Najnovšia “stezka v oblacích” vyrástla u našich českých susedov, neďaleko slovenských hraníc (Makov), na Valašsku. Známe Pustevny na Radhošti tak majú ďalšiu architektonickú atrakciu, pre ktorú sa sem oplatí merať cesta.

Stezka Valaška je viac než vyhliadka. Je to taký malý zábavný park,  vkusne zasadený do prírody, ktorý okrem nevšedných výhľadov poskytuje zábavu pre celú rodinu – skákacie trampolíny, himalájsky vysutý chodník, presklený skywalk, bar či oddychovú zónu. Deti pobavia aj zábavné zrkadlá.

Stezku vybudovali v známom turistickom centre na hore Radhošť neďaleko známych Jurkovičových Pustevní (200 m od nich). Info tabule pozdĺž stezky (viď foto) Vám prevedú detailmi stavby aj výstavby, poteší aj poznávanie zvierat či drevené zvieracie inštalácie pozdĺž trasy.  Dĺžka stezky je 660 m a vyvedie Vás do výšky 1099 m.n.m.. Výška vyhliadky je 22 m nad zemou.

Cestou na stezku si môžete prehliadnuť drevené chaty (útulny”). Maměnka a Libušín boli postavené na konci 19. storočia podľa návrhu Dušana Jurkoviča vo folklórnom secesnom slohu na konci 19. storočia. Libušín v roku 2014 zničil rozsiahly požiar, rekonštrukčné práce však napredujú a stavba bude obnovená už na budúci rok. K týmto stavbám patrí aj malá drevená zvonička stojaca opodiaľ.

Po prehliadke Stezky Valaška sa môžete s vytrvalejšími deťmi vydať po turistickom chodníku po hrebeni až na vrch Radhošť (cca 4 km, 1 hod.). Obľúbená trasa s miernym prevýšením je turistickou diaľnicou vyhľadávanou v lete aj v zime. Počas víkendov tu korzujú davy ľudí. Ak môžete, vyberte sa sem radšej počas týždňa.

Približne v polovici cesty na Vás čaká socha Radegasta – pohanského boha úrody a hojnosti. Po ceste Vás ďalej isto poteší osviežujúca zastávka v horskom hoteli Radegast. Na vrchole hory Radhošťa nájdete okrem parádneho výhľadu aj kaplnku venovanu Sv. Cyrilovi  a Metodovi z roku 1898, súsošie vierozvestov a dvojkríž. Ide o najvyššie pooložený chrám v Českej republike.

Valašská hora Radhošť (1 129  m n. m.) je už od nepamäti posvätnou horou starých Slovanov, s ktorou sa spája množstvo povestí. 

Dostupnosť (parkovanie):

S malými deťmi sa sem v podstate možete dopraviť dvomi spôsobmi (neberiem do úvahy pešiu turistiku a bicykel):

1. Autom zaparkujete na parkovisku a následne sa peši z parkoviska po lesnej ceste za cca 10 minut (400 m) dostanete ku stezke. Parkovisko je spoplatnené 150 Kč, kapacita 200 miest je nedostatočná, rýchlo sa zaplní. 

2. Lanovkou – z Trojanovic. Horná stanica lanovky bolo novo-vybudovaná v roku 2017. Ceny lanovky nájdete tu: https://www.pustevny.cz/cenik-lanovky/.

Z hraničného priechodu Makov je táto vyhliadka vzdialená len 25 minút cesty autom!

Povrch:  Betónová cesta od parkoviska ku lanovke, odtiaľ lesná kamenistá cesta cca 200 m.

Občerstvenie: Nájdete tu viacero možností občerstvenia (napr. Chata Šumná, Koliba Valaška), bufety aj menu na horských chatách. Počas letnej sezóny tu naviac nájdete aj stánky, kde si môžete napríklad zakúpiť známe valašské frgále, zmrzlinu a iné suveníry.

Plusy:

  • Nenáročná turistika vhodná pre najmenšie deti aj neturistov, ktorá vďaka mnohým atrakciám (socha Radegasta, kaplnka, altánok či chata) bude baviť všetkých.
  • Pekné výhľady, história aj tradičná česká kuchyňa.

Mínusy:

  • Stezka je síce bezbariérová a vhodná aj pre kočíky, ale cestou k nej sa pripravte na menej príjemný, krátky strmší  úsek stúpania lesnou kamenistou cestičkou.
  • Parkovisko je spoplatnené 150 Kč, je tam závora na lístok a automat. Kapacita je 200 miest, počas leta a víkendov sa rýchlo zaplní (odporúčam si privstať a prísť do 10:00), inak Vám hrozí pokuta za parkovanie pri ceste, prípadne si budete musieť zájsť až do Trojanovíc na lanovku.
  • Táto oblasť je preplnená turistami, ak môžte, vyberte sa sem mimo víkendy či sviatky.

 

Kontakt (adresa):  Pustevny, Česko
Okres: hranica Moravskoslezského a Zlínskeho kraje, Východná Morava – Valašsko.
Prevádzkovateľ: Stezka Valaška.
Zhotoviteľ: realizácia TAROS NOVA s.r.o. Rožnov pod Radhoštěm.
Dátum vzniku: December 2019.
Webstránka (FB): https://stezkavalaska.cz
Otváracia doba:

JAN+FEB: 9:30 – 16:00

MAR+APR: 9:30 – 17:00

MAJ+JUN: 9:30 – 18:00

JUL+AUG: 9:00 – 19:00

SEP+OKT: 9:30 – 18:00

NOV+DEC: 9:30 – 16:00

Vstup (cenník):

Dospelý: 220 Kč (8,50 eur), Dieťa (4-14) 170 Kč (6,50 eur), Rodina (2+2): 600 Kč (23 eur).

Možnosť platby kartou.

GPS (LatLong): (49.492091, 18.266677), 49° 29′ 31.5276” N18° 16′ 0.0372” E
Dátum aktualizácie textu: 15.08.2019

 

 

 

Poznámky (tipy):

Stezka je bezbariérová, vhodná pre kočíky aj vozíčky, vstup so psom je povolený s vodítkom a náhubkom či v taške.

Turistické trasy a náučné chodníky na Radhošti: https://stezkapustevny.cz/.

Webkameru a množstvo užitočných info nájdete aj na stránke prevádzkovateľa lanovky:

  https://www.pustevny.cz/webkamery/.

Priamo na Stezke Valaška pribudla v roku 2020 nová lezecká stena.

Share this...
Share on facebook
Facebook