Unikátne detské ihriská nájdete v Maďarsku

dec 5, 2020 | Detské ihrisko vonkajšie

Počas návštevy nášho južného suseda určite časom natrafíte na krásne farebné ihriská, ktoré Vás strhnú do sveta rozprávok. Sú farebné, prekvapivo originálne a najmä zábavné.  Okrem primárneho prvku zábavy však ponúkajú aj ďalší nový rozmer. Je to krása umeleckého stvárnenia a dizajn, ale tiež vzdelávanie, podpora kreativity a odkaz na národnú históriu. 

Detské ihriská pochádzajú z 3-och  umeleckých dielní.  Každé detské ihrisko je originálny, jedinečný umelecký prvok krajiny, vytváraný na mieru konkrétneho priestoru.

Společnost Ilona-malom Műhely Bt. bola založená v roku 2000 a združuje skupinu tesárov, umelcov, sochárov, etnografku, krajinného architekta či zámočníka. Ich poslaním je vytvárať inovatívny, hravý priestor pre deti i komunitu, ktorý podporuje kreativitu a rozvoj. Na svojom konte má viaceré ikonické ikonické detské ihriská. Je napríklad detské ihrisko v Zoo Gyor, v Zoo Veszprém, v Zoo Budapešť či známe ceruzkové detské ihrisko Cirka v Budapešti.

Zoskupenie okolo umelca Kő Boldizsára  kladie dôraz na prepracované umelecké stvárnenie. Každé ihrisko nesie odkaz na  tradičné maďarské rozprávky či povesti. Typické sú folklórne motívy a ozdobnosť detailov.  Hracie prvky z tejto dielne sú tak nielen technicky originálne a funkčné, ale predovšetkým ide o jedinečné umelecké diela.

Tím mladých umelcov zoskupených v pomerne novej spoločnosti ASAPA má na konte za posledných 5 rokov viacero vydarených projektov. V spoločnosti sa kladie dôraz na prírodné a recyklované materiály. Detské ihriská prekvapia nápaditosťou a jednoduchým severským štýlom.

Za zmienku určite stoja aj obrie šmykľavkové ihriská v Budapešti uvedené v závere tohto článku. Síce nie sú rozprávkové, ale určite sú originálne a prinášajú deťom zábavu  a radosť z pohybu. Ich tvorcom je spoločnosť Berliner z Nemecka.

Viacero detských ihrísk je ľahko dostupných i zo Slovenska. Ich návštevu určite neoľutujete.

1. Cerka Firka Budapest 

Obrie ceruzky nájdete od roku 2014 umiestnené na vrchu Gellért nad Budapešťou. Detské ihrisko Cerka-Firka je čarovné miesto, ktoré Vás premení na nepatrné postavičky v džungli ceruziek. Nechýbajú ani strúhadlá, napríklad s pohyblivým bubnom uprostred. Autorom a realizátorom je Společnost Ilona-malom Műhely Bt..

Toto krásne detské ihrísko môžete preskúmať počas prechádzkovej trasy, ktorú nájdete popísanú v samostatnom článku TU. Trasa má 6 km a prechádza z budínskeho hradného kopca na protiľahlý kopec Gellért. Po ceste navštívite 4 krásne a jedinečné detské ihriská a podzemný labyrint.

Pre viac foto posúvaj šípky:

 2. Balatonboglár – Platan Strand

Na známej pláži v Balatonboglári pri jazere Balaton nájdete okrem množstva atrakcií i krásne detské ihrisko z dielne spoločnosti Kő Boldizsár. Detské ihrisko nesie odkaz na jazero Balaton a jeho povesti. Rozprávkové ihrisko prešlo v roku 2020 rekonštrukciou.

Pre viac foto posúvaj šípky:

 3. Once-Upon-A-Time-Castle (Holnemvolt Vár) v Zoo Budapešť

Tento zábavný park nájdete v záverečnej časti Zoo. Vstup máte zdarma pokiaľ ste navštívili Zoo a zakúpili si bežnú vstupenku. Môžete však túto atrakciu navštíviť aj samostatne a vyhradiť si tak na ňu viac času.

Viaceré atrakcie sú tu spoplatnené žetónmi, ktoré zakúpite v automate (1 žetón =200 fórintov =0,62 EUR). Jazda vláčikom = 1 žetón, carousel kolotoč 2 žetóny a pod.

Staršie i mladšie ročníky poteší viacero retro atrakcií, ktoré nesú odkaz zaniknutého zábavného parku Vidámpark. Hodnotný je predovšetkým zreštaurovaný starý carousel kolotoč. Menšie deti poteší jazda na malom retro vláčiku. Jedinečné hracie prvky nájdete na originálnom detskom ihrisku s folklórnymi motívmi a vodným ihriskom z dielne Kő Boldizsár.

