Vyhliadka a Vinohradnícky skanzen Svätý Jur

dec 7, 2019 | Turistika, Vyhliadka

Aj neskorá jeseň či zima má svoje čaro. Ak Vás to stále láka do prírody, skúste tento nenáročný okruh vinohradmi Svätého Jura, ktorý určite zabaví aj Vaše detičky. Povedie totiž na novú vyhliadku a v závere neobíde ani detské ihrisko.

Trasa Vám s deťmi zaberie cca 1 hodinu (2,2 km), v závislosti od veku a nadšenia detí. Cesta až ku vyhliadke je z betónových panelov, takže ju v tomto úseku zvládnu aj kočíky. Vyhliadka sa tak dá poľahky navštíviť aj počas mokra či blata.

Ak kúsok za vyhliadkou zabočíme doprava na vinohradnícky chodníček, dostanem sa zakrátko (15 minút) až dole do mestečka Svätý Jur (Letohradská ulica). Tu deti poteší zrekonštruované detské ihrisko s dopravnými značkami a cestičkami.

Kamenné múry mestského opevnenia nás dovedú späť na začiatok trasy. Vybrať sa však môžeme popri ihrisku  do centra tohto starobylého mestečka, kde je rozhodne čo pozerať. V lete poteší napríklad vodná fontána či zmrzlina, v zime zahreje horúca čokoláda v Čokokafé či pohár vínka (pri zvonici, Horné predmestie).

Vinohradnícky skanzen: Cieľom bolo vytvoriť jedinečný prírodno-kultúrny priestor, ktorý nesie historický odkaz našich praotcov. Skanzen je stále v procese budovania. Postupne tu nájdete vysadené  kolové vinice s tradičnými odrodami, strážny domček, suché múriky, terasy či rúna, ako aj ovocný sad či vinohradnícky prístrešok či búdu

Veľmi citlivo vybraná lokalita bude slúžiť na osvetu a prezentáciou tradičných vinohradníckych postupov. Zároveň by mala miestom relaxu a stretávania sa, napr. pri pohári vínka. V strážnej búde sa plánuje expozícia pracovných nástrojov, oblečenia či dobových fotografií.

 Dostupnosť (parkovanie):

Parkovanie viď mapa. Prístup na vyhliadku je z dvoch smerov: Bratislavské záhumenice (betónka) alebo Letohradská (strmší vinohradnícky chodník).

Zaparkovať môžete aj priamo v centre alebo na Hornom predmesti.

Povrch:  Zo smeru Bratislavské záhumenice – betónka zo strany Letohradská vinohradnícky poľný chodník.

Občerstvenie: Áno. Viacero možností v centre Svätého Jura: Reštaurácia Café Korzo, rýchloobčerstvenie REdHotPizza alebo ČokoKafé

 Plusy:

  • Príjemná prechádzka vo vinohradoch spojené s peknými výhľadmi, vyhliadkou, detským ihriskom či návštevou mestečka.

Minusy:

  • Betónka je prístupná pre všetky autá. Dbajte na bezpečnosť Vašich detí.

 

 

 

Kontakt (adresa):

Bratislavské záhumenice 283/9, 900 21 Svätý Jur

Okres: Pezinok, Bratislavský kraj.
Prevádzkovateľ: Svätojurský vinohradnícky spolok+Academia Istropolitana Nova +Mesto Svätý jur.
Dátum vzniku: Vyhliadka – jeseň 2019.
Webstránka (FB): Vinohradnícky skanzene na FB
Trasa: Dĺžka 2,2 km (cca 1 hod.).
Vstup (cenník):

Celoročne, bezplatne.

GPS (LatLong): (48.251639, 17.205185),  48° 15′ 5.9004” N17° 12′ 18.666” E
Dátum aktualizácie textu: 06.12.2019

 

 

 

Poznámky (tipy):

Odkaz na štúdiu Vinohradnícky skanzen TU.

Share this...
Share on facebook
Facebook