Cesta Veľkej vojny a Villa Rustica

apr 15, 2019 | Múzeum, Príroda, Výletné miesto

Lesy pod Devínskou Kobylou ukrývajú dve netradičné historické pamiatky, ktoré hravo s deťmi odhalíte pri prechádzke lesom – Rímska Villa Rustica a kaverny z obdobia 1. svetovej vojny.

Villa Rustica:

Pre nezainteresovaných len zopár základových kameňov na lúke bez infotabule. Oblasť kotlinky chránenej Devínskou Kobylou je v skutočnosti jedinečnou archeologickou lokalitou, na ktorej možno demonštrovať vývoj osídlenia ľúdstva v tomto regióne.

Archeologické vykopávky tu odhalili približne 220 sídliskových objektov rôzneho veku. Najstaršími obyvateľmi boli lovci zo staršej doby kamennej (10 tis. pred. n.l.). Územie bolo súvisle osídlené až do 13. storočia. Postupne sa tu vystriedali takmer všetky známe kultúry, ktoré osídľovali západné Slovensko – lengyelská a bádenská kultúra, Kelti, Rimana, Germáni, Slovania.

Mimoriadny význam pre naše národné dejiny májú nálezy pohrebiska nájstaršej slovanskej vlny. Ide o jedinečný doklad o prvopočiatkoch osídľovania nášho územia Slovanmi (5 a 6. stor. .n.l.).

Antická stavba Vila Rustica pochádza z 3. storočia n. l. Predpokladá sa, že išlo o vidiecku usadlosť, dohady hovoria aj o kúpeľných miestnostiach. Majiteľom bol pravdepodobne germánsky vyslúžilý vojak slúžiaci Rímskej ríši.

Deti viac ako históriu odcenia možnosť preliezať po základových skalách. Pieskový základ vytvoril z tohto miesta prírodné prieskovisko, nezabudnite si preto pribaliť lopatky pre malých bádateľov.

Kaverny:

Kaverny sú jedinečné vojenské pamiatky (bunkre) na našom území z obdobia 1. svetovej vojny.

Na kopci Dúbravská Hlavica pri Dúbravke ich bolo vybudovaných v roku 1914 celkovo 8.

Úlohou bukrov bolo chrániť prvý pevný most v Bratislave cez Dunaj – most Františka Jozefa, ako aj komunikačné línie v smere Brno, Viedeň. Lokalita súvisela s dostrelom diel. Čoskoro, s vývojom techniky už boli kaverny zastaralé a nevyužívané.

Občianske združenie Bunkre doslova vykopalo a v roku 2014 sprístupnilo jednu z nich – kavernu č. 2, kde sa aj príležitostne konajú komentované prehliadky. Ostatné kaverny sú čiastočne zasypané, ťažko dostupné, niektoré zaliate vodou, prístup do nich sa neodporúča.

Kaverny v Dúbravke spája od roku 2017 Cesta Veľkej vojny vyznačená žltými značkami a drevenými žltými šípkami. Chodník má cca 8 km, ktoré prejdete za približne 2 hodiny. Na ceste nájdete 4 pútavé info tabule.

Chodník je na niektorých miestach neprehľadný a nevychodený, drevené šípky sú popadané alebo nesprávne otočené. Trasu si môžete skrátiť chodníkom vedúcim cez vrchol kopca (vynecháte tak kaverny č. 4,. 5 a 6) – viď foto – mapa.

Dúbravské lipy: Pri kaplnke Ružencovej Panny Márie na Brižitskej ulici si zaslúžia Váš obdiv  majestátne 200 – 250 rokov staré lipy veľkolisté, ktoré sa uchádzali aj o titul Strom roka.

Ku Kaplnke Panny Márie Ružencovej   s jaskynkou a ďakovnými tabuľkami sa viaže príbeh o zjavení Panny Márie v korune starej hrušky. Príbeh si môžete prečítať TU.

Dostupnosť (parkovanie):

Parkovanie je možné priamo pred kaplnkou Ružencovej Panny Márie na Brižitskej ulici alebo v priľahlých uličkách.

K najzaujímavejším kavernám č. 2 a 3 sa poľahky dostanete za cca 10 -15 minút chodníčkom na konci Brižitskej ulice, kadiaľ vedie aj zelená turistická značka k Ville Rustice (cca 20 minút chôdze s deťmi). Ak sa od kaverny č. 3 spustíte dole dolinkou ku chatkám, narazíte pri potoku na zelenú značku a nemusíte sa od kaverny vracať späť na značený chodník.

Ďalšou variantou je opačný prístup, po schodoch za kaplnkou Panny Márie. Tu sa poľahky dostanete ku kaverne č. 8 a peknému ohnisku za ňou. Pozor! Tu sa však musíte vrátiť k infotabuli, keďže cesta ďalej ku kaverne č. 1 je neschodná a neoznačená (viď mapa). Pokračovať môžete hore kopcom ku kaverne č. 7 a ďalej sa chodníkom po vrchole kopca dostanete ku kaverne č. 2 a 3 (vynecháte kavernu č. 4, 5 a 6). Krátka prechádzka Vám tak s deťmi zaberie cca 1 hodinu.

K Ville Rustice je tiež možný rýchly prístup po ceste (cca 10 min.) za bývalými závodmi technického  skla pred Devínskou Novou Vsou.

Kontakt (adresa): Brižitská ulica, Bratislava – Dúbravka.
Okres: Mestská časť Bratislava 4 (Dúbravka).
Prevádzkovateľ: História bez hraníc o.z.. Občianske združenie Bunkre.
Dátum vzniku: Kaverna č. 2 slávnostne otvorená v júni 2014. Náučný chodník Cesta Veľkej vojny je prístupný od roku 2017 .
Web stránka: www.bunkre.info
Vstup (cenník): Vstup celoročne bezplatne, areál neoplotený.
Otváracia doba:
GPS (Latlong): (48.195429, 17.015480),48° 11′ 43.5444” N, 17° 0′ 55.728” E.
Dátum návštevy: 1.4.2019

 

 

Povrch: Úzky lesný chodníček – nevhodné pre kočíky.

Občerstvenie:  Nie. Pekné a kľudné miesto na opekanie nájdete nad kavernou č. 8.

Stav: 

Plusy:

  • Na konci mesiaca marec a začiatkom apríla si môžete v lesoch Devínskej Kobyly nazbierať medvedí cesnak. Fajnšmekri chodia do lesa v tomto období s prúteným košíkom, podobne ako na hríby. Najbohatšie nálezisko nájdete v údolí medzi kavernou č. 3 a Villou Rusticou.

Minusy:

  • Náučný chodník Cesta veľkej vojny je miestami neprehľadne značený, chodník nie je vychodený, pravdepodobne poblúdite.
  • Pri Ville Rustice nájdete len pozostatky infotabule, ktorá bola zničená. Pekná tabuľa sa nachádza na konci Brižitskej ulice, kde je pekná vyhliadka s lavičkou na celú kotlinu Veľkej lúky.

Poznámky (tipy):

Share this...
Share on facebook
Facebook