Nechýbajú tu samozrejme zvieratká – koníky a lamy, hladkacia zoo. Miesto tu našla aj záchranná zvieracia stanica. V jazdiarni je možnosť zajazdiť si na koníku či ťave.

Veľkou atrakciou je vnútorné ihrisko “Za siedmimi horami”, na 2-hodinovy vstup však budete potrebovať 4 žetóny.  Deti tu majú možnosť sa zoznámiť s postavičami z maďarských animovaných rozprávok – PomPom, Dr. Bubo, Vuk. Nájdete tu tiež pekné indoorové podmorské ihrisko z dielne Ilona-malom Műhely Bt.  viac foto TU.

Pre viac foto posúvaj šípky:

 4. Detské ihrisko Zoo Gyor

Detské ihrisko v Zoo Gyor Vás prenesie do púštnej Afriky. Nájdete tu púštne duny, ťavy i havarované lietadlo. Ihrisko je z dielne Ilona Malom Muhely Bt..

Pre viac foto posúvaj šípky:

 5. Detské ihrisko Veszprém Zoo

Do africkej savany sa prenesiete v Zoo Veszprém. Nasadnete do lietadla, vylodíte sa z nákladnej lode, navštívite tradičné obydlia a zahráte si na bubnoch. Pozor! Pri vodnom prameni na Vás striehnu hrochy. Detské ihrisko bolo dokončené v roku 2018. Je z dielne Ilona-Malom Műhely Bt.

Pre viac foto posúvaj šípky:

6. Detské ihriská v Skanzene Szentendre

Originálne rozprávkové hracie prvky nájdete roztrúsené po celom skanzene. Z dielne sochára Kő Boldizsára napríklad pochádza detské ihrisko Rozprávková záhrada z roku 2016, ktorú nájdete v lesíku pri vodnom mlyne. Z dielne ASAPA zase krásne drevené hracie skrinky, napríklad v tvare klobásky, ktoré v sebe ukrývajú jedinečnú hracie pohyblivé príbehy.

Samostatný článok o návšteve skanzenu nájdete v samostatnom článku TU.

Pre viac foto posúvaj šípky:

7. Detské ihrisko kráľa Mateja – Budínsky hradný kopec v Budapešti

Detské ihrisko s rozhodne najkrajším výhľadom je ukryté v turistickom srdci Budapešti, na budínskom hradnom kopci, hneď vedľa Chrámu Sv. Mateja. Otvorené bolo v roku 2015, ústrednou témou je rozprávkový stredovek s rytiermi. Vybudované hradby v sebe ukrývajú spleť chodieb, tunelov a šmykľaviek. Menšie deti poteší pieskovisko v tieni stromov. Určite sem s malými rytiermi a princeznami pri potulkách Budapešťou zavítajte. 

Toto krásne detské ihrísko môžete preskúmať počas prechádzkovej trasy, ktorú nájdete popísanú v samostatnom článku TU. Trasa má 6 km a prechádza z budínskeho hradného kopca na protiľahlý kopec Gellért. Po ceste navštívite 4 krásne a jedinečné detské ihriská a podzemný labyrint.

Pre viac foto posúvaj šípky:

8. Detské ihrisko Pom – Pom a Vuk v Budapešti

Kruhové detské ihrisko je tématicky venované maďarskej kreslenej rozprávke Pom-Pom, ktorá je známa aj na Slovensku. Nájdete tu niekoľko roztomilých postavičiek, ale predovšetkým veľmi efektné 3 obrie rozprávkové domčeky.

Kúsok od Pom-pom ihriska nájdete ďalšie detské ihrisko venované maďarskej kreslenej rozprávke o lyšiačikovi menom Vuk.

Tieto krásne detské ihríská môžete preskúmať počas prechádzkovej trasy, ktorú nájdete popísanú v samostatnom článku TU. Trasa má 6 km a prechádza z budínskeho hradného kopca na protiľahlý kopec Gellért. Po ceste navštívite 4 krásne a jedinečné detské ihriská a podzemný labyrint.

Pre viac foto posúvaj šípky:

9. Detské ihrisko VárosLiget v Budapešti

Detské ihrisko, ktoré má prívlastok veľkolepé. Otvorené bolo v novembri 2019 a nájdete ho v srdci Budapešti, v jeho najznámejšom mestskom parku Városliget. Ten prechádza v posledných rokoch rozsiahlou revitalizáciou. 

Ambiciózny projekt rozsiahleho detského ihriska vložilo mesto do rúk skúseným odborníkom, spoločnosti Berliner z Nemecka, ktorá patrí medzi popredných tvorcov, dizajnérov a projektantov herných prvkov budovaných po celom svete. Do procesu prípravy, tvorby a pripomienok boli zaiteresovaní urbanisti, architekti, inžinieri, ale aj 140 mimovládnych organizácií a verejnosť. 

