Lesopark Vrakuňa – nová rozhľadňa, detské ihrisko aj pumptrack

mar 5, 2019 | Detské ihrisko vonkajšie, Park-záhrada, Vyhliadka

Malo známy lesopark v Bratislave prechádza v poslednom období rozsiahlou revitalizáciou. Dnes láka na prechádzky nielen obyvateľov Vrakune. Pre rodiny s deťmi tu nájdete hneď niekoľko atrakcií:

1. Rozhľadňa

Nová, 16 metrov vysoká, drevená rozhľadňa sa týči približne v strede parku a počas víkendov jú obliehajú davy návštevníkov. Pomerne strmé schody nie sú vhodné pre menšie deti do 3 rokov a aj staršie deti si vyžadujú asistenciu dospelej osoby. Rozhľadňa má šesť podlaží a po ich zdolaní je Vám odmenou výhľad na Vrakuňu, lesopark, cintorín a Malý Dunaj. Vstup je celoročne, bez poplatkov.

2. Detské ihrisko pod rozhľadňou a náučný chodník

Pod rozhľadňou deti poteší nová preliezková zostava určená na stabilitu, nový drevený altánok, piknik lavice s grilom a infotabuľa venovaná motýľom s netradičnou motýliou drevenou inštaláciou.

V roku 2020 pribudla na tomto mieste nová preliezková zostava a dvojitá lanovka.

Kúsok od rozhľadne pri vstupe do lesoparku začína aj nový náučný chodník, info tabuľe sú venované okolitej prírode, rastlinám a riečnym biotopom.

3. Detské aj workoutové ihrisko

Detské ihrisko s pumptrackom nájdete v okrajovom cípe lesoparku pri parkovisku neďaleko hlavnej cesty. Staršie preliezkové zostavy boli doplnené o novšie prvky, nájdete tu pieskovisko, kolotoč, pružinové aj klasické hojdačky. Praktickým riešením je aj neďaleké umiestnenie novej work-outovej zóny a zrekonštuovaného veľkého ohniska s posedením. Zacvičia a zabavia sa tu teda aj dospelí.

4. Pumptrack

Pumptrack je dielom spolupráce medzi mestskou časťou a OZ Pedál. Vzhľadom na povrch a profil trasy ho využívajú najmä staršie deti ovládajúce jazdu na bicykli a dospelí jazdci.

Pozn.: V roku 2020 bola trať vyasfaltovaná. Aktuálne je trasa s miernym profilom vhodná aj pre menšie deti a deti na kolobežkách.

5. Lesopark a Malý Dunaj

Vrakunský lesopark sa postupne vyvinul z neudržiavaného lesíka, ktorý vyrástol z náletových drevín na neobhospodarovanej pôde. Od roku 1986, po majetkovom vysporiadaní, začala mestská časť s postupou premenou tejto lokality až do súčasnej podoby.

Súčasťou obnovy je aj údržba a orez starších stromov v lesoparku a výsadba nových stromčekov, ktoré máte možnosť vidieť v celom parku. Oku lahodiacou atrakciou je už dnes novo vysadená sakurová alej pri modrom visutom moste. Operencom poteší 10 nových búdok pre sovy a dravce.

6. Technické pamiatky

Počas prechádzky môžete v celom parku spozorovať netradičné kruhové betónové stavby. Ide o 6 studní, ktoré boli súčasťou vodárne z roku 1915. Tá čerpala vodu pre podnik Dynamit Nobel. Vodáreň fungovala až do 70-tych rokov 20. storočia.

Lesopark je pre peších prístupný aj cez obľúbený visutý modrý most cez Malý Dunaj, ktorý tiež prešiel nedávno rekonštrukciou.

Dostupnosť (parkovanie):

Parkovisko nájdete priamo za mostom cez M. Dunaj pri hlavnej ceste, býva však často plné. Zopár parkovacích miest sa však často nájde aj priamo pozdĺž úzkej Brezovej ulice priamo pri parku.

Do parku sa poľahky dostanete aj keď zaparkujete na veľkom parkovisku pred vrakunským cintorínom. Následne prejdete rovno cez cintorín  zadným vchodom priamo do lesoparku. Sledujte však otváracie hodiny cintorína, najmä v zimných mesiacoch.

Kontakt (adresa): Brezová ulica, Bratislava 2, Vrakuňa.
Prevádzkovateľ: Miestny úrad Bratislava – Vrakuňa, Šíravská 7, 82107 Bratislava.
Zhotoviteľ:
Dátum vzniku: Rozhľadňa – 2018.
Web stránka: http://www.vrakuna.sk/zivot-vo-vrakuni/lesopark/
Vstup (cenník), otváracia doba: Celoročne, bezplatne.
GPS (LatLong): (48.146047, 17.199211), 48° 8′ 45.7692” N17° 11′ 57.1596” E
Dátum aktualizácie textu: 09. 02. 2019, 5.12.2020

 

 

Povrch: Betónové chodníky, tráva.

Občerstvenie: Nie.

Stav: Starší park, ktorý sa postupne revitalizuje – obnova osvetlenia, nové detské ihriská, nová výsadba zelene, nový náučný chodník, nová rozhľadňa.

Plusy: 

  • Príjemá oddychová zóna s viacerými atrakciami.
  • V roku 2020 pribudlo viacero kruhových ohnísk na opekanie. Drevo si však nezabudnite priniesť.

Mínusy: 

  • Betónové chodníky sú ešte pôvodné, rozbité. Dá sa po nich bicyklovať, ale na plastových motorkách, kolobežkách či korčuliach je to trápenie.
  • Cez víkendy je rozhľadňa preplnená.
  • Pomerne strmé schody na rozhľadni nie sú vhodné pre menšie deti do 3 rokov a aj staršie deti si vyžadujú asistenciu dospelej osoby.

Poznámky (tipy): –

Share this...
Share on facebook
Facebook