Za rozprávkou na Červený kameň pešo

jún 24, 2019 | Hrad, Múzeum, Turistika

Jeden z osvedčených spôsobov, ako presvedčiť deti na prechádzku do lesa, je vymyslieť im lákavý cieľ cesty. Ak je lákadlom rozprávkový hrad s drakmi či čertami, deti doma neudržíte.

Na hrade Červený kameň sa stávajú tradíciou a veľkým lákadlo dočasné letné rozprávkové výstavy. V roku 2019 to boli Draci a drakobijci, aktuálne v roku 2020 závítali na hrad Čerti. Je to ideálny variant pre návštevníkov s menšími deťmi, ktorí by klasickú prehliadku hradu nevedeli s menšimi deťmi absolvovať.

Naviac, ak sa chcete vyhnúť davom a vychutnať si hrad s okolitým krásnym lesnatým prostredím a lúkami, je tu možnosť vybrať sa na hrad cca 30-40 minútovou prechádzkou cez les z obce Častá.

Turistika:
Zelená značka Vás z Častej (Častianska dolina) zavedie priamo k hradu. Trasa nie je náročná a má len 2,2 km. Po úvodnom stúpaní (cca 10 minút) ide prevažne po rovinatej zvážnici pekným lesíkom. Pozornosť však zbystrite približne v strede trasy (pri potoku), tu značka odbáča z vyjazdenej cesty doľava, značenie je tu pre kríky neprehľadné a môžete poľahky poblúdiť.

Oficiálne značenie udáva 25 minút, s deťmi si zopár minút pridajte. Cesta naspäť bola prevažne z kopca, takže ju deti doslova zabehli za rekordný čas.

Prehliadky na hrade Červený kameň:

Prehliadka hradu je možná iba so sprievodcom v skupine. Tradičný veľký okruh (zahŕňa priestory hradu aj podzemie) je pre menšie deti ( cca do 5 rokov) dosť dlhý (cca 75 minút).  Menší okruh je síce kratší (60 min.), ale iba z dôvodu, že nezahŕňa návštevu tajomného hradného podzemia. 

Ak máte menšie deti, odporúčame návštevu v lete (júl+august), kedy sa konajú špeciálne prehliadky pre deti Ako sa žilo na hrade (45 minút).

Ďaľšou možnosťou je návšteva hradu počas špeciálnych podujatí venovaných deťom (napr. deti riešia špeciálne úlohy v podzemí počas Dňa detíScénické prehliadky – Šípková Ruženka či Snehová kráľovná (rezervácia nutná vopred), nočné prehliadky a pod. Kalendár podujatí nájdete na stránke hradu.

Okolie hradu skrýva niekoľko krásny i tajomných miest. Tipy kam sa s deťmi vybrať mimo oficiálnych hradných prehliadok nájdete zosumarizované v časti poznámky na konci tohto článku.

Dostupnosť (parkovanie):

Ak sa vyberiete na hrad po zelenej značke, parkovať môžete priamo pri smerovníku v Častianskej doline (viď mapa) alebo v obci Častá. Do doliny sa dostanete, keď v centre obce zabočíte hneď za kostolom doľava. Pred hradom je veľké bezplatné parkovisko.

Povrch: Lesný chodník, trasa nie je vhodná pre kočíky.

Občerstvenie:  Áno – reštaurácia Taverna pod Baštou s jednoduchou tradičnou kuchyňou pred vstupnou bránou do areálu hradu s príjemným vonkajším posedením a detským ihriskom.

Plusy:

 • Kosené lúky vôkol hradu sú ideálne na piknik.
 • Nenáročná príjemná prechádzka lesom vhodná aj pre menšie deti.
 • Viacero detských akcií na hrade počas roka, ako aj detské prehliadky v letnej sezóne.
 • Do areálu hradu a na nádvorie sa dostanete aj bez vstupného, platí sa iba za komentované prehliadky.

Minusy:

 • Prehliadka hradu je možná iba so sprievodcom, pričom  počet miest v 1 skupine je obmedzený.
 • Špeciálne prehliadky pre deti iba počas letných mesiacov júl a august!
 • Pozor na kliešte! Pravidelne deti prezerajte a striekajte repelentom.

Poznámky (Tipy):  

Do batôžka si na turistiku nezabudnite zbaliť aj mapu a repelent.

 

Kontakt (adresa): Hrad Červený Kameň, 900 89 Častá.
Okres: Pezinok.
Prevádzkovateľ: Slovenské národné múzeum-Múzeum Červený Kameň.
Dátum vzniku: Od 13. stor.
Web stránka: http://hradcervenykamen.sk/
Vstup (cenník): Vstup do areálu, na nádvorie, do severnej bašty i do predhradia bezplatne.

Aktuálny cenník si skontrolujte na stránke TU.

Detská prehliadka: Dospelý 4 eurá, deti 3-6 rokov: 1 euro, 6-18 rokov: 2 eurá.

Výstava Čerti (do 06. 09.2020): 2,5 eur deti od 6 rokov.

Otváracia doba: Podrobne nájdete na webstránke, počas letnej sezóny (JÚN – SEP) : PO – NE: 9:00 – 17:00. Prehliadky každú celú hodinu.
GPS (LatLong): (48.391592, 17.335461), 48° 23′ 29.7312” N17° 20′ 7.6596” E.
Dátum aktualizácie textu: 08.06.2019, 13.06.2020
Autor: Admin

 

  Poznámky (Tipy):  

  Ak si s deťmi netrúfate na vnútornú, komentovanú prehliadku hradu, tu je niekoľko ďalších tipov na prehliadku:

  • Sochy vedúce od hradu sú súčasťou krížovej cesty, ktorá Vás cez lúky s lipovými obrami dovedie k pohrebnej kaplnke Pállfyovcov a ďalej na skalný výbežok s ukrižovaným Kristom.
  • Impozantný pohľad na hrad sa Vám naskytne z hradnej priekopy. Okruh okolo hradu je voľne prístupný, schody nájdete ukryté pri vinárstve pri hradnom moste.  Po ceste možno natrafíte na pávy či lesné jahody.
  • Vo vnútornom nádvorí nájdete po ľavej strane pri toaletách ukryté dvere s prístupom do severnej bašty. Je odtiaľto krásny výhľad na okolité Karpaty. Vstup je bezplatný.
  • Trasa historického náučného chodníka Okolohradná potulka má 6 zastavení: židovský cintorín, výhľad na Kuklu, krížovú cestu, pohrebnú kaplnku, kaváriu a sivú baňu. Podrobnosti nájdete TU.
  • 13.komnata Červeného kameňa: 

  Zaujímavou možnosťou ako spoznať skyté zákutia hradu je projekt  13. komnata z roku 2012.  Prostredníctvom 13-tich video – epizód sa Vám odhalia priestory, kam sa návštevník počas bežnej prehliadky nedostane. Oko kamery zavítalo za dvere hradnej knižnice, lekárne, archívu, všetkých siedmych druhov depozitárnych priestorov, šatnice kostýmov, povaly… Videá sú voľne prístupné na  Youtube.

  • Hradný záhradník:

  V pokladni si nezabudnite zakúpiť pracovný list Hradný záhradník. Ceruzku stačí vziať, oči otvoriť, mapky sa držať a 7 hradných záhad na nádvorí a v predhradí sa ti podarí vylúštiť. 

  Share this...
  Share on facebook
  Facebook