Na Grinavskú vyhliadku

jan 31, 2020 | Príroda, Turistika

Príjemný prechádzkový okruh nedaľeko Bratislavy Vás prevedie malebnými vinohradmi, poteší peknými výhľadmi a jazierka – rybníkmi s názvom Kotlíky. Po vlastných by ju mali zvládnuť deti od 5-6 rokov, v závislosti od spoločnosti a motivácie:)

Celková dĺžka tras je 4,5 km (s deťmi cca 2 hodiny). Je možné si ju však v závere skrátiť napojením na asfaltovú cestu, ktorá Vás dovedie do východzieho bodu.

Od Myslenickej ulice sa vydajte chodníkom doľava. Tu sa pripravte na stúpanie až k vodárenskej budove. Za ňou sa vnorte chodníkom do lesa. Ten Vás po chvíli vyvedie z lesa priamo na vyhliadku.

Grinavská vyhliadka vo výške 269 m.n.m. poskytuje prekvapivo pekný panoramatický  výhľad na Limbach, Grinavu aj Pezinok. Kulisou sú riadky vinohradov a kopce Malých Karpát, medzi ktorými vyniká Veľká Homola s rozhľadňou. 

Chodníčkom pokračujeme ďalej, držíme sa vpravo, a po chvíli sa dostaneme k prvému z troch jazier. Je ukryté za lesným porastom priamo pod vyhliadkou.

Druhé jazero zbadáme poľahky pod ním. Tu križujeme asfaltový chodník. Po ňom sa môžme vrátiť k východziemu bodu. Ak sa však vyberieme chodníkom vôkol jazera, po chvíli narazíme aj na tretie, najväčšie jazierko a zakrátko aj na zarastený kopček nad Grinavou s ďalšou vyhliadou.

Efektnej  vyhliadke priamo nad Grinavou, na kopci Kumanda (196 m.n.m.), dominuje drevený dvojkríž. Nájdete tu tiež lavičku a ohnisko. Príjemné miesto, škoda len tých odpadkov navôkol. Sme späť v civilizácii a po krátkom zostupe  o chvílu aj pri aute.

Povrch:  Lesný turistický chodník. Trasa je neznačená, preto sa vybavte mapou (nám sa osvedčila napr. aplikácia Locus Map Free, ktorá zaznamená vašu aktuálnu polohu na mape).

Trasu je možné upraviť a k východziemu bodu zbehnúť od najväčieho jazera po asfaltovej ceste.

Občerstvenie: Nie. Zabaľte si do batôžka vodu aj niečo pod zub.

Plusy:

 • Pekný okruh za každého ročného obdobia.
 • 2 vyhliadky, 3 jazerá.

 Minusy:

 • Trasa nie je značená. 

 

 

Kontakt (adresa): Myslenická ulica, Pezinok – Grinava, okres Pezinok
Trasa: Trasa nie je značená: Myslenická ulica – vodáreň – Grinavská vyhliadka – Grinavské jazerá Koltíky 1,2,3-Vyhliadka Kumanda
Dĺžka trasy: Celý okruh 4,5 km, cca 2 hodiny v závislosti od veku dieťaťa.
Prevýšenie: 135 m.
Vstup (cenník): Vstup celoročne. Bez poplatkov.
GPS (LatLong): (48.271151, 17.220753),  48° 16′ 16.1436” N17° 13′ 14.7108” E
Dátum návštevy: 31.12.2019, 18.01.2020

 

  Poznámky (tipy):

  Share this...
  Share on facebook
  Facebook