Z Rusoviec do Čunova na bicykli s deťmi

jún 20, 2020 | Cyklovýlet, Voda

Osviežujúci tieň pod korunami stromov, ktorý Vás  privedie priamo k chladnému jazeru. To je ideálna letná trasa z Rusoviec do Čunova, ktorú naviac môžete bezpečne absolvovať na bicykli s deťmi.

Trasa je ideálna pre začínajúcich malých jazdcov, keďže ide po rovine, s minimálny prevýšením,  naviac v tieni lesa. Povrch síce nie je asfaltový, ale lesný chodník je dostatočne široký a v dobrom stave. Trasu k Čunovským jazerám (2,5 km jednosmerne) preto zaiste zvládnete aj s kočíkom. Počas častých dažďov však očakávajte v tejto oblasti blatisté chodníky.

Na výlete určite nepopoblúdite. Od ramena v Rusoveckom parku Vás až do Čunova povedie žltá turistická značka. Cesta späť vedie po prehľadnej cyklistickej hrádzi.

Začiatok trasy začína v centre Rusoviec. Energiu pred výletom naberiete v neďalekej zmrzlinárni. Najvhodnejší prístup na žltú turistickú značku je cez Rusovecký park. Prístup nájdete cez bočnú bránu Sľuk-u na Maďarskej ulici. Hoci tu v súčasnosti (2019 – 2020) prebieha dendrologické ošetrenie parku, je otvorený a pravdepodobne ho uzatvárajú iba počas samotných prác. Vyberte sa cestičkou vľavo okolo detského ihriska a alejou až k mostu cez rameno.

Tu narazíte na žltú turistické značku. Lesným chodníkom vpravo sa okolo konskej farmy dostanete po 2,5 kilometri  (cca 15-20 min) k Čunovským jazerám.

Trasa obchádza väčšie jazero po ľavej strane a pokračuje ďalej. Najskôr okolo močatistého jazierka ďalej popri poli a po chvíli sa opäť vnorí do lesa. Zakrátko po  čuchu spoznáte, že ste narazili na ďalšiu farmu. V lese sa po  stromami v blate vyvaľujú objemné, pekne vykŕmené prasiatka.  

Ak sa v tejto časti vydáte odbočkou doľava (zarastený chodníček), zakrátko (100 m) narazíte na potok . Buďte opatrní! Chodia sem uhasiť smäd včielky z neďalekej včelnice. Nájdete ju po zvuku. Tu už máte pozorovateľnu vtáctva na dohľad. Toto miesto je však tažko dostupné na bicykli, posledný úsek musíte prekonať pešo.

Aby pozorovateľňa slúžila svojmu účelu,  správajte sa prosím s deťmi ticho a ohľaduplne k prírode.  Amatérskych pozorovateľom poteší prehľadná infotabuľa vtáčích druhov. Rovnakou trasou sa vrátite na hlavný chodník. Približne po 500 m sa popri ramene s krásnymi zákutiami a leknami dostanete na koniec chodníka v Čunove.  

Peknou alejou vľavo sa dostanete na hlavný cyklochodník po hrádzi Dunaja. Využite jeho spodnú cestu vľavo. Ak zaberiete do pedálov, zakrátko ste späť v Rusovciach. Využijete pritom novú cykloodbočku z hrádze do Rusoviec (neďaleko Rusoveckého jazera). Po bočnej uličke (Irkutská) sa bezpečne dostanete až do východzieho bodu výletu.

Dostupnosť (parkovanie):

Verejné parkovisko nájdete v centre Rusoviec oproti pošte (Gerulatská ulica) alebo kúsok ďalej pri hasičskej zbrojnici.

Povrch: Trasa je v prvej polovici tvorená lesnou nespevnenou cestou v dobrom stave. Úsek od Čunova prechádza na asfaltovú cestu vedúcu pod známou cyklohrádzou.

Občerstvenie: Áno. V úvode (v závere) poteší v Rusovciach zmrzlina či cukráreň. Po ceste po hrádzi narazíte na známy bufet “Pri poldri” (cigánska, hranolky,kurací šalát… ). V Čunove Vás zasýtia 2 reštaurácie – Reštaurácia Furmanka a Čunovská csarda. Obe nájdete v centre na Hraničiarskej ulici.

 Plusy:

  • Trasa prevažne v tieni.
  • Trasa je značené žltou turistickou značkou.
  • Možnosť osviežiť sa po ceste v jazere.
  • Po ceste možnosť niekoľko možností pozorovať zvieratá – farma s koňmi, pozorovateľňa divokých vtákov, farma s prasiatkami.

 

Kontakt (adresa): Gerulatská-Maďarská ulica, Rusovce.
Okres: Mestská časť Rusovce, Okres Bratislava V, Bratislavský kraj.
Prevádzkovateľ:  Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Dunajské luhy.
Dátum vzniku: CHKO Dunajské luhy vyhlásená v r. 1998, Prírodná rezervácia Ostrovné lúčky od roku 1988.
Webstránka (FB): CHKO Dunajské luhy, Prírodná rezervácia Ostrovné lúčky
Dĺžka trasy, povrch, prevýšenie: Dĺžka trasy: 11,6 km, povrch: lesná nespevnená cesta, asfalt na hrádzi Prevýšenie: minimálne.
Otváracia doba, cenník: Neobmedzene.
(LatLong), GPS: (48.054232, 17.147465)48° 3′ 15.2352” N17° 8′ 50.874” E
Dátum návštevy: 20.05.2020

 

 

 

Minusy:

  • Chodník v lese je v čase dažďov blatistý.

Poznámky (tipy):

Počas jazdy myslite na to, že ide o turistický chodník v lesnom poraste, nie cyklochodník. Pri jazde sa správajte zodpovedne a ohľaduplne. 

Ako sa správať v CHKO? Ak si nie ste istý ako je to s kúpaním a pohybom v tejto oblasti, pozrite si napr. tento článok. Kúpanie v Čunovských jazerách nie je povolené, keďže ide o 4. st. ochrany, momentálne nie je sankcionované. 

Pre vášnivých pozorovateľov vtáctva je povinnou výbavou ďalekohľad. Nezabudnite naň! Na mieste pomôže aj prehľadná infotabuľa s vyskytujúcimi sa druhmi.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook