Propast Macocha a Punkevní jeskyně

aug 5, 2019 | Prírodná pamiatka, Turistika

Punkevní jeskyně je najnavštevovanejšou jaskyňou Moravského krasu (spolu 5 sprístupnených). Jedinečnou ju robí najmä prehliadka  zatopenej časti prostredníctvom lodiek a tiež impozantná prepadlina – Propast Macocha, na ktorej dne sa ocitnete v strede prehliadky.

To boli atribúty, ktoré rozhodli, aj napriek potrebe rezervácie vstupeniek. Naše menšie deti  (3 a 5 rokov) bez mrnčania zvládli celú 60 minútovú prehliadku, 1250 m chodieb a 198 schodov.

Na úvod krátke vysvetlenie: Propast Macocha a Punkevní jeskyne sú prepojené. Vstup do Punkevní jeskyně sa nachádza v úzkom kaňone Pustý žleb riečky Punkva,  ktorá prechádza aj jaskyňou. V strednej časti prehliadky prechádzate cez dno propasti Macocha, následne prehliadka pokračuje na loďkách.

K jaskyni sa dostanete dvomi spôsobmi, pričom aj lístky pri rezervácii si môžete vyzdvihnúť na oboch miestach:

1. Cesta cez kaňon Pustý žleb (celoročne): Začína pri parkovisku Skalní mlýn. Odtiaľ sa môžete vybrať asfaltkou peši kaňonom (1,7 km), deti však milujú cestu vláčikom, ktorý tu premáva.

II. Cesta z horného mostíka Propasti Macocha (APR – NOV): Za obcou Vílémovice sa dostanete cez les k rozsiahlem parkovisku pri Propasti Macocha. Nachádza sa tu informačné centrum (kde zoženiete lístky do jaskyne aj na lanovku), vrchná stanica lanovky, horný a dolní mostík na pozorovanie Propasti Macocha, bufety, suveníry a chata Macocha, kde si na terase môžete dopriať tradičný český obed.

Od chaty Macocha po turistickej značke doslova zbehnete za 30 minút do úzkeho kaňonu Pustý žleb, odkiaľ je to len kúsok k jaskyni, spolu cca 45 minút. Chodník je vhodný aj pre deti, na strmších úsekoch sú schody a serpentíny. Po ceste kaňonom môžete obdivovať skalné útvary a jaskyne. Po prehliadke sa s deťmi dostanete poľahky späť využitím lanovky.

Návštevu si dôkladne vyrátajte, cesta s deťmi po tursitickom chdníčku Vám potrvá cca 45 minút. Pred vstupom do jaskyne rátajte aj s obliekaním detí, malým občerstvením a použitím toaliet.

Dostupnosť (parkovanie):

Hoci vzdialenosť z Brna je približne 35 km, cesta autom Vám zaberie 50 minút.

Parkoviská sú 2: Parkovisko na Skalnom mlýne a rozsiahle parkovisko pri Propasti Macocha, obe platené. Záleží od trasy, ktorú si pre prístup do jaskyne zvolíte (viď text vyššie).

Povrch:  Lesný chodník a schody na turistickej ceste z Propasti Macocha. Betónový chodník v jaskyni

Občerstvenie: Áno. Bufet pri jaskyni.

Poznámky (tipy):

Nezabudnite na vlastné baterky pre deti. Po ceste k jaskyni narazíte na viacero skalných dier, ktoré lákajú k preskúmaniu.

Nezabudnite na teplné oblečenie – mikiny aj tepláky pre deti. V jaskyni je celoročná stabilná teplota 8 stupňov. Ak by ste predsa len zabudli, popýtajte sa v predajni Suvenírov – ochotne Vám mikinu požičajú.

Do jaskyne je prísny zákaz vodit psov a iné zvieratá, ani v taške.

Rezerváciu do jaskyne zabezpečuje Ústřední informační služba Skalní mlýn: telefon: +420 516 413 575, e-mail: info@caves.cz. Stačí poslať mail s približnou dobou návštevy s počtom dospelých a detí.

 Plusy:

 • Hoci prehliadka jaskyne trvá 60 minút, deťom ubehne ako voda. keďže v polovičke trasy nasadnete do lodiek.

Minusy:

 • Pre vysokú návštevnosť je v letných mesiacoch potrebná rezervácia termínu návštevy, inak Vám hrozí niekoľkohodinové čakanie.

   

Kontakt (adresa): kaňon Pustý žleb, Moravský kras, Ústřední informační služba Skalní Mlýn, okres Blansko.
Prevádzkovateľ: Správa jeskyní Moravského krasu.
Dátum vzniku: 2015.
Webstránka (FB):

https://www.caves.cz/jeskyne/punkevni-jeskyne

http://www.propast-macocha.cz/punkevni-jeskyne.html

Otváracia doba: Letná sezóna: 10::00 – 16:00. Podrobne na webstránke.
Vstup (cenník):

Vstup do jaskyne: Dospelý210 Kč (8 eur)
Dieťa 3-15 rokov– 100 Kč (3,8 eur).

Poplatok za foto je 40 Kč. Vzťahuje sa aj na mobilné telefóny.

Lanovka či vláčik zo Skalného mlýna: Jeden smer: Dospelý 80 Kč, Deti 60 Kč; Oba smery: Dospelý 100 Kč, Deti 70 Kč.

Parkovanie: cca 50 Kč/deň.

Vstup na Horný a Dolný mostík Propasti Macocha je zdarma.

GPS (LatLong): (49.371128, 16.726198), 49° 22′ 16.0608” N16° 43′ 34.3128” E
Dátum návštevy: 06/2019

 

Poznámky (tipy):

 • Po žltej značky si z dolného mostíka Propasti Macocha môžete urobiť krátku prechádzku ku Koňskej vyhlídke (0,8 km). Nájdete tu pekný výhľad na Pustý žleb.

  Od Propasti Macocha vediet pekný 3 km-ový turistický chodník (žltá  značka, Křenkova cesta) po rovinatej Macošskej plošine.  Odmenou pre deti bude na konci Kateřinská jeskyně, ale hlavne veľmi pekne interaktívne spracovaný Dum přírody Moravského krasu.

  Veľmi pekná trasa pešo či na bicykli (zelená turistická značka, cca 4 km) vedie cez Suchý žleb až po Skalný mlýn. Po ceste môžete s deťmi prebádať cca 12 jaskýň.
  Pekne spracované prehľadné mapy oblasti nájdete TU.

Propast Macocha je stredoeurópsky unikát – s hĺbkou 138 m ide o najväčšiu priepasť svojho druhu (tzv. “light hole”) v strednej Európe. Bohužiaľ, láka aj samovrahom, celkovo tu dobrovoľne ukončilo život už 85 ľudí. 

Share this...
Share on facebook
Facebook