Železničky na Slovensku

nov 25, 2018 | Výlet vláčikom, Výletné miesto

Železničky na Slovensku (úzkorozchodné – lesné, poľnohospodárske, priemyselné, ozubené či iné) predstavujú jedinečné technické pamiatky ľudskému umu. Väčšina má už takmer 100 rokov a vo svojich počiatkoch boli neoceniteľnou hnacou silou rozvoja aj v tých najodľahlejších regiónoch Slovenska. Dnes sú vyhľadávanými turistickými atrakciami a potešia nielen detské publikum.

1.  Čiernohorská železnica – Čierny Balog

 

Jedna z najznámejších železničiek na Slovensku. Históriu začala písať v roku 1909 a v pravidelnej prevádzke bola až do roku 1982.

Dnes ju už takmer 30 rokov prevádzkuje miestne združenie obcí – Mikroregión Hron, neskôr nezisková organizácia.

V súčasnosti sú v prevádzke až 3 trate a okrem železničky tu nájdete celé spektrum služieb – svadobný vlak, školu rušňovodičov, malé múzeum lesných železníc, staničnú reštauráciu či netradičnú akciu pozorovania oblohy – Astrovlak.

Sezóna sa na Čiernohronskej železnici otvára tradične v 1. májový deň.

https://www.chz.sk/

https:/

2.Detská železnica – Košice – Čermeľ

 

Košická detská historická železnica bola vybudovaná v Košiciach v rokoch 1955 – 1956 ako Pionierska železnica.

Bola prvou rekreačnou železnicou na Slovensku a podľa vzoru podobných železníc v Sovietskom zväze slúžila aj na výchovu a motiváciu mladých železničiarov.

Trať má dĺžku takmer 4 km a v súčasnosti je financovaná mestom Košice. Občianske združenie Detská železnica Košice je prevádzkovateľom železnice.

Detská železnica v Košiciach je jediným miestom na Slovensku, kde si môžu deti a mládež na vlastnej koži vyskúšať vypraviť vlak a priamo sa podieľať na riadení železničnej dopravy a prevádzke. Je to unikát, pretože prísne normy na veľkej železnici toto neumožňujú!

V sezóne premáva železnička od apríla do konca októbra a počas mikulášskej a silvestrovskej jazdy. Na objednanie aj mimoriadne jazdy celoročne.

http://www.detskazeleznica.sk/

 

3. Ozubnicová železničná trať Tisovec-Zbojská – Pohronská Polhora

 

Ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora vznikla v roku 1896, najmä pre potreby rozvíjajúceho sa hutníckeho priemyslu.

Občianske združenie Zubačka ju oživilo a prevádzkuje podľa plánu jázd cca 9x za rok. Jazdu vlakom je potrebné si rezervovať vopred. Informácie nájdete na webovej stránke.

Mimoriadne obľúbená je augustová akcia pre deti “Poďte s nami do rozprávky” či Mikulášska akcia.

https://www.zubacka.sk/

 

4. Nitrianska poľná železnica – Nitra

 

Odveziete sa v ňou pri návšteve Poľnohospodárskeho múzea a skanzenu v Nitre v areály Agrokomplexu Nitra.

Poľná železnica v minulosti slúžila v okolí Želiezoviec na prepravu poľnohospodárskych produktov ako sú cukrová repa, obilie, zvieratá, mlieko, drevo, ale aj ľudí do práce, do miest a detí do školy.

Železnička jazdí iba počas ohlásených podujatí (podľa kalendária múzea) a na objednávku. Premáva po dvoch tratiach – okruh skanzenom (1,6 km) a rovná trať spájajúca Skanzen s Výstaviskom (1 km). Veľmi obľúbená je akcia ku dňu detí.

http://spmnitra.sk/nitrianska-polna-zeleznica/

5. Kysucká lesná železnica – Nová Bystrica (Vychylovka)

 

Lesná železnica vedúca Bystrickou dolinou je dnes súčasťou Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke.

