Vláčikom do Trnavy – Západoslovenské múzeum a Trnavský jarmok

okt 29, 2021 | Detské ihrisko vonkajšie, Múzeum, Výlet vláčikom

Trnava je ideálnou destináciou pre výlet vláčikom z Bratislavy. Cesta vlakom nie je dlhá, taká akurátna pre deti (cca 45 minut osobák, 30 min. rýchlik). Historické centrum mesta Trnava nájdete na skok od stanice.

Kam sa teda vybrať? Okrem prechádzky historickým centrom mesta a povinnej návštevy Mestskej veže je našim obľúbeným cieľom septembrový Trnavský jarmok. Tento rok sme sa rozhodli preskúmať ďalšiu atrakciu mesta – Západoslovenské múzeum.

Západoslovenské múzeum: Múzeum sídli v centre mesta v rozsiahlej historickej budove bývalého kláštora klarisiek z 13. stor. Hrubé múry v lete príjemne schladia, v zime naopak, ukryjú pred nepriazňou počasia. Priestory sú prekvapivo moderne zrekonštruované a bezbariérové. A samozrejme ukrývajú množstvo pokladov. Vo svojom múzejnom zbierkovom fonde ochraňuje viac ako 160 000 predmetov kultúrneho dedičstva a spravujú 4 budovy v  jadre mesta.

Jednoduchšie povedané, nájdete tu z každého rožka troška. Múzeum je regionálne vlastivedné múzeum, ktoré zabezpečuje komplexnú múzejnú dokumentáciu v Trnavskom kraji.

Rozzúreného vlka zažijete v prírode malých Karpát. Deti ohromí  rozsiahlosť zbierky i rozmery zvonov (kampanologická zbierka). Nájdete ten najstarší – 500-ročný? 

Ľudové úžitkové hrnčiarske predmety či bohatosť tradičných odevov trnavského kraja  potešia v zbierke venovanej tradičným vidieckym obyvateľom kraja

Vzácne kusy nábytku máte možnosť vidieť v expozícii šľachtického interiéru. Predmety dennej potreby zase v zbierke vášnivého zberateľa – trnavského cukrára – Štefana Cyril Parráka. Najviac však zaujali dočasné výstavy  – súkromná zbierka Svadobných šiat či Detské hračky z obdobia socializmu.

Výstavy sprevádza viacero interaktívnych prvkov pre deti. Vytvorte si vlastnú maľbu na sklo či pohľadajte hračku.

Časť priestorov je venovaná klariskám a sakrálnej tvorbe, ale aj športovým osobnostiam kraja. Chodby zdobia dočasné výstavy výtvarných diel lokálnych autorov.

Trnavský jarmok: Tradičný Trnavský jarmok si atmosférou získal aj nás a každoročne sa sem s deťmi v septembri vraciame. Najväčším lákadlom je Stredoveká ulička v parku pri hradbách. Okrem stredovekej atmosféry tu na Vás čaká množstvo sprievodných atrakcií – divadielka, vystúpenia, stredoveké hry či maľovanie na tvár a zvieratká. Dospelých poteší stredoveká kuchyňa či krčah piva.

Dostupnosť (parkovanie):

Odporúčame využiť prístup do mesta vlakom.

Občerstvenie: Nie. V priestoroch pokladne nájdete aj suveníry a predaj minerálov.

Pri potulkách mestom sme neďaleko múzea objavili malé detské ihrisko s občerstvením. Nájdete ho na ulici Dolné bašty neďaleko vlakovej stranice a Ružového parku.

Plusy:

  • Priestory sú bezbariérové.
  • Jednoduchá dostupnosť.
  • Nedeľné rodinné vstupy zdarma.

Minusy:

Kontakt (adresa): Západoslovenské múzeum, Múzejné nám. 3, 918 09, Trnava
Okres: Trnava,  Trnavský kraj.
Webstránka (FB): http://www.zsmuzeum.sk/
Otváracia doba:

Ut – Pia 8,00 – 17,00
So – Ne 11,00 – 17,00

V pondelok zatvorené.

Vstupné:

Nedeľný rodinný vstup ZDARMA, deti do 6 rokov zdarma.

Dospelí: 3e/vstup

Deti do 15 rokov: 2 e/vstup.

Prevádzkovateľ a dátum vzniku: Múzeum bolo zriadené v roku 1954 ako Krajské múzeum. Od roku 2002 je zriaďovateľom múzea Trnavský samosprávny kraj.
LatLong (GPS): (48.375559, 17.593195),  48° 22′ 32.0124” N17° 35′ 35.502” E
Dátum návštevy: 15.09.2021
Autor: Admin.

 

 

 

Poznámky (tipy):

Mesto Trnava vytvorilo jedinečnú interaktívnu hru Mocný opasok. Zaži jedinečnú prechádzku po 700-ročných hradbách  a pomôž splnením úloh nájsť zatúlaný kľúč. Pre splnenie misie potrebuješ aplikáciu v mobile a internetové spojenie. Hra potrvá cca 60 – 90 minút a na konci Vás čaká prekvapenie.

Viac o hre TU.

Share this...
Share on facebook
Facebook