Prírodovedné múzeum SNM v Bratislave

sep 24, 2022 | História, Múzeum

Egyptskú múmiu, dinosaura z Tatier, mamuta zo Senca. To je len zopár exponátov, ktoré máte možnosť obdivovať v stálej expozícii Prírodovedného múzea v Bratislave. Nájdete ho na nábreži Dunaja.

Okrem dočasných výstav ponúka múzeum stálu expozíciu rozdelenú na 4 celky:

1. Zázrak prírody – Antropológia

2. Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi

3. Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska

4. Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme

1. Zázrak prírody – Antropológia: Nová expozícia, ktorá približuje človeka v čase a priestore. Čo všetko dokážeme zistiť z jeho pozostatkov – kostí sa dozviete prostredníctvom interaktívnej a efektnej prezentácie.

2. Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi a 3. Biodiverzita Slovenska: nájdete na druhom poschodí.  V úvode prezentuje vývoj a rôznorodosť dávno vyhynutých organizmov na Zemi prostr. 700 vzoriek skamenelín a modelov. Deti poteší najmä model dinosaura, ktorý zanechal stopy vo Vysokých Tatrách, v horninách starých asi 200 mil. rokov, ale i 1 m dlhého vodného škorpióna. Expozícia končí modelom mamuta srstnatého a prechádza do expozície súčasnej fauny a flóry Slovenska.

Návštevníkov a najmä deti ohromí 6 m model vyzy v životnej veľkosti či  pekná zbierka fauny (mäkkýše, kôrovce, hmyz, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce). Ich prezentácia je doplnená o kostrový materiál, hniezda a vajíčka vtákov či stopy cicavcov.

3. Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme na treťom poschodí približuje rozmanitosť života na zemi prostredníctvom rôznych jeho prostredí – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, korálových útesov, pobreží

Dostupnosť (parkovanie):

Zastávky električiek na Šafárikovom námestí a na Námestí Ľudovíta Štúra sú vzdialené len cca päť minút chôdze. V blízkosti múzea sú dve parkoviská, vhodné aj pre autobusy (napr. Parkovisko Osobný prístav).

Povrch:  Na poschodí s expozíciou Biodiverzita Slovenska je koberec, ktorý poteší hlavne malých lezúňov:)

Občerstvenie:  Nie.

Plusy:

  • Múzeum nie je preplnené.

Minusy:

  •  Málo interaktivity pre deti rôznych vekových kategórií.

 

Kontakt (adresa):
Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea, Vajanského nábrežie 2, 810 06 Bratislava
Webstránka (FB): https://www.snm.sk/muzea-snm/prirodovedne-muzeum/
Otváracia doba: Denne okrem pondelka 9:00 – 17:00. Počas sviatkov 29.8., 1.9. a 15.9. otvorené.
Vstupné (informatívne): Základné: 6 eur, zľavnené: 3 eurá, rodinné: 15 eur. Podrobnejšie info na stránke. Každý prvý víkend v mesiaci zdarma.
 Prevádzkovateľ: Slovenské národné múzeum
LatLong (GPS): (48.112538, 16.858306),  48° 6′ 45.1368” N16° 51′ 29.9016” E
Dátum návštevy: 21.06.2022

 

 

 

Poznámky (Tipy):

Budova múzea na Vajanského nábreží patrí k pozoruhodným a cenným stavbám mesta Bratislavy z obdobia prvej Československej republiky. Jej autorom je architekt Milan M. Harminc a  pôvodne bola určená a navrhnutá pre Poľnohospodárske múzeum. Stavba bola dokončená v roku 1928.

Múzeum počas roka organizuje viacero prírodovedných prednášok, napr. klubu astronómov, počas Noci múzeií a galérií v máji alebo počas dňa detí. Obľubená je aj októbrová akcia identifikácie húb.

Share this...
Share on facebook
Facebook