Považský hrad i kúpele Nimnica sa nachádzajú povyše meandrujúcej rieky Váh neďaleko Považskej Bystrice. Sú od seba vzdialené 13 km, čo je cca 12 min. cesty autom. Naviac, Považský hrad má výbornú dostupnosť od diaľnice D1 (5 km, 7 min.). Obe atrakcie sú nenáročné a ľahko dostupné pre deti i neturistov.

Považský hrad:  Ako už býva zvykom, na každý hrad treba zväčša vyšľapať zopár výškových metrov. Od parkoviska pri kaštieli Burg  stúpa chodník až ku hradu. Trasa má však len 680 m (cca 26 min), prevýšenie je 124 m.

Cestu na hrad Vám spríjemní náučný chodník, ktorý bol vybudovaný v roku 2012. Pozostáva zo 4-och informačných panelov, ktoré poskytnú množstvo informácií o minulosti či súčasnosti hradu.  Dozviete sa napríklad i povesť o krásnej Hedvige.

O Považský hrad sa od roku 2008 príkladne stará Združenie hradu Bystrica. Hrad je pekne udržiavaný, nebezpečné úseky sú zabezpečené, terén je doplnený o drevené lávky či schodíky. Atraktívna široká drevená lávka Vás privedie až na okraj  skalného brala, odkiaľ je najkrajší výhľad na Váh a Manínsku tiesňavu. 

Na hrade vládne v lete čulý ruch, na sanácii stien pracujú robotníci. Združenie poskytuje počas leta  krátky výklad zdarma či možnosť kúpiť si upomienkové predmety a tým podporiť ďalši rozvoj hradu. 

Kúpele Nimnica:  Hoci ide o naše najmladšie kúpele, v roku 2019 oslávili už svoje 60-te narodeniny. Aj neubytovaní hostia či deti vedia v krásne upravenom areáli kúpeľov stráviť pekné popoludnie.  Okrem detského ihriska tu nájdete kúpeľné jazierko či verejne prístupný Kneippov kúpeľ. Prechádzku zakončite zastávkou pri minerálnom prameni neďaleko vodného diela či návštevou priehradného múru (viď trasa na orientačnej mape kúpeľov vo foto) .

Dostupnosť (parkovanie):

Považský hrad: Parkovanie obmedzené na zopár parkovacích miest pod hradom.

Kúpele Nimnica: Dostatok parkovacích miest na verejnom nespoplatnenom parkovisku.

Povrch:  

Považský hrad: Široká lesná kamenistá cesta na hrad.

Kúpele Nimnica: Asfalt.

Občerstvenie: 

Považský hrad: Nie.

Kúpele Nimnica:  V kúpeľoch určite neobíďte výrobňu a predajňu oblátok Nelli pri hlavnej ceste. Deťom sa možno ujdú teplé oblátky do ruky priamo z výroby. Je tu pestrý výber a krásna vôňa. 

Cafetéria Paris (kúpeľný dom Salvator) poteší vonkajším posedením s výhľadom na detské ihrisko. V Kursalone nájdete cukráreň “Cukroška” s detským kútikom.

Toalety v kúpeľoch Nimnica nájdete pri kaviarni Paris hotela Salvator neďaleko detského ihriska.

Za hlavnou cestou pri priehrade je ukrytá retro reštaurácia Zlatá kotva s výhľadom na priehradu Nosice. Obľubujú ju najmä cyklisti.

Tradičnú kuchyňu nájdete za obcou Nimnica v reštaurácii Salaš Nimnica. Klasický salaš s ponukou čerstvých syrov zase v salaši Orlové pred Považským hradom.

Plusy:

  • Dostupnosť oboch atrakcií.
  • Oba výlety sú bezplatné.

Minusy:

  • Málo parkovacích miest pod hradom.

 

Kontakt (adresa):

Považský hrad: Považské Podhradie, 017 04 Považská Bystrica;

Kúpele Nimnica, a.s., 020 71 Nimnica

Okres: okres Púchov,  Trenčiansky kraj.
Prevádzkovateľ:

hrad: mesto Považská Bystrica, Združenie hradu Bystrica

kúpele: Kúpele Nimnica, a.s.

Webstránka (FB):

http://www.hradbystrica.sk/

http://www.kupelenimnica.sk/sk/

Otváracia doba:

Vstup do areálu kúpeľov i na hrad bezplatne.

Považský hrad: voľne dostupný celoročne, bez vstupného.

LatLong:

hrad: (49.145459, 18.457994)

kúpele: (49.128849, 18.370691)

Dátum návštevy: 06.08.2021
Autor: Admin.

 

 

 

Poznámky (tipy):

Ako býva zvykom, kúpele sú východzím bodom pre viacero peších turistických výletov do okolitej prírody. Nenáročná trasa Vás napríklad zavedie do obce Nimnica, po náročnejšej modrej zase vystúpate na veľmi pekný skalný hrebeň vrchu Holíš (533 m.n.m.), ktorý zdobí drevený dvojkríž.

Od vodného diela Nosice pri hrádzi vedie nová cyklotrasa až do Púchova, bezpečná aj pre deti.4 km, dospelý cyklista ju prejde za 15 minút. Na jeho konci nájdete športové centrum, ktorého súčasťou je okrem iného aj Detské zábavné centrum Džungľa park.

Združenie Hradu Bystrica v spolupráci s HearPointom vytvorilo aplikáciu HearPoint-Považský hrad, ktorá obsahuje krátke nahrávky o Považskom hrade, jeho histórii a historických a prírodných zajímavostiach v okolí, no taktiež nahrávky dvoch povestí o hrade, ktoré si vďaka svojmu mobilnému telefónu pustiť priamo na hrade.

Share this...
Share on facebook
Facebook