Donauinsel je veľký dunajský ostrov uprostred Viedne, kam sa Viedenčania vydávajú za relaxom a športovým vyžitím. Tvorí ho sieť cyklistických chodníkov a detských ihrísk, ktoré si zamilujú nielen Vaše deti.

Ostrov vznikol v roku 1988, kedy bol po 16-tich rokoch výstavby dokončený kanál (Nový Dunaj). Ten má brániť Viedeň pred povodňami. V roku 2018 mal teda ostrov 30 ročné jubileum.

Čo všetko tu uvidíte:
1. Príroda – lúky, nižšie stromy, kríky, čerešňové sady. Ostrov je prírodnou rezerváciou, žijú tu vzácne druhy rýb a vtákov.

2. Rodinná pláž – plážová časť chránená malým ostrovom má hĺbku max 1 m. Vytvára tak ideálne miesto na čľapkanie malých detí. Povrch je štrk. Pláž je bezplatná, súčasťou je detské ihrisko, reštaurácia, toalety azmrzlina. Nájdete ju na ľavom brehu Nového Dunaja (nie na ostrove), kúsok od zastávky metra U6 – Nordbahnbrucke a parkoviska.

3. Vodné ihrisko pre detiWasserwpielplatz nájdete kúsok od mosta Reichsbrücke priamo na ostrove. Areál je bezplatný, otvorený je od mája do septembra. Nájdete tu viacero vodných atrakcíí, vodné jazierka, potok s mlynom, vodopád, ručnú kompu, sochu kapra s vystrekujúcim gejzírom, pieskovisko, vodné fontány.

4. Detské ihriská – na ostrove narazíte na viacero detských ihrísk, no najkrajšie sa nachádza hneď vedľa vodného ihriska neďaleko mosta Kaisermuhlenbrucke určeného pre chodcov a cyklistov. Ihrisku dominuje obria drevená pyramída so šmykľavkou (je krytá, takže v lete nepáli). V tieni nájdete vodnú pumpu s kaskádou drevených žľabov. Zaujme aj lanovka a pružinové hojdacie autíčko.

5. Festivalový areál – miesto kultúrnych, hudobných festivalov – napr. Afrika Days Vienna na začiatku augusta.

6. Piknikové miesta, nudapláže, miesta (pláže) vyhradené pre milovníkov psov. Počas najhorúcejšieho leta sa sem chodia schladiť obyvatelia mesta. Neoficiálne nestrážené pláže (trávnaté lúky pri vode) nájdete na tej strane ostrova, kadiaľ preteká kanál.

Voda je prekvapujúco priezračná, ale pomerne zarastená vodnými rastlinami. Pre kúpajúcich aj slniacich sú tu vybudované pontóny na vode.

Dostupnosť (parkovanie):

Bezplatné parkovanie nájdete na parkovisku pri zastávke Neue Donau (linka U6). Toto miesto je kúsok od známej rodinnej pláže a detského ihriska. Cez most sa potom poľahky dostanete aj s bicyklami na ostrov, kde sa rozhodnete, ktorú časť preskúmate, nachádzate sa približne v jeho strede.

Ďalšie parkovisko priamo na ostrove nájdete pri moste Floridsdorfer Brucke.

Ak sa rozhodne využiť sieť verejnej dopravy, cez ostrov vedú všetky mosty, takže na týchto miestach sa dostanete na ostrov. Z centra môžete využiť zastávku Donauinsel ( linka U1) ktorá leží na moste Reichsbrücke priamo nad ostrovom, odtiaľ sa poľahky dostanete k známych detským ihriskám. Ak ste sa rozhodli pozrieť Rodinnú pláž, využite zastávku Neue Donau – linka U6.

Dĺžka trasy, prevýšenie: Celková dĺžka ostrova je 21 km, šírka iba 200 m, prevýšenie je minimálne. Cyklochodníky vedú po celok ostrove. 

Povrch: Spevnené betónové cyklochodníky. Trasa je vhodná pre odrážadlá, korčule aj cyklovozíky.

 

Kontakt (adresa): Donauinsel, Viedeň, Rakúsko.
Okres: Viedeň, Rakúsko.
Prevádzkovateľ: Mesto Viedeň.
Dátum vzniku: 1988.
Web stránka: https://www.wien.gv.at/
Vstup (cenník): Celoročne, bezplatne.
GPS (LatLong) Parking  Neue Donau (48.246114, 16.395633), 48° 14′ 46.0104” N16° 23′ 44.2788” E
Dátum návštevy: 08/2018

 

 

 

Občerstvenie: Na trase nájdete viacero barov a bufetov, kde je možnosť sa osviežiť. Fontánku s pitnou vodou aj s bezplatným WC sme napríklad našli hneď vedľa detského ihriska pri moste Kaisermuhlenbrucke určeného pre peších chodcov. Obľúbenú pieskovú pláž a promenádu s reštauráciami a občerstvením Copa Beach nájdete pri známej výškovej budove PwC. 

Plusy:

Ideálne spojenie zábavy pre deti aj dospelých – cyklochodníky, voda aj detské ihriská.

Mínusy: 

V lete nedostatok tieňa. Najmä na detských ihriskách. Plechové šmykľavky sa často v lete nedajú používať, hrozí popálenie. Vyššie stromy tu nenájdete, zväčša nízke kríky.

Poznámky (tipy): 

Do batôžka si nezabudnite pribaliť plavky a uterák. Nezabudnite tiež na cestovné pasy pre Vaše ratolestí.

 

Video z ostrova:

https://www.wien.gv.at/video/1654/Animation-Donauinsel-in-Zahlen

 

Share this...
Share on facebook
Facebook