Ruže a hudba v Dolnej Krupej

júl 8, 2019 | Múzeum, Park-záhrada

Kaštieľ v Dolnej Krupej opäť pomaly ožíva a láka návštevníkov na viacero vydarených akcií. Lákadlom je tradícia pestovania ruží, hudba aj prekrásny anglický park. 

Ak sa na prehliadku parku a kaštieľa vyberiete napríklad na Deň detí, zažijete cestu rozprávkovým lesom plnú zábavných úloh a tento výlet bude pre Vaše ratolesti rozhodne nezabudnuteľný. Kulisou je naozaj rozprávkový park s obrými platanmi a mamuťou sekvojou, či bažina s jaskyňou, ktorú obýva Shrek.

Slávnosť ruží:

Naviac, Deň detí sa každoročne spája aj s krásnym a voňavým podujatím – “Slávnosťou ruží”, ktorá je venovaná poslednej majiteľke kaštieľa – grófke Márii Henriete Chotekovej, prezývanej aj ružová grófka. Ide o jedinečnú osobnosť, významnú pestovateľku a šľachtiteľku ruží a majiteľku najväčšieho rozária v strednej Európe, ktorá zasvätila celý svoj život pestovaniu ruží.

Dnes sa nadšenci snažia obnoviť tradíciu pestovania ruží v malom rozáriu. Počas slávnosti ruží máte možnosť ovoňať a zahlasovať za najkrajšiu ružu. Oko potešia vkusne aranžérsky vyzdobené výstavné priestory kaštieľa, ako inak – ružami. Ružové kríky si máte možnosť aj zakúpiť, rovnako aj lokálnu preslávenú ružovú medovinu.

LEStival
Ďalšou jedinečnou akciou pre deti je LESTIVAL – prvý fantazijný festival pre rodiny s deťmi, ktorého nosnou témou sú Dobšinského rozprávky. Koná sa na konci mája a návštevník má možnosť zažiť koncery, divadielka, stretnúť čarovné bytosti či v obdivovať čarovné inštalácie. Viac sa dozviete na stránke organizátorov. (https://www.lestival.sk/o-nas).

Múzeum:

Múzeum ponúka tradičnú prehliadku kaštieľa a pamätníka Ludwiga van Beethovena, ktorý tu istú dobu býval a komponoval.

Park:

Park je prístupný nielen v letnej sezóne (8:00- 20:00, ale aj v zime (8:00 – 18:00). Zaujímavé je jazierko s ostrovom, umelá jaskyňa a predovšetkým 45 m vysoký sekvojovej mamutí. Ten dal zasadiť na konci 19. stor. (1863), pri príležitosti narodenia svojej dcéry Márie Chotekovej, jej otec a majiteľ panstva, gróf Rudolf Chotek.

Dostupnosť (parkovanie):

Obec Dolná Krupá leží približne 10 km od Trnavy. Parkovanie počas kultúrnych podujatí v bočnej uličke pred kaštieľom (Školská ul.).

Povrch: Kamienkové chodníčky, tráva. 

Občerstvenie: Nie. Stánky počas kultúrnych podujatí(Slávnosť ruží).

Kontakt (adresa): Hlavná 572/109, 919 65 Dolná Krupá, Okres Trnava.
Prevádzkovateľ: Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum.
Webstránka (FB): https://www.snm.sk/?kastiel-v-dolnej-krupej-aktualne-vystavy
Otváracia doba:

MÁJ – SEP: UT – PIA: 8:00 – 15:30 , SO+NE: 13:00 – 17:00. Mimosezónne počas víkendov iba na základe tel. dohovoru (min. 5 osôb).

Park prístupný denne 8:00 – 20:00 v letnej sezóne, v zimnej 8:00 – 18:00.

Vstup (cenník): Vstup celoročne. Dospelý: 2 EUR
Deti, študenti, dôchodcovia: 1 EUR.
GPS (LatLong): (48.484010, 17.546382), 48° 29′ 2.436” N17° 32′ 46.9752” E
Dátum návštevy: 1.6.2019

 

   Plusy:

  • Pekný park ideálny na prechádzky s deťmi. Deti poteší najmä umelá jaskyňa a obria sekvoja.
  • Rozprávkový park s rozprávkovými bytosťami zažijete počas Dňa Detí.

Minusy:

  • Objekt kaštieľa čaká v blízkej budúcnosti renovácia a oprava (fasáda, rozvody,..), takže môže byť dočasne uzatvorený.

Poznámky (tipy):

Dolná Krupá je dnes známa aj vďaka  medovinárstvu APIMED. Počas návštevy sa môžete zastaviť v jej predajničke na Hlavnej ulici 578/119. Okrem viacerých druhov medoviny ponúkajú aj kozmetiku, med a včelie produkty.

Ďaľšou z plánovaných letných akcií je 5-km dlhý nočný beh po zámockom parku.

Share this...
Share on facebook
Facebook