V minulosti sa využívala na transport dreva.

V súčasnosti je zachovaná časť kysuckého úseku tejto úzkorozchodnej železnice už prepojená s lesnou železnicou susedného oravského regiónu (spolu bývala kysucko-oravská lesná železnica).
Trasa má 5 km a vedie zo stanice Skanzen na stanicu Chmúra – 1.úvrať a späť. Vlaky premávajú od mája do konca októbra.

https://www.kysuckemuzeum.sk/historicka-lesna-uvratova-zeleznica-hluz/

 

6. Oravská lesná železnica – Oravská Lesná

 

Stanicu železničky nájdete 6 km od obce Oravská Lesná. Nachádza sa tu bezplatné parkovisko a zázemie železnice – depo pre lokomotívy a vozne, predaj cestovných lístkov, suvenírov, expozícia dokumentujúca život lesnej dráhy, detské ihrisko a voliéra s pávmi.

Po zakúpení lístkov na vlak sa môžete usadiť do motorovej dreziny či panoramatických vozňov, ktoré ťahá motorová lokomotíva. Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút.

Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice či navštíviť goralskú drevenicu, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave.

Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne 1 h a 10 minút.
Parná lokomotíva premáva iba vo vybraných dňoch – počas organizovaných podujatí ako je Mikuláš či Veľká noc.

Železnička je otvorená počas celého roka s výnimkou 3 mesiacov – november, december (okrem Mikulášskej akcie) a apríl (okrem Veľkonočnej akcie).
Zaujímavou alternatívou k železničke je náučný chodníček vedúci popri trati. Vďaka nemu si môžete zakúpiť napríklad iba jednosmerný lístok a vychutnať si tak dlhšie oravskú prírodu.

https://www.oravskemuzeum.sk/expozicie/oravska-lesna-zeleznica/

 

7. Trenčianska elektrická železnica – Trenčianska Teplá

 

Trenčianska železnička premáva už 109-ty rok z Trenčianskej Teplej do kúpeľných Trenčianskych Teplíc.

Električku prevádzkuje nezisková organizácia a aj vďaka podpore samosprávneho kraja sa ňou odveziete počas letných víkendov od júna do začiatku septembra.

Využiť jej služby môžete aj počas tradičných akcií na Mikuláša, Veľkú noc či na Deň detí. Trasa má 5 kilometrov a 7 zastávok.

http://www.trezka.sk

8. Považská lesná železnica – Pribylina

 

Považská lesná železnica je bývalá lesná železnica v údolí Čierneho Váhu, ktorej expozíciu možno dnes vzhliadnuť v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline.

Hlavná trať viedla z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku do Staníkova s dĺžkou 40 km. Spolu s odbočkami do okolitých dolín merala však až úctihodných 109 km.

V roku 1972 bola zrušená a postupne, napriek viacerým snahám dobrovoľníkov, chátrala a bola demolovaná.

V októbri 2018 sa v múzeu konalo slávnostné otvorenie zmodernizovanej lesnej železnice, postupne sa plánuje opätovné oživenie krátkej trati v priestore múzea.

http://liptovskemuzeum.sk/muzeum-liptovskej-dediny-pribylina/

 

9. Tatranská elektrická železnica Poprad – Tatry

 

Klub železničných historických vozidiel Poprad, ako ja Veterán klub železníc Poprad, organizujú príležitostné akcie na propagáciu a prezentáciu svojej obetavej práce na obnove historických vozidiel.

V auguste 2018 to boli napríklad oslavy 110-teho výročia založenia Tatranskej elektrickej železnice, kedy pre verejnosť pripravili jazdu tatranským okruhom. Najväčším lákadlom tejto akcie bola slávnostná premiéra historickej električky EMU 89.0009 „Trojča“, o ktorú sa postarali členovia z Veterán klubu železníc Poprad.

