Zámčisko – vyhliadka aj veľkomoravské hradisko neďaleko Modry

jan 30, 2019 | Prírodná pamiatka, Vyhliadka

Pokiaľ hľadáte nenáročnú turistickú trasu, ktorá bude baviť aj menšie deti (približne od 4-5 rokov), vyberte sa na vyhliadku Zámčisko nad Harmóniou v Modre.

Dĺžka a charakter trasy. Dĺžka trasy je približne 45 minút. Chodník pozvoľne 30 minút stúpa dolinkou popri potoku. Pripravte sa aj na to, že budete musieť niekoľkokrát potok preskakovať (naše deti z toho mali veľkú radosť hoci bola sneh a zima). Záverečných 15 minút sa pripravte na strmšie stúpanie do kopca k samotnej vyhliadke.

Vyhliadka. Odmenou za námahu je pre Vás krásny výhľad na Modru a Podunajskú nížinu. Prekvapila nás dohľadnosť až na Zobor nad Nitrou. Kúsok od vyhliadky nájdete drevené posedenie ideálne na piknik.

História. Na vrchole Vás okrem výhľadu milo poteší informačná tabuľa, venujúca sa tejto archeologickej lokalite. Bola osadená na jeseň v roku 2013 vďaka spolupráci mesta Modra, kraja a aktivite občianskeho združenia Hradiská, ktoré sa v spolupráci s odborníkmi postarali o obsah.

Na vrchole sa nachádzajú pozostatky veľkomoravského hradiska s valom, ktoré slúžilo ako útočisko pre obyvateľov Modry v čase nebezpečenstva. Predpokladá sa aj strážna funkcia pre dobrý výhľad a strategickú polohu. Podrobné informácie o Zámčisku a nálezoch v tejto lokalite nájdete na ich stránke www.hradiska.sk.

Jednoduchšou alternatívou výletu, najmä počas zimnej snehovej nádielky či vyššieho stavu vody v potoku, je využitie spevnenej lesnícko-turistickej cesty. Tá vás zavedie až pod vrch Zámčisko, odtiaľ sa napojíte na turistickú značku. Spevnená lesná cesta začína na Okružnej ceste, pri odbočke nájdete informačnú tabuľu aj menšiu plochu na zaparkovanie auta.

Dostupnosť (parkovanie): 

Parkovať môžete pozdĺžne v hornej časti Okružnej ulice.

Turistickú mapu oblasti nájdete na: 

https://mapy.hiking.sk/.

Povrch:  Lesný turistický chodník. Trasu je možné upraviť  a na rázcestie pod vrcholom sa dostanete aj po asfaltovej ceste.

Občerstvenie: 

Nie. Odporúčame blízku reštauráciu Biolka (Partizánska 1290/76, 900 01 Modra-Kráľová, www.biolka.sk), kde sa pečú zdravé a chutné chlebíky a koláče a možno si posedieť v krčmičke.

Plusy:

 • Trasa ideálna pre malých turistov.
 • Kombinácia turistiky, histórie aj pekného výhľadu.
 • Po ceste späť možete navštíviť malé miestne detské ihrisko na Okružnej ulici.

Minusy:

 • Pri jarnom topení vody môže byť preskakovanie potoka problematické.

Kontakt (adresa): Okružná ulica, Modra – Harmónia.
Okres: Pezinok.
Trasa: Modrá turistická značka: Okružná ulica Modra-Harmónia – Rázcestie pod Zámčiskom a späť
Dĺžka trasy: 45 minút  cesta na Zámčisko, 30 minút cesta späť.
Prevýšenie: 200 m
Vstup (cenník): Vstup celoročne. Nespoplatnení.
GPS (LatLong): (48.362178, 17.290448) 48° 21′ 43.8408” N 17° 17′ 25.6128” E
Dátum aktualizácie textu: 01.02.2019

 

  Poznámky (tipy):

  • Pre odvážnejšie nátury odporúčam pribaliť aj baterky a preskúmať banskú šachtu, nachádzajúcu sa neďaleko turistického chodníka.  Viac informácii nádete na týchto stránkach:

  www.ciernediery.sk

  https://pezinske-bane.blogspot.com/2015/04/modra-harmonia-i.htmlww

  • Pre milovníkov architektúry odporúčam krátku prechádzku uličkou za TIC (zelená budova v Harmónii napravo po ceste na Zochovu chatu). Vedie až po vodnú nádrž a je lemovaný vilami z vrcholovej predvojnovej éry Harmónie  – liečebných kúpeľov. Info tabuľu nájdete pre TIC.
  • Pred TIC zároveň nájdete aj začiatok Modranského banského náučného chodníka (od r. 2013). Sprievodcu aj podrobné info nájdete na: http://www.mbnch.sk/.

  Share this...
  Share on Facebook
  Facebook