O úspechu ihriska hovorí aj obrovská návštevnosť, ktorá nie je až taká citeľná vďaka úctihodnej ploche detského ihriska, 13 tisíc m2. Nájdete tu 50 rôznych herných zariadení, ktoré sú zoskupené do herných areálov podľa veku ( 0-6, 2-12 a 6-14 rokov).

Vstup na detské ihrisko je zdarma. Viac info v samostatnom článku TU.

Pre viac foto posúvaj šípky:

10. Detské ihrisko na Óbudai sziget

Toto krásne adrenalínové detské ihrisko nájdete umiestnené v parku na menej známom ostrove Óbudai, ktorý sa rozprestiera za známejším Márgit sziget. Názov dostalo Hajógyári jászótér – lodeniskové ihrisko.

Ihrisko pozostáva z 2-och častí. Dominuje mu kopec so šiestimi super dlhými tobogánovými šmykľavkami, no v tieni stromov nájdete tiež tradičnejšie detské ihrisko určené aj pre menšie deti.  Nechýba pieskovisko, hojdačky, ale aj menej tradičné prvky – super veľká kolektívna sieťová hojdačka a veľký lanový kolotoč.  

Šmykľavky majú vekové označenie 6-15 rokov, no jazde rozhodne neodolajú aj dospelý a odvážnejšie menšie deti.

Vstup na detské ihrisko je zdarma. Viac info v samostatnom článku TU.

Pre viac foto posúvaj šípky:

11. Detské ihrisko šmykľavkové pod Citadelou v Budapešti

Súbor šiesticho obrích nerezových šmykľaviek nadchne nielen deti.  Pripravte sa však aj na vysokú návštevnosť, toto ihrisko je veľmi obľúbené.

Vstup na detské ihrisko je zdarma. Viac info v samostatnom článku TU.

Pre viac foto posúvaj šípky:

12. Ďalšie inšpirácie

Názov ihriska Kde ho nájdete Zhotoviteľ
Vnútorné ihrisko “Frogs World”
FUTURA, Mosonmagyaróvar
Ilona-malom Műhely Bt.
Detské ihrisko ľudových rozprávok  Zöld Péter
Millenium Park, Budapešť 
Kő Boldizsár
Wave Boat House 
Pesterzsébet, Budapešť 
ASAPA
Banícke ihrisko
Brennbergbánya, Šoproň
Ilona-malom Műhely Bt.
Benczúrova záhrada
Terézváros, Budapešť 
Kő Boldizsár
Detské ihrisko Békas
Debrecen
ASAPA
Detské ihrisko Margaréta
Margaréta út., Budapešť
Ilona-malom Műhely Bt.
Detské ihrisko Szent István
Nám. Szent István, Budáfok, Budapešť
Kő Boldizsár
Literárne ihrisko Bobita
Kulturního centra Miklós Radnóti (RAM), Budapešť
Ilona-malom Műhely Bt.
Detské ihrisko Pázmándi
Pázmánd
ASAPA
Dawn Star v Kaposvár
Kaposvár
Kő Boldizsár
3 borovicové šišky
pláž v Balatonfenyves, Balaton
Ilona-malom Műhely Bt.
Prírodný náučný chodník
Nagyerdei Park Forest, Debrecen
ASAPA
Obliehanie hradu
Bánd, zrúcanina Essegváru 
(neďaleko Veszprém, Balaton)
Ilona-malom Műhely Bt.
Detské ihrisko Kráľa Mateja
Visegrad
Kő Boldizsár
Džungla Bambara
Bambara hotel, Felsőtárkány
ASAPA
Svet šachových figúrok
Szeged
Ilona-malom Műhely Bt.
Detské ihrisko Jankó Holló 
Hollókő
Kő Boldizsár
Obrovský speleobox 
jaskyňa Pál-Valley
Ilona-malom Műhely Bt.
Cykloodpočívadlo
Nemesvámos
(neďaleko Veszprém, Balaton)
Ilona-malom Műhely Bt.
Detské ihrisko
Jászberény ZOO
Ilona-malom Műhely Bt.
Budakeszi Wildlife Parku
Budapešť
Ilona-malom Műhely Bt.
Mikádo detské ihrisko
BALATONFŰZFŐ, Balaton
Ilona-malom Műhely Bt.
Mytologické ihrisko
Múzeum Aquincum,
Budapešť
Kő Boldizsár
Odkaz na katalóg
Ilona-malom Műhely Bt.
Ilona-malom Műhely Bt.
Share this...
Share on facebook
Facebook