Cyklovýlet cez borovicové lesy k jazeru Gazárka

aug 2, 2019 | Cyklovýlet, kúpanie, Príroda

Cyklovýletov, ktoré Vás v tieni lesa dopravia priamo k chladnému jazeru, nie je veľa. My sme našli trasu, ktorá je zároveň vhodná a bezpečná aj pre deti (cca od 7 rokov), prevýšenie je takmer nulové a trasa nie je príliš dlhá. Po trase prejdete aj s cyklovozíkom.

Cyklotrasa vedie z malej osady Tomky cez borovicové lesy Záhoria k jazeru Gazárka (Šaštín-Stráže). V mapách je vyznačená ako žltá cyklotrasa, jej dĺžka je 7,5 km (jeden smer).

Vzhľadom na skutočnosť, že povrch trasy miestami tvoria šmykľavé viate piesky, je tento výlet vhodný pre staršie deti (cca od 7 rokov), ktoré už zvládajú jazdu na bicykli v náročnejšom teréne.

Trasa vás krátko prevedie cez vyhľadávanú Paštekársku ulicu okolo niekoľkých pekne zrekonštruovaných vidieckych domov. Deti poteší bocianie hniezdo.

Po cca 1,5 km poľnej cesty sa vnoríte do borovicového lesa a zakrátko sa dostanete k horárni Lásek. Tu si môžete spraviť krátku prestávku. Nájdete tu totiž altánok aj infotabuľu náučného chodníka s lesníckou tématikou. Nás potešila netradičná poznávačka stromov – klády rôznych drevín s kôrou poukladané na sebe.

Po ďalších 3 kilometroch narazíte na kaplnku Sedembolestnej Panny Márie, kde sa môžete zvlažiť vodou zo studne. K jazeru sa následne dostanete zakrátko za ďalšie 2 kilometre.

Rekreačnú oblasť Gazárka tvorí 5 jazier, ktoré sú pozostatkom ťažby piesku v tejto oblasti.  Pláže aj dno jazera je preto pieskové, pričom jazerá naviac obkolesujú pekné borovicové lesy, čo zvyšuje atraktívnosť tejto lokality, napr. aj na jeseň pre hubárov.

Nájdete tu zopár bufetov, podnikových a súkromných chát. Medzi veľkým a malým jazerov vhodným na kúpanie je chatový kemp – chatky na prenájom aj autokemp, ako aj možnosť prenájmu tenisových a volejbalových ihrísk.

Piesková pláž je zdarma, s jednoduchýn bufetom a toaletami. Nečakajte však nijaký luxus. Voda je tmavá a kalná, deti však poteší plytká voda, pozvoľný vstup do vody a pieskové dno.

Cestu späť odporúčame absolvovať rovnakou trasou.

Dostupnosť (parkovanie):

Tomky ležia 60 km od Bratislavy. Parkovať v osade Tomky môžete napr. neďaleko kaplnky (prvá odbočka vpravo) pri malom detskom ihrisku. Tu sa priamo napojíte na žltú cykloznačku.

Povrch: Štrkový a pieskový chodník.

Občerstvenie:  Áno. V rekreačnej oblasti Gazárka – bufet pri pláži “U rosničky”.

Poznámky (Tipy):  

Na pieskovú pláž si prineste aj lopatky a kýblik. Budú sa Vám hodiť.

   

  Kontakt (adresa): Paštekárska ulica:), Tomky – Borský Svätý Jur.
  Okres: Okres Senica. Trnavský kraj.
  Trasa: Tomky – jazero Gazárka  a späť.
  Dĺžka trasy: 7,5 km (1 smer).
  Prevýšenie: Minimálne, približne 25 m.
   Povrch: Piesková lesná cesta, miestami viate piesky.
  Vstup (cenník): Celoročne, bezplatne.
  GPS (LatLong): Začiatok: (48.574292, 17.091359), 48° 34′ 27.4512” N17° 5′ 28.8924” E.
  Dátum aktualizácie textu: 15.06.2019

   

   

  Plusy:

  • Dostatok tieňa aj počas horúcich dní.
  • Trasa má mierne prevýšenie a nie je dlhá.
  • Prírodné kúpalisko nie je preplnené, neplatí sa vstupné, je tu bufet aj toalety, vstup do vody je pozvoľný.

  Minusy:

  • Trasa obsahuje nestabilné úseky z viatych pieskov (cca 2-3 úseky), ktoré sú pre deti obtiažne a šmykľavé. Dajú sa však prejsť peši zosadnutím z bicykla.
  • Mušky a komáre v lese.

   

  Share this...
  Share on facebook
  Facebook