Zelená oáza, ktorá vyrástla pri Malom Dunaji v obci Malinovo, je nielen krásnym príkladom lásky a úcty k prírode a svojmu okoliu, ale predovšetkým ukážka šikovnosti a spolupráce miestnych obyvateľov.  Nenáročný okruh v dĺžke 3 km po náučnom chodníku “Na bobrej stope” Vás z dedinky Malinovo (pri cintoríne) zavedie k rozhľadni Hniezdo a Bobriemu hradu.

Z územia, kde sa kedysi kopila čierna skládka, sa dnes stala rekreačno-oddychová zóna vyhľadávaná nielen miestnymi obyvateľmi a rodinami s deťmi. Toto miesto sa tiež stalo  obľúbenou vodáckou zastávkou pri splave Malého Dunaja.

Nájdete tu náučný chodník a niekoľko originálnych prvkov, ktoré na prechádzku vylákajú aj menej nadšené deti. 

Rozhľadňa Hniezdo a drevená lávka – táto netradičná pozorovateľňa v tvare obrovského hniezda ponúka výhľad zo 7 metrovej výšky na Malý Dunaj a zaplavený mokraďový lužný les. Drevenou lávkou sa cez mokrade dostanete na pravý breh Malého Dunaja, kadiaľ vás chodníček spoľahlivo po pár metroch dovedie k Zelenej oáze.

Zelená oáza – je menšia lúčka na brehu Malého Dunaja v mieste, kde sa od neho odďeľuje malé vodné rameno.

Táto príjemná lokalita bola pred 5-timi rokmi vďaka miestnym dobrovoľníkom vyčistená. Postupne pribudol veľký altánok, drevený pontón pre kajaky, detské drevené preliezky aj drevené toalety.

Miesto dostalo názov Zelená oáza a vďaka sponzorským darom a projektom sa občianskemu združeniu Pro Eberhard darí toto územie neustále zveľaďovať. Na konci roka 2017 pribudol netradičný Bobrí hrad a nový náučný chodník s infotabuľami.

Detské ihrisko – súčasťou zelenej oázy sú originálne drevené preliezky – hasičské auto, bocian, drevená loď a srnka. Samostatne stojaca a jedinečná je nová preliezka Bobrí hrad, ktorú nájdete ukrytú na kopčeku v lužnom lesíku za ramenom Malého Dunaja.

Náučný chodník “Na dobrej stope” – bol otvorený koncom roka 2017. Náučná trasa začína v uličke za cintorínom (Cintorínska ulica), kde nájdete prvú informačnú tabuľu s prehľadnou mapou. Po rovnej poľnej ceste sa za cca 800  m dostanete k rozhľadni hniezdo.

Náučný chodník ďalej pokračuje 300 m popri brehu Malého Dunaja k Zelenej oáze, odkiaľ môžete pokračovať okruhom  okolo ramena Malého Dunaja.

Informačné tabule rozmiestnené pozdĺž trasy poskytujú základné informácie o chotári  Malinova, o starých brodoch cez Malý Dunaj, o vtákoch a živočíchoch pri rieke a v mokradi. 

Na ochrane a zveľaďovaní tohto územia aktívne participujú aj deti zo ZŠ, ktoré pomáhali sadiť ovocné stomy pozdĺž cesty k rozhľadni a osadzovali vtáčie búdky.

Dostupnosť (parkovanie):

Z hlavnej cesty cez dedinu odbočíte za zámkom doľava do centra dediny. Tu za netradičným tehlovým kostolíkom Sv. Juraja zabočíte doľava k cintorínu a dostanete sa až na poľnú cestu, kde Vás privíta prvá infotabuľa. Parkovať môžete na parkovisku pri cintoríne.

 Povrch: Tráva, lesný chodník, lesná cesta.

Občerstvenie:  nájdete v dedine – hneď pri vchode do zámku je to pizzeria u Tučka, pri futbalovom ihrisku nájdete bistro Malinovo s malým detským ihriskom a chutným hamburgerom či pečenou rybou. 

Stav: Udržiavané, čisté prostredie.

Kontakt (adresa): Cintorínska ul., obec Malinovo.
Okres: Okres Senec.
Prevádzkovateľ: OZ Pro Eberhard, Cintorínska 16, 900 45 Malinovo, údržba obec Malinovo.
Zhotoviteľ: Altánok s pontónmi (projekt Ing. arch. Peter Popluhár) a rozhľadňu Hniezdo s lávkou (projekt  Ing. arch. Peter Derevenc), postavila firma Nábytok Pilinský z Malinova.
Dátum vzniku: 2013.
Web stránka: http://www.malinovo.sk/web/obcianske-zdruzenie-pro-eberhard/
Vstup (cenník): Bezplatný vstup. Otvorené celoročne.
GPS (LatLong) (48.167247, 17.291609), 48° 10′ 2.0892” N17° 17′ 29.7924” E
Dátum návštevy: 02/2019, 1.10.2022

 

 

 

 

Plusy:

  • Príjemný rekreačný areál, kde sa zabavia aj deti a dá tu opekať.

Mínusy: 

  • Aby ste sa dostali k bobriemu hradu, musíte prekonať (preliezť) vodohospod. stavbu-stavidlo, ktoré je uzatvorené závorou, naviac s bicyklami tadiaľto neprejdete vôbec.

Poznámky (tipy): 

Obec má bohatú a zaujímavú históriu. Pri návšteve sa oplatí nazrieť aj do aktuálne zanedbaného zámku s anglickým parkom. Nájdete tu detské ihrisko, v parku 7 obrých platanov a iné vzácne dreviny. Park je pre verejnosť otvorený od 8.00 do 21.00 v letnom období a od 10.00 do 19.00 v zimnom období. Viac z histórie zámku, či zaujímavý záznam o návšteve amerického prezidenta Theodora Roosvelta na zámku v roku 1910, nájdete na stránke obce: 

http://www.malinovo.sk/web/z-historie.php.

O opätovnej obnove parku sa dozviete TU.

Obcou zároveň vedie náučný a poznávací chodník, ktorý má 9 infotabúľ:

 http://www.malinovo.sk/web/naucny-chodnik.php.

Share this...
Share on facebook
Facebook