Vodná nádrž Sĺňava na Váhu, neďaleko Piešťan, je známou destináciou predovšetkým pre vodákov. Miestni obyvatelia však s obľubou využívaju najmä krásnu a príjemnú cyklotrasu vedúcu po hrádzi vôkol celej nádrže. 

Ide o nenáročný cyklookruh  v celkovej dĺžke 12 km (hať Drahovce je z Piešťan vzdialená 5,3 km). Naviac, je to trasa bezpečná a atraktívna aj pre menšie deti. 

Pozdĺž trasy Vás čaká niekoľko pekných občerstvovacích staníc. Ak si trasu rozdelíte na viac úsekov, zvládnu ju už deti od 6 rokov, v závislosti od ich povahy a kondície.

Vodná nádrž Sĺňava vznikla v roku 1959 prehradením Váhu haťou v Drahovciach na mieste pôvodných lužných lesov a nivných lúk. Hať bola spriechodnená pre cyklistov a peších len pred pár rokmi, čím sa vytvoril atraktívny cyklookruh (nájdete ho aj pod názvom Kolokruh Sĺňava), ktorý dospelý zvládne cca za 45 minút, Pozor však, hať NIE je otvorená celoročne a nonstop – viď otváraciu dobu.

Lokalita je významným vtáčím územím, nájdete tu hniezdiť čajky aj veľké kolónie rybára riečneho či zimovať arktické druhy vtákov. Pre tento účel bol vytvorený umelý vtáčí ostrov “Čajka”. Viac sa o vzácnych vtáčích druhoch dozviete TU (online kamery).

Dostupnosť (parkovanie):

Východzím bodom pre cyklovýlet je mesto Piešťany. Odporúčame parkovanie zdarma pri Váhu pri Hoteli Park (viď mapa). Odtiaľ je jednoduchá dostupnosť cez park do centra i na cyklotrasu.

Veľké platené parkovisko nájdete pred Krajinským mostom. Ďaľšou možnosťou je parkovanie v Lodenici Piešťany na Rekreačnej ulici.

Povrch:  Asfaltový cyklochodník.

Občerstvenie: Áno. Pozdĺž trasy viacero bufetov a reštaurácii. Napr.:

Regal Burger Piešťany priamo pri Váhu v Piešťanoch;

Piešťanský pivovar Žiwell nájdete v Lodenici Piešťany na mieste zaniknutého campingu – nádete tu malé detské ihrisko, výborné jedlo a samozrejme pivo;

Letný bufet Dino – kúsok za lodenicou s peknou terasou nad vodou a drevenými sochami.

Siesta pláž – príjemné miesto pri hati, bufet však bez prípravy jedál;

Bearder Brothers Wake Soul wakeboardový areál v Ratnovciach s detským ihriskom.

Plusy:

  • Nenáročná a bezpečná trasa pre deti.
  • Pozdĺž trasy viacero atrakcií pre deti.
  • Možnosť prehliadky Piešťan.

Mínusy:

  • Nedostatok tieňa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt (adresa): Piešťany, Nábrežie Ivana Krasku.
Okres: Okres Piešťany – Trnavský kraj.
Prevádzkovateľ: Mesto Piešťany.
Dátum vzniku: cca 2012.
Webstránka (FB): http://www.visitpiestany.sk/
Otváracia doba:

Hať v Drahovciach je pre peších a cyklistov priechodná od apríla do septembra v nasledovných hodinách :

http://www.visitpiestany.sk/co-robit/volny-cas/prechadzky/

Dĺžka trasy, povrch: Cyklookruh má 12 km. Povrch: asfalt (hrádza)
GPS (LatLong): (48.596476, 17.840171), 48° 35′ 47.3136” N17° 50′ 24.6156” E
Dátum aktualizácie: 27.10.2019

 

 

 

 

Poznámky (tipy):

Ak máte menšie deti, ktoré milujú vodu. Nezabudnite si pribaliť plavky alebo náhradné oblečenie. Voda síce nie je priezračná, ale láka na čľapkanie sa, osvieženie sa či hádzanie kamienkov.

Ak sem budete merať dlhšiu cestu, určite vyrazte už ráno.  V Piešťanoch si môžete prezrieť kúpeľný ostrov, park s detským ihriskom, vodnú fontánu v centre, či vybrať sa v lete na termálne kúpalisko Eva.

Prehliadku po Piešťanoch Vám za 40 minút urobí Piešťanský expres vláčik. Zastávku “Kaplnka” nájdete priamo priamo pred Promenádovým mostom.

Odporúčame vyskúšať výbornú zmrzlinu na okraji pešej zóny – Monalisa. Prekvapia Vás domácimi nanukmi.

Na okraji Piešťan určite neobíďte návštevu Vojenského historického múzea. Podrobnosti aj foto nájdete v samostatnom článku TU.

Akuálne akcie a tipy kam sa vybrať v Piešťanoch nájdete aj na tejto stránke TU.

Share this...
Share on facebook
Facebook