Za drakmi na Červený kameň

jún 24, 2019 | Hrad, Múzeum, Turistika

Jeden z osvedčených spôsobov, ako presvedčiť deti na prechádzku do lesa, je vymyslieť im lákavý cieľ cesty. Ak je lákadlom rozprávkový hrad a draci, deti doma neudržíte.

Na hrade Červený kameň máte do 15. septembra 2019 možnosť vidieť dočasnú výstavu Draci a drakobijci. Je to ideálna možnosť pre návštevníkov s menšími deťmi, ktorí by klasickú prehliadku hradu nevedeli s menšimi deťmi absolvovať.

Naviac, ak sa chcete vyhnúť davom a vychutnať si hrad s okolitým krásnym lesnatým prostredím a lúkami, je tu možnosť vybrať sa na hrad polhodinovou prechádzkou cez les z obce Častá.

Turistika:
Zelená značka Vás z Častej (Častianska dolina) zavedie priamo k hradu. Trasa nie je náročná a má len 2,2 km. Po úvodnom stúpaní (cca 10 minút) ide prevažne po rovinatej zvážnici pekným lesíkom. Pozornosť však zbystrite približne v strede trasy (pri potoku), tu značka odbáča z vyjazdenej cesty doľava, značenie je tu pre kríky neprehľadné a môžete poľahky poblúdiť.

Oficiálne značenie udáva 25 minút, s deťmi si zopár minút pridajte. Cesta naspäť bola prevažne z kopca, takže ju deti doslova zabehli za rekordný čas.

Prehliadky na hrade Červený kameň:

Prehliadka hradu je možná iba so sprievodcom v skupine. Tradičný veľký okruh (zahŕňa priestory hradu aj podzemie) je pre menšie deti ( cca do 5 rokov) dosť dlhý (cca 75 minút).  Menší okruh je síce kratší (60 min.), ale iba z dôvodu, že nezahŕňa návštevu tajomného hradného podzemia. 

Ak máte menšie deti, odporúčame návštevu v lete (júl+august), kedy sa konajú špeciálne prehliadky pre deti Ako sa žilo na hrade (45 minút).

Ďaľšou možnosťou je návšteva hradu počas špeciálnych podujatí venovaných deťom (napr. deti riešia špeciálne úlohy v podzemí počas Dňa detíScénické prehliadky – Šípková Ruženka či Snehová kráľovná (rezervácia nutná vopred), nočné prehliadky a pod. Kalendár podujatí nájdete na stránke hradu.

Dostupnosť (parkovanie):

Ak sa vyberiete na hrad po zelenej značke, parkovať môžete priamo pri smerovníku v Častianskej doline (vidˇmapa) alebo v obci Častá. Do doliny sa dostanete, keď v centre obce zabočíte hneď za kostolom doľava. Pred hradom je veľké bezplatné parkovisko.

Povrch: Lesný chodník, trasa nie je vhodná pre kočíky.

Občerstvenie:  Áno – reštaurácia Taverna pod Baštou s jednoduchou tradičnou kuchyňou pred vstupnou bránou do areálu hradu s príjemným vonkajším posedením a detským ihriskom.

Plusy:

  • Kosené lúky vôkol hradu sú ideálne na piknik.
  • Nenáročná príjemná prechádzka lesom vhodná aj pre menšie deti.
  • Viacero detských akcií na hrade počas roka, ako aj detské prehliadky v letnej sezóne.
  • Do areálu hradu a na nádvorie sa dostanete aj bez vstupného, platí sa iba za komentované prehliadky.

Minusy:

  • Prehliadka hradu je možná iba so sprievodcom, pričom  počet miest v 1 skupine je obmedzený.
  • Špeciálne prehliadky pre deti iba počas letných mesiacov júl a august!

Poznámky (Tipy):  

Do batôžka si na turistiku nezabudnite zbaliť aj mapu a repelent.

 

Kontakt (adresa): Hrad Červený Kameň, 900 89 Častá.
Okres: Pezinok.
Prevádzkovateľ: Slovenské národné múzeum-Múzeum Červený Kameň.
Dátum vzniku: Od 13. stor.
Web stránka: http://hradcervenykamen.sk/
Vstup (cenník):

Vstup do areálu a na nádvorie bezplatne.

Prehliadka hradu s výkladom veľký okruh (hrad+podzemie): Dospelý 7 euro, deti 3-6 rokov 1 euro. 6-18 rokov 3,50 eura.

Detská prehliadka: Dospelý 4 eurá, deti 3-6 rokov 1 euro, 6-18rokov 2 eurá.

Výstava draci a drakobijci (do 15. 9.2019): 3 eurá.

Otváracia doba: Podrobne nájdete na webstránke, počas letnej sezóny (JÚN – SEP) : PO – NE: 9:00 – 17:00. Prehliadky každú celú hodinu.
GPS (LatLong): (48.391592, 17.335461), 48° 23′ 29.7312” N17° 20′ 7.6596” E.
Dátum aktualizácie textu: 08.06.2019
Autor: Admin