Kláštor Katarínka – príjemná prechádzka aj vyhliadka z veže

okt 25, 2018 | Výletné miesto

Hoci z majestátneho kláštorného komplexu Sv. Kataríny Alexandrijskej nezostalo veľa, mnohí návštevníci tvrdia, že ide o magické miesto v srdci Karpát. Naviac, prechádzku naozaj zvládnu aj najmenšie deti. Z parkoviska vedie nenáročný chodník, ktorý za 20 minút zvládnu aj deti a kočíky.

Múry kostola a jej veže však akoby zázrakom odolali 400-ročnému zubu času a dnes sa znovu vynárajú z prachu vďaka nadšeným dobrovoľníkom, ktorí tu odviedli už kusisko poctivej a namáhavej práce. Od roku 2017 sem  láka návštevníkov napríklad aj vyhliadka zo zrekonštruovaného vrchu kostolnej veže.

Vyhliadka je síce dostupná len pre väčšie deti, ale preskúmať ruiny kláštora je tiež napínavé a zábavné, najmä ak deťom pútavo prerozprávame nevšednú históriu tohto miesta či spomenieme kostrové vykopávky.

Miesto založenia kláštora naozaj nie je náhodné a viažu sa k nemu viaceré zjavenia svätej Kataríny, ako aj nevšedný príbeh pustovníka Jána.

Pred kláštorom sú k dispozícii 4 pekné ohniská na opekanieNa jeseň sa okolité stromy zahalia do nádherných pestrých šiat, okolo ohnísk rastú gaštany a orechy, ktoré tiež deti potešia.

ďalšiu nevšednosť lokality – lesnú železnicu Katarínku nájdete po ceste ku kláštoru. Ide o technickú pamiatku úzkorozochodnej železnice. Krátky úsek je zrekonštruovaný a spojazdnený, jazdí však len sporadicky. Podrobnejšie informácie nájdete na nižšie uvedených web stránkach.

Dostupnosť (parkovanie): 

Dostupnosť je peši z viacerých smerov. Najčastejšie (najkratšia trasa s dĺžkou cca 20 min. chôdze) od parkoviska medzi obcami Naháč a Dechtice. Od hlavnej cesty Vás navedú značky. Podrobný popis týkajúci sa dostupnosti nájdete na stránke www.katarinka.sk.

Povrch: Široká, upravená poľná cesta po ktorej prejde aj auto.

Občerstvenie: Nie. Pred kláštorom sú voľne dostupné 4 ohniská na opekanie.

Stav: Udržiavané, čisté prostredie. K dispozícii sú aj slušné, čisté latrínky s toaletným papierom.

Plusy:

  • Pekná prechádzka, ktorú je možné absolvovať peši aj s terénnym kočíkom či menšími deťmi.

Minusy:

  • Počas teplých jarných a jesenných dní bývajú ohniská rýchlo obsadené.

Poznámky (tipy):

Niekoľkokrát do roka sa tu organizujú púte a sväté omše ( na Veľkú noc a sviatok Sv. Cyrila a Metoda). Obľúbené je aj tradičné letné podujatie Noc hradov a zrúcanín v polovici augusta.

Kontakt (adresa): Kataster obce Dechtice. okres Trnava.
Prevádzkovateľ: o.z. Katarínka
Dátum vzniku: Kláštor bol založený pred 400 rokmi.
Web stránka: www.katarinka.sk
Vstup (cenník): Vstup celoročne. Nespoplatnený. Vstup do veže je možný iba vo vyhradené dni (treba sledovať web stránku) a za doprovodu dobrovoľníkov. Vstup na vežu je z dôvodu bezpečnosti pre deti výškovo obmedzený na cca 130 cm v doprovode 1 dospelý na 1 dieťa.
Otváracia doba: Vstup do veže viď webstránku.
GPS (LatLong): (48.555120, 17.535314) 48° 33′ 18.432” N, 17° 32′ 7.1304” E
Dátum aktualizácie textu: 13.10.2018

 

 

Užitočné linky:

 

Tipy na cyklovýlety “Po stopách stratenej železnice” nájdete TU: http://www.zskosariska.sk/zeleznica/index.html

Úzkorozchodná železnička Katarínka: 

https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?com_mode=thread&com_order=1&storyid=28

https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/6684-Lesna-zeleznicka-Katarinka-2017/

 

Share this...
Share on facebook
Facebook