Historický park a sklárske múzeum Lednické Rovne

sep 25, 2020 | Detské ihrisko vonkajšie, Múzeum, Park-záhrada

Podobne ako Zlín má svojho Baťu, či Piešťany Ľudovíta Wintera, aj s terajšou obcou Lednické Rovne sa spája meno významnej osobnosti  – Jozefa Schreibera z Viedne. Ten si na prelome 19. a 20. storočia zakúpil šľachtické Lednické panstvo a významnou mierou prispel k rozvoju obce vybudovaním najmodernejšich sklární v Rakúsko-Uhorsku.

Historický park i kaštieľ tu však stál dávno predtým. Sto rokov pred Schreiberom bol majiteľom lednického panstva gróf Aspremont, veľký milovník prírody.  Práve on dal vybudovať rozsiahly krajinársky park na pravom brehu Váhu s viacerými romantickými architektonickými prvkami.

Dnes tu nájdete jeden z najrozsiahlejších parkov v Trenčianskej župe (18,5ha), ktorý sa obnovuje.  Na najvyššom mieste stojí chrám bohyne Minervy. Nájdetu tu ruiny skutočného kostola,  i najvýznamnejšiu pamiatku, mauzóleum Jozefa Schreibera. Prírodnou zaujímavosťou je šesťramenná lipa.

Návštevníkov prekvapí rozdelenie kaštieľa a parku plotom. Kaštieľ je majetkom a.s. RONA, park spravuje obec. Do parku je samostatný prístup z ulice Schreiberova, kde sa nachádza pekné detské ihrisko. Tu môžete aj poľahky zaparkovať.

Slovenské sklárske múzeum sa nenáchádza priamo v kaštieli, ale v priľahlom objekte priamo pri vrátnici. Tvoria ho 2 miestnosti a toalety. Vstup bol v čase návštevy bezplatný. Prvá miestnosť prostredníctvom sklárskych výrobkov dokumentuje hístoriu sklárskej výroby na Slovensku. Druhá miestnosť prezentuje aktuálny dizajn prostredníctvom výstavy a tvorby 2 dizajnérov. V neveľkom múzeum absentuje popis histórie slovenského skla, ako aj popis nástrojov, materiálov, technológie výroby a tvarovania skla, ktorý by zaujal určite nielen deti. 

Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať je možné priamo pred parkom pri detskom ihrisku na konci Schreiberovej ulice alebo na parkovisku pred kaštieľom. Obe parkoviská sú bezplatné.

Povrch: Prírodné chodníčky v parku a tráva.

Občerstvenie: Nie. Park i detské ihrisko je však ideálne na piknik.

 Plusy:

  • Pekné detské ihrisko pred vstupom do parku.
  • Dostatok tieňa.
  • Zaujímavé architektonické prvky v parku, ktoré potešia aj deti.

Minusy:

  • Z čoho a ako sa sklo vyrába a tvaruje sme sa v múzeu nedozvedeli. Chýbala aj interaktivita. 

 

Kontakt (adresa): Schreiberova ulica, Lednické Rovne.
Okres: Okres Púchov, Trenčiansky kraj.
Prevádzkovateľ: Majteľom kaštieľa je RONA a.s., správcom parku je obec.
Dátum vzniku: Park približne od r. 1800.

Webstránka (FB): www.lednickerovne.sk
Otváracia doba: Park voľne dostupný.
Vstup (cenník): Bezplatne.
LatLong (GPS): (49.067041, 18.287121)49° 4′ 1.3476” N18° 17′ 13.6356” E
Dátum návštevy: 16.08.2020
Autor: Admin.

 

 

 

Poznámky (tipy):

Viete, že v roku 1910 v parku natočil Eduard Schreiber (syn Jozefa Schreibera) prvý hraný film na Slovensku?  Mal názov Únos a hlavnú úlohu v ňom stvárnila jeho neter Fritzi (Frederika Schullerová).

Viete, že najstarší recept na výrobu skla pochádza z roku 658 pred naším letopočtom z knižnice asýrskeho kráľa: „Vezmi 60 dielov piesku, 180 dielov popola z morských rastlín a 5 dielov kriedy.“ Tento recept dodnes nebol prekonaný – sklo sa stále vyrába z kremičitého piesku, uhličitanu draselného a vápenca.

 

Share this...