Zámčisko – vyhliadka aj veľkomoravské hradisko neďaleko Modry

jan 30, 2019 | Prírodná pamiatka, Vyhliadka

Pokiaľ hľadáte nenáročnú turistickú trasu, ktorá bude baviť aj menšie deti (približne od 4-5 rokov), vyberte sa na vyhliadku Zámčisko nad Harmóniou v Modre.

Dĺžka a charakter trasy: Dĺžka modrej turistickej trasy je z centra Harmónie 2,1 km jednosmerne, čo je približne 1 hodina. Chodník pozvoľne 40 minút stúpa dolinkou popri potoku. Pripravte sa aj na to, že budete musieť niekoľkokrát potok preskakovať, z čoho budú mať radosť hlavne deti. Následne chodník pretína asfaltovú lesnú cestu a strmo stúpa  do kopca k samotnej vyhliadke.

Jednoduchšou alternatívou výletu, najmä počas zimnej snehovej nádielky či vyššieho stavu vody v potoku, je využitie spevnenej lesnícko-turistickej cesty. Tá vedie z Harmónie až pod vrchol Zámčisko. Odtiaľ sa napojíte na turistickú značku. Spevnená lesná cesta začína na Okružnej ceste, pri odbočke nájdete informačnú tabuľu aj menšiu plochu na zaparkovanie auta.

Vyhliadka: Odmenou za námahu je pre Vás krásny výhľad na Modru a Podunajskú nížinu. Prekvapila nás dohľadnosť až na Zobor nad Nitrou. Kúsok od vyhliadky nájdete drevené posedenie ideálne na piknik.

História: Na vrchole Vás okrem výhľadu milo poteší informačná tabuľa, venujúca sa tejto archeologickej lokalite. Bola osadená v roku 2013 vďaka spolupráci mesta Modra, kraja a aktivite oz Hradiská, ktoré sa v spolupráci s odborníkmi postarali o obsah.

Na vrchole sa nachádzajú pozostatky veľkomoravského hradiska s valom, ktoré slúžilo ako útočisko pre obyvateľov Modry v čase nebezpečenstva. Predpokladá sa aj strážna funkcia pre dobrý výhľad a strategickú polohu. Podrobné informácie o Zámčisku a nálezoch v tejto lokalite nájdete na ich stránke www.hradiska.sk.

Dostupnosť (parkovanie): 

Parkovať môžete pozdĺžne v hornej časti Okružnej ulice.

Turistickú mapu oblasti nájdete na: https://mapy.hiking.sk/.

Povrch:  Lesný turistický chodník. Trasu je možné upraviť  a na rázcestie pod vrcholom sa dostanete aj po asfaltovej ceste.

Občerstvenie: 

Odporúčame blízku reštauráciu Bowling v centre Harmónie, kde nájdete chutnú kuchyňu (pizza, šaláty, hamburgery a iné).

Plusy:

 • Trasa ideálna pre malých turistov.
 • Kombinácia turistiky, histórie aj pekného výhľadu.
 • Po ceste späť môžete navštíviť malé miestne detské ihrisko na Okružnej ulici.

Minusy:

 • Pri jarnom topení vody a v zime môže byť preskakovanie potoka problematické.

Kontakt (adresa): Okružná ulica, Modra – Harmónia, Pezinok
Trasa (dĺžka, prevýšenie):

Modrá turistická značka:  harmónia centrum Pod Lipou – Okružná – Rázcestie pod Zámčiskom – Zámčisko a späť

jednosmerne 2,1 km (1 hod.), prevýšenie 200 m.

Vstup (cenník): Vstup celoročne. Nespoplatnení.
GPS (LatLong): (48.362178, 17.290448) 48° 21′ 43.8408” N 17° 17′ 25.6128” E
Dátum aktualizácie textu: 01.02.2019

 

  Poznámky (tipy):

  • Pre odvážnejšie nátury odporúčam pribaliť aj baterky a preskúmať banskú šachtu, nachádzajúcu sa neďaleko turistického chodníka.  Viac informácii nádete na týchto stránkach:

  www.ciernediery.sk

  https://pezinske-bane.blogspot.com/2015/04/modra-harmonia-i.htmlww

  • Pre milovníkov architektúry odporúčam krátku prechádzku uličkou za TIC (zelená budova v Harmónii napravo po ceste na Zochovu chatu). Vedie až po vodnú nádrž a je lemovaný vilami z vrcholovej predvojnovej éry Harmónie  – liečebných kúpeľov. Info tabuľu nájdete pre TIC.
  • Pred TIC zároveň nájdete aj začiatok Modranského banského náučného chodníka (od r. 2013). Sprievodcu aj podrobné info nájdete na: http://www.mbnch.sk/.

  Share this...
  Share on facebook
  Facebook