Obyvatelia i návštevníci Tatier sa však už počas leta mohli odviezť jednou z historických električiek – známou Kométou s letným otvoreným i zatvoreným vozňom.

Tradičnou akciu je aj Mikulášska jazda parnou lokomotívou Papagáj z mesta Svit, či akcie S Papagájom do Spišského Podhradia či Kežmarku na Európske ľudové remeslá.

http://www.kzhv.eu/
http://www.kometa.vkz.sk/

10. Lesná železnica Katarínka

 

Unikátny systém úzkorozchodných železničiek nájdete zabudnutý aj v Malých Karpatoch pri Bratislave v oblasti Smoleníc a Dobrej Vody. Slúžili na zvážanie lesa pre píly a priemyselné prevádzky panstva Pálffyovcov, v prevádzke boli až do roku 1966.

O.z. Lesná železnica Katarínka prišlo v roku 1997 s nápadom vybudovať niekoľkometrovú ukážku lesnej železnice na pozemku  bývalej grófskej hájovne v blízkosti zrúcaniny františkánskeho kláštora Svätej Kataríny v katastrálnom území Dechtíc.

Ide o malý areál so zrekonštruovanou časťou koľají, informačnými tabuľami a depom pre vláčik – Danku. Vybudovali a zveľaďujú ho nadšenci z o.z., jazdí však naozaj len príležitostne.

https://sites.google.com/site/lzkatarinka/

Železničky u susedov na skok od našich hraníc:

11. Liliputbahn Prater Park Viedeň

 

Liliputí vláčik je malý turistický osobný vláčik, ktorý jazdí po Prater Parku vo Viedni už 90 rokov.

Vláčik prechádza približne 4 km dlhú trasu od zábavného parku Prater, ďalej cez park a les k veľkému štadiónu Ernst-Happel Stadium.

Celá okružná cesta trvá približne 20 minút. Trasa má 3 zástávky, vy si môžete vybrať buď okružný lístok (4 eurá dospelý, 2,50 eura deti) alebo jednosmernú jazdu za 2,20 eura/osoba.

Okrem Prater parku nájdete Liliputbahn tiež v Donauparku.

http://www.liliputbahn.com/index.htm

 

12. Parková dráha Olympia Brno

 

Parková dráha je umiestnená v rámci nákupného centra Olympia v jeho oddychovej vonkajšej zóne pri rieke Svratka. Slávnostne bola pre verejnosť otvorená v roku 2012.

Parková dráha Olympia Brno je prvou takto rozsiahlou modelovou dráhou v Českej republike. Svojou dĺžkou, technickou výbavou a a tiež prostredím krásneho parku patrí jednoznačne k tým najkrajším v Európe. Nástup a výstup prebieha na hlavnou nástupišti, ktoré je zmenšeninou skutočného nástupišťa. Dráha je určená pre superveľké modely (modelár na modely priamo jazdí a obsluhuje ho). Vozový park tvorí celá flotila vlakov, takže je sa na čo pozerať.

Každoročným lákadlom je medzinárodný zraz modelárov “Parní Olympia”, ktorý sa tradične koná v júni. Súčasťou areálu je aj pekné detské ihrisko.

 

Zoznam parkových dráh v ČR nájdete tu:  http://www.zahradnizeleznice.cz/adresar1.htdresar1

 

13. Parková dráha+ Múzeum železničných modelov, Keszthely, Maďarsko

Kesthely je príjemné mestečko, ktoré nájdete v nazápadnejšej časti jazera Balaton v Maďarsku. Okrem vody sem turistov láka predovšetkým nádherný palác Helikon s viacerými lákadlami (knižnica, záhrady so skleníkmi, zbierka kočiarov, lovecká zbierka, železničné múzem). 

Pre milovníkov železničných modelov práve múzeum paláca Helikon ukrýva naozajstný unikát, ktorý treba vidieť.

Celé samostatné poