatil  hradnú zbierku o 49 kusov vypchatých psov, údajne najväčšiu zbierku tohto druhu na svete.

Expozícia: Základný okruh Vám predstaví nádherné romantické novogotické interiéry.  Všimnite si hlavne atypické osvetlenie v kvetinových vzorov z kolorovaného plechu. Druhé poschodie patrí naozaj rozsiahlej zoologickej zbierke. Nájdete tu vypchaté zvieratá nielen domáce, ale z celého sveta. Pútavá je zbierka cudzokrajných vtákov. Zbierku založili bratia Vladimír a Otakar z Daunu.  Najväčším lákadlom je však nepochybne zbierka vypchatých psov a mačiek posledného majiteľa, ktorý tu žil až do príchodu komunistov. Údajne sa nedokázal rozlúčiť so svojimi milovanými zvieratami a volil radšej smrť.

Za zmienku určite stojí aj nádherne zrekonštruovaná hradná kuchyňa, ktorú v prevádzke uvidíte niekoľkých dní do roka (vianočné a veľkonočné prehliadky).

Posledný majiteľ hradu: Bol baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1912–1945), ktorý zdedil po predkoch dobre zabehnutú porcelánku Haas a Czjzek pri Karlových Varoch. Viac ako podnikanie ho zaujímali zvieratá a ženy.  Založil jednu z prvých súkromných ZOO v ČR. Obohatil hradnú zoo zbierku o 49 kusov vypchatých psov. Jeho psinec mal údajne až 200 psov a mláďat, o ktorých sa vzorne a dômyselne staralo až 18 zamestnancov. Tie najobľúbenejšie si nechávala po smrti vypchať, údajne v ich obľúbenej odpočinkovej polohe. Ostatné odpočívajú na psom cintoríne v okolí hradu.  Okrem zverinca a koní mal aj milovanú levicu Mici Maus, s ktorou údajne aj obedoval a želal si byť s ňou pochovaný (čo sa mu nesplnilo).

Prehliadka areálu bez sprievodcu: Oplatí sa návšteva hradu aj bez vnútornej prehliadky. Môžete navštíviť vnútorné nádvorie s kostolíkom a tromi dočasnými výstavami – Jak mlsali naše babičky, baron Haas a 90 rokov Vranovské přehrady. Nájdete tu tiež vežu s hladomornou a záhradu – zverinec so zvieratkami. Nájdete tu zopár exotických vtákov, králiky, ovečky a pávy.

Dostupnosť (parkovanie):

Oficiálne parkovisko nájdete za rekreačným areálom Rumburak s rozhľadňou. Je spoplatnené, platí sa v hotovosti. Odporúčame spojiť návštevu s prechádzkou po náúčnom chodníku z obce Bítov (1,3 km). Parkovisko zdarma nájdete pri čerpacej stanici a hoteli Bítov pred vstupom do obce. Priamo odtiaľ vedie chodníček lesom na vyhliadku Hviezdička a ďalej. Tras nie je náročná a zvládnu ju aj menšie deti.

Povrch:  Kamienkové a lesné chodníky.

Občerstvenie: Áno. V areáli nájdete príjemnú kaviareň s nanukmi.

Plusy:

  • Zvieratká potešia menšie deti.
  • Možnosť spojiť turistiku s návštevou hradu.
  • Netradičná história hradu a unikátna zbierka 49 vypchatých psov.
  • Možnosť návštevy zverinca a nádvoria hradu bez sprievodcu (ideálne pre menšie deti).
  • Krásne romantické interiéry hradu.

Minusy:

Kontakt (adresa): Státní hrad Bítov, Bítov 1, 671 07 Uherčice
Webstránka (FB): https://www.hrad-bitov.cz/
Otváracia doba: Od 1. 5. do 03. 11.:
Utorok – Nedeľa: 09:00-17:00 (leto do 18:00)

V pondelok zatvorené!! 

Vstupenky je možné zakúpiť alebo rezervovať online.

Vstupné ( informatívne): Jednoduchý vstup do hradu bez prehliadky: 80 Kč/dóspelí a deti od 6 rokov

Vstup s prehliadkou hradu:  240 Kč/dospelí a 70 Kč/deti od 6 -17 rokov

Prehliadky prebiehajú každú hodinu od 10:00  a trvajú 60 minút.

Fotografovanie a filmovanie zdarma. Vstup so psom do interiérov a zverinca zakázaný.

LatLong (GPS): (48.943608, 15.700608),  48° 56′ 36.9888” N15° 42′ 2.1888” E
Dátum návštevy: 31.05.2024

Poznámky (tipy):

Počas prehliadky hradu a zbierky vypchatých psov si všimnite už vyhynutú rasu “Stájový pinč”. Preslávil sa vo filme Dobrý voják Švejk.

Share this...
Share on facebook
Facebook