Vrchol Malej bane (361 m.n.m.) je pre ľahkú dostupnosť a atraktívny skalný vrchol obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov a najmä rodín s deťmi.  

Neskúsených turistov však môže prekvapiť úvodné strmé stúpanie. V zime je pre vysokú návštevnosť  chodník zľadovatelý a šmykľavý. Samotný vrchol končí strmým skalným zrázom lomu. Myslite preto na bezpečnosť svojich detí a pred výletom zvážte aktuálne podmienky.

Na vrchol sa dostanete po značenej modrej turistickej značke z parkoviska v Knižkovej doline v Rači za 1,6 km (45 minút). Po úvodnom traverzovom stúpaní cesta pokračuje cez les  a po chvíli pretína známu asfaltku nazývanú Okrajovka. Nasleduje strmé stúpanie priamo na vrchol.

Kúsok za vrcholom kopca sa ocitnete na vrchnom okraji amfibolitového lomu. Je to príjemne upravené miesto s výhľadom na Veľkú baňu. Vďaka miestnym nadšencom (https://malabana.kucera.sk/) tu nájdete vrcholový kríž s vrcholovou knihou, turistickú pečiatku a teplomerom. Poteší tiež hojdačka, posedenie, vtáčie búdky či horská knižnica.

Špecialitou je samoobslužný bufet s pokladničkou ukrytý v drevenej bedni (dá však už zaplatiť aj prostr. QR kódu). Nájdete v ňom zväčša horalky a pivo, skutočný poklad pre unaveného turistu.

Pripravte sa však aj na nepríjemný vietor a vysokú návštevnosť. Na opekanie preto odporúčame menej exponované miesta. Strmé skalné steny si môžete prehliadnuť aj zospodu. Okolo Malej bane vedie okružný chodníček, ktorý nájdete za Cimmermanovou plaketou. Najdete tu pamätné plakety a dve pekné ohniská.

Na cestu späť je možné využiť rovnakú trasu. Môžete si tiež zvoliť variant po asfaltovej ceste do Knižkovej doliny, prípadne sa napojiť na vinohradnícky chodník vedúci po Starej Stupavskej ceste.

V mape ponúkam pekný neznačený variant pre turistov, ktorí sa dobre orientujú v račianskych lesoch. Ponúkaný okruh má 2,2 km, vedie zo Stupavskej cesty peknou Pisárovou dolinou.  Následne pretína Okrajovku, pokračuje lesnou cestou ďalej a následne sa napája na modrú turistickú značku, ktorá Vás dovedie na Malú baňu (či ku Brichtovmu kríž v opačnom smere).

Povrch:  Lesný turistický chodník.

Občerstvenie: Áno. Jedinečný samoobslužný bufet.

Plusy:

  • Ľahká dostupnosť.
  • Príjemne upravené miesto s posedením, hojdačkou a samoobslužným bufetom.

 Minusy:

  • Strmé stúpanie.
  • V zime a počas dažďov šmykľavo.
  • Na vrchole strmý skalný zráz, myslite na bezpečnosť svojich deti.
  • Vysoká návštevnosť.

 

Poznámky (tipy):

Malá baňa je jeden z mála vrcholov v Malých Karpatoch, ktorý má svoju webstránku aj FB stránku: 

https://malabana.kucera.sk/Facebook stránku.

Stojí za ním skupina nadšencov na čele s Romanom Kučerom. Jeho dielom je aj drevený kríž, osadený na Malej bani v roku 2014. Táto skupina sa o toto miesto príkladne stará a zveľaďuje ho. 

Kontakt (adresa): Knižkova dolina, Bratislava-Rača.
Okres: Bratislava 3.
Trasa: Trasa je značená modrou turistickou značkou.  
Dĺžka trasy:

Variant 1 – modrá trasa: 1,6 km jednosmerne, cca 45 minút – 1 hodina na vrchol v závislosti od veku dieťaťa.

Variant 2 – zelená trasa: 2,2, km

Prevýšenie: Stúpanie 147 m.
Vstup (cenník): Vstup celoročne. Bez poplatkov.
GPS (LatLong): (48.217996, 17.130107),  48° 13′ 4.7856” N17° 7′ 48.3852” E
Dátum návštevy: 25.01.2020, 13.02.2021

 

 

Poznámky (tipy):

Brichtov kríž:

Kríž postavili na pamiatku tragickej smrti furmana Floriana Brichtu, ktorý asi okolo roku 1875 pri vezení fúry dreva z hory na strmej hlbokej ceste spadol pod kolesá voza a na mieste zahynul. Kríž dnes nájdete cca 200 m za Malou baňou, priamo na modrej turistickej značke. Pôvodne však stál nad hlbokou a strmou cestou, ktorá slúžila na zvoz dreva. Poškodený a zničený kamenný kríž zrekonštruovala v roku 2003 Poľovnícka spoločnosť Rača. 

Info: http://kultura.racan.sk/2007/03/pamatihodnosti.html

Share this...
Share on facebook
Facebook