Pumptrack dráhy v okolí Bratislavy

jan 8, 2019 | Cyklovýlet

Pumptrack je dráha vybudovaná z vĺn a klopiek tak, aby cyklista zdokonaľoval svoje zručnosti a vďaka “pumpovaniu” (práci celého tela) nemusel šliapať do pedálov.

Určená je spravidla pre všetky vekové kategórie a nielen pre bicykle (odrážadlá). Na asfaltovom povrchu si zajazdíte aj na kolobežke, kolieskových korčuliach, skateboarde či na inom vozítku.

Nezabúdajte, že povinnou výbavou každého jazdca je minimálne bezpečnostná prilba. Odporúčame však aj chrániče kolien a lakťov.

Tu je 10 zaujímavých tipov, kde si zajazdíte v okolí Bratislavy:

1. Pumptrack Lesopark Vrakuňa

Jedna z prvých pumptrack dráh v našom hlavnom meste vznikla v roku 2016 vo Vrakunskom lesoparku vďaka OZ Pedál a Mestskej časti Vrakuňa.

Povrch je prírodný – hlina (Pozn: Od roku 2020 asfalt). Trasa je určená pre začiatočníkov aj pokročilých. Pumptrack je voľne dostupný, bez oplotenia, v tieni stromov.

Výhodou je umiestnenie v rekreačnom areáli lesoparku s detským a workoutovým ihriskom či blízkosť neďalekej cyklotrasy vedúcej pozdĺž Malého Dunaja. 

Viac sa o tejto lokalite dočítate TU.

2. Zochova chata – Piesok (Modra)

Vydarený pumptrackový areál z dielne Filipa Polca nájdete od októbra 2017 kúsok za hlavným parkoviskom na Zochovej chate – Piesok.

Má prijemný asfaltový povrch. Zvládnu ho všetky vekové kategórie, dokonca aj najmenšie deti na plastových motorkách, pokiaľ je dráha prázdna:) Z pohľadu bezpečnosti je však vhodné striedanie dospelých a detí na dráhe a návšteva mimo víkendu.

Areál je oplotený, otváracia doba je v lete počas letného času 8:00 – 20:00, zimný čas 8:00 – 18:00.

Viac informácii o tejto lokalite nájdete v tomto článku.

3. Bambi line v Petržalke

Úspešný projekt z dielne OZ Pedál nájdete na známej bikrosovej dráhe na Haanovej ulici v Petržalke pri lesíku.

Výsledkom revitalizácie celého areálu je od roku 2021 najväčší pumptrack na Slovensku. Povedľa nájdete pre menšie deti nový, šikovný malý pumptracku s názvom bambi line.

Povrch je asfaltový. Areál nie je oplotený, parkovať môžete kúsok od pumptracku. Treba počítať s vysokou návštevnosťou. V  zimných mesiacoch poteší osvetlenie.

Viac o projekte sa dočítate na stránke OZ Pedál.

4. Pumptrack Čierna voda – Lúčny koník

Od roku 2016 si môžete zajazdiť aj na neďalekej Čiernej Vode, kde vyrástla nová rekreačná lokalita s detským ihriskom, trávnatou plochou, malým jazierkom a BMX/pumptrack dráhou. Táto oblasť dostala názov podľa najvýraznejšieho prvku – originálnej drevenej preliezkovej šmykľavky v tvare lúčneho koníka.

Areál nie je oplotený, povrch je hlinený. Plocha pumptracku je často premokrená a zarastená, absentuje údržba trasy.

Viac sa o detskom ihrisku a tejto lokalite dočítate TU.

5. Pumptrack Stupava – Kaštieľsky park

Pumptrack vybudovaný pre deti nájdete v známom Stupavskom Kaštieľskom parku pri občerstvení Plecháč. V areáli tiež poteší lanovka, U-rampa aj zapustená trampolína.

Povrch je hlinený. Areál je voľne dostupný na vlastnú zodpovednosť.

Viac foto z Kaštieľskeho parku nájdete TU.

6. Pumptrack Viničné

Novinka od leta 2021 poteší malých i veľkých. Pumptrack nájdete v centre obce Viničné pri hlavnej ceste.

Povrch je betónový, areál je voľne dostupný.

7. Pumptrack Slovenský Grob

Pomerne rozsiahly pumptrack vyrástol v lete 2022 aj v Slovenskom Grobe pri futbalových ihriskách. Na výber máte až tri okruhy rôznej obtiažnosti.

Povrch je betónový, areál je voľne dostupný.

8. Pumptrack Vajnory

Od roku 2022 nájdete nový asfaltový pumptrack so zábavnými klopkami aj vo Vajnoroch za bývalou pizzeriou Alviano. V zimných mesiacoch poteší vybudované osvetlenie.

9. Pumptrack Latorická ulica – Podunajské Biskupice

Nový asfaltový pumptrack pribudol v roku 2021 aj na sídlisku Dolné Hony v mestskej časti Podunajské Biskupice. Poteší najmä deti a začínajúcich jazdcov. Výhodou je basketbalové i hokejbalové ihrisko, ako aj nová detské ihrisko hneď povedľa, takže sa zabaví celá rodina.

10. Pumptrack Trnava

Od júla 2023 sa z rozsiahleho pumptracku tešia aj Trnavčania. Vznikol na mieste bývalého bikrosového areálu. Tvoria ho rovno pumptracky 2. Detská samostatná dráha je dlhá viac než 87 metrov. Skúsenejší jazdci si môžu vyskúšať hlavný pumptrack dlhý takmer 250 metrov s dvomi jazdeckými okruhmi. Ďalšou samostatnou časťou je betónový bazén určený hlavne pre  skaterov, kolobežkárov a korčuliarov.

11. Ďalšie:

Z nového pumptracku sa môžu malí nadšenci tešiť aj na Talichovej ulici v Dúbravke. Pre náročnejších jazdcov zase odporúčame najznámejší a najväčší pumptrack na Haanovej ulici v Petržalke či Panšula Park v Báhoni.

Share this...
Share on facebook
Facebook