Radi sa bojíte? Čas Haloweena a ponuré jesenné počasie je ideálny čas pre tento výlet neďaleko Pezinka.  Okrem pekného Banského náučného chodníka  na Vás čaká aj skalná diera či opustená časť psychiatrickej lečebne. Jej preskúmanie je však na vlastnú zodpovednosť.

Okruh v dĺžke 6,7 km začína pri funkčnej Psychiatrickej Pinelovej nemocnici v Pezinku. Pôvodná trasa, prechádzajúca cez areál nemocnice, už neplatí. Chodník bol pretrasovaný a začína neďaleko golfového ihriska pri nultej tabuli.

Trasa je kvalitne značená známym zeleno-bielym značením. Pokiaľ sa však vydáte v protismere, môžete mierne poblúdiť.

Nakoľko je trasa bohatá na viaceré zaujímavé miesta i zažitky, odporúčame ju s menšími deťmi rozdeliť na dve časti (viď mapa). Vzniknú Vám tak 2 menšie okruhy, ktoré sú pre deti vhodnejšie.

TRASA 1 (ružová): V úvode trasa kopíruje miestny potok. Tu nájdete aj prvú info tabuľu, ktorá približuje históriu pôvodných železitých kúpeľov i dnešnej nomocnice. O kúsok ďalej, pri potoku, narazíte na pomerne dlhú skalnú dieru. Jej preskúmanie je pre deti veľký zážitok. 

O chviľu trasa prekračuje pomerne divoký potok, o ďalší zážitok tak budete mať rozhodne postarané. Za potokom v húští rozoznáte opustené budovy bývalej ženskej časti psychiatrickej nemocnice. Je tu hneď niekoľko schátraných budov v rôznom štádiu rozkladu. Dá sa identifikovať malé námestie s fontánou i bývalá Banská vilka. Do vnútra nevstupujeme, ale aj tak v nás toto miest zanecháva pocit tajomna a úzkosti. Dbajte na bezpečnosť svojich detí. Sú tu odpadky aj otvorené šachty.

Trasa pokračuje po asfaltke popri horárni a prichádza na malú čistinku so starým gaštanom,  turistickým rázcestníkom “Sirková” a križovatkou mnohých lesných cestičiek. Odporúčame vybrať sa  cestičkou smerom vpravo, akoby do protismeru náučného chodníka. Tu po krátkej chvíli narazíte na štôlňu Budúcnosť (infotabuľa č. 11). Je to pekne upravené miesto s ohniskom a malou lúčkou. Vnútro bane stráži biely Permoník. Je tu možné urobiť piknik a po rovnakej trase sa vrátiť späť. Pokiaľ máte dobré  orientačné schopnosti, mapu či inú navigáciu, odporúčame si na cestu späť ozkružniť. Lesný chodník vedie od info tabule č. 4, cez potok a ďalej okolo železitého prameňa až k druhej infotabuli. Prehľadnejšiu mapu nájdete na www.mapy.cz. 

TRASA 1I (modrá): Trasa začína v Areáli Rudných baní. Hneď v úvode narazíte na 2 informačné tabule náučného chodníka. Pre prehľadnosť značenia trasy, odporúčame vydať sa vľavo, po krátke chvíli narazíte na infotabuľu č.11 – štôlňu Budúcnosť, následne prídete na známy rázcestník Sirková a k infotabuli č. 4. Trasa za ňou prechádza peknou dolinkou popri potoku, po ceste natrafíte na ďalšiu baňu. Po krátkou stúpaní sa ocitnete na asfaltovej ceste, ktorá Vás privedie až k povrchovej halde a Antimónovej štôlni (infotabuľa č. 7). Tu nájdete pekne zrevitalizované miesto s minimúzeom v domčeku, ohniskom a pekným výhľadom. Nechýba vchod do 2 štôlní, zabezpečený mrežami. Ideálne miesto na piknik a opekanie. Cesta následne pokračuje smerom dole a strmým úbočím až do areálu Rudných baní.

 Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať je možné pred nemocnicou alebo priamo pri začiatku náučného chodníka pri golfovom ihrisko na nevyhradených miestach pozdĺž Zumberskej ulice. Ak sa rozhodneme náučný chodník skrátiť, parkovať môžeme aj pred areálom Rudných baní Pezinok na Malackej ceste pred zákazovou značkou alebo neďaleko opustenej psychiatrickej nemocnice.

Povrch: Prírodné lesné chodníčky. 

Občerstvenie: Nie. Po ceste však narazíte na 2 piknikové miesta s ohniskom – pri zastávke 11 náučného chodníka (štôlňa Budúcnosť) a pri antimónovej štôlni (zastávka 7).

 Plusy:

  • Prekvapivo zachované banské pamiatky.
  • Zaujímavý kus histórie. Veľmi pekne spracované náučné tabule.

Minusy:

  • Úsek v časti 7-8-9 je pre strmý zráz ťažšie prechodný hlavne pre menšie deti do štyroch rokov.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt (adresa): Zumberská cesta, Pezinok.
Okres: Okres Pezinok, Bratislavský kraj.
Trasa: Pezinok Pinelova nemocnica – opustená psychiatr. liečebňa – štôlňa Budúcnosť – závod Rudné bane Pezinok – štôlňa Antimónka – Lom a späť.
Dĺžka trasy, prevýšenie: Okruh 6,7 km (3 hod.), stúpanie 204 m, klesanie 204 m.

Webstránka (FB): https://banicipezinok.sk/bansky-naucny-chodnik/
Otváracia doba: Trasa voľne dostupná. Vstup bezplatne.
LatLong (GPS): (48.509625, 17.431799),  48°30’34.7″N 17°25’54.5″E
Dátum návštevy: 17.10.2020, 7.11.2020
Autor: Admin.

 

 

 

 

Poznámky (tipy):

Informačný leták i ďalšie informácie k banskému náučnému chodníku nájdete na stránke Malokarpatského baníckeho spolku:

https://banicipezinok.sk/bansky-naucny-chodnik/

Pekne upravenú antimónovú štôlňu s minimúzeom a ohniskom je možné navštíviť aj s kočíkom, ak sa vydáme od bývalého závodu Rudné bane Pezinok (tabuľa č. 9 a 10) hore asfaltovou cestou. 

Share this...
Share on facebook
Facebook