Prekvapivo divokú prírodu zažijete na nevysokom zalesnenom kopci medzi Karlovou Vsou a Patrónkou. Vrchol Nad Sitinou má 264 m.n.m. Týmto neveľkým, zato historicky a prírodne bohatým priestorom, Vás prevedie okružný náučný chodník Sitina.

Trasa má spolu 4 km a 5 informačných tabúľ. S deťmi si na ňu vyhraďte cca 2 hodiny s prestávkami. Východzím bodom je Park SNP. 

Park SNP tvorí úzka dolina, z oboch strán uzavretá strmými zrázmi. Dolinou prechádza cyklochodník, aj chodník pre peších. Nájdete tu cvičiace stroje, detské ihrisko, altánok a viacero opekacích miest s trávnatou plochou. Svoje miesto tu má aj betónový pamätník venovaný SNP. 

Po vstupe do parku SNP (prístup zo strany Karlovej Vsi) sa vyberte lesným chodníkom doprava. Povedie Vás známa bielo-zelená značka náučných chodníkov. V úvode sa pripravte na strmé stúpanie, ktoré Vás privedie na vrchol kopca. Po ňom si už budete vychutnávať príjemnú prechádzku po jeho širokom zalesnenom chrbte. Po ceste narazíte na viacero info panelov a malý altánok s lúkou, ohniskom a posedením.

Pri tretej info tabuli spozornite! Za ňou objavíte kúsok histórie – zasypaný vchod do vojenského bunkra z 1. sv. vojny. Tu sa trasa stáča a smeruje späť. Mení sa i charakter lesa na úzky chodníček lemujúci strmé kamenisté údolie.  Narazíte tu na ďalší, najzachovalejší muničný sklad.

V závere trasy zbehnite do Parku SNP. Detské ihrisko i cvičiace stroje budú deti určite baviť. Cez park sa poľahky vrátite na začiatok trasy.

Dostupnosť (parkovanie): Do parku SNP je možné vstúpiť buď zo strany Karlovej Vsi alebo zo strany Dúbravky (od Iuventy). Parkovanie nájdete na oboch koncoch. Netradičný je vzostup schodiskom od panelákov na Púpavovej ulice alebo lesom zo štvrti Staré Grunty za internátmi.

Povrch:  Lesný náučný chodník. Trasa je dobre značená. 

Občerstvenie: Nie. Zabaľte si do batôžka vodu aj niečo pod zub.

Plusy:

  • Pekný prechádzkový okruh za každého ročného obdobia.

 Minusy:

  • Prudšie stúpanie v úvode nech Vás neodradí.

 

Poznámky: 

Viete, že:

  • V 18. storočí, v zlatom veku vinohradníctva, zaberali významnú časť kopca vinohrady?
  • V lese sa nachádza 7 významných vojenských bunkrov (kaverien) z obdobia 1. sv. vojny. Boli súčasťou delostreleckej línie v Karpatoch (Dúbravka, Koliba) ktorá chránila jedínú prístupovú cestu cez Dunaj do Viedne – most Františka Jozefa. Kaverny nikdy neslúžili svojmu účely a dnes sú poväčšine zasypané.
  • V lese Sitina bolo zistených až 50 druhov vtákov.

 

 

Kontakt (adresa): Líščie údolie, Bratislava – Karlova Ves.
Okres: Bratislava 1V (Karlova Ves).
Trasa: Park SNP – trasa náučného chodníka -park SNP.
Dĺžka trasy: Celý okruh 4 km, cca 1,5-2 hodiny v závislosti od veku dieťaťa.
Prevýšenie: Stúpanie 118, klesanie 114 m.
Vstup (cenník): Vstup celoročne. Bez poplatkov.
LatLong (GPS): (48.161327, 17.054809),  48° 9′ 40.7772” N17° 3′ 17.3124” E
Dátum návštevy: 14.05.2020

 

 

  • Les Sitina je pre zvieratá významnou trasou (biokoridorom), prepojením medzi lesmi Devínskej Kobyly a Karpatmi.
  • V hornej časti Karlovej Vsi sa od roku 1925 nachádzalo známe záhradníctvo Valentová s rozsiahlymi skleníkmi. Bolo priekopníkom v pestovaní kaktusov na Slovensku. V čase 2. sv. vojny mu ustupujúca nemecká armáda spúsobila značné škody tým, že vyhodila do vzduchu časť muničných skladov ukrytých v Parku SNP. Záhradníctvo postupne ústupilo novej výstavbe a v roku 1993 zaniklo.

 

 

Share this...
Share on facebook
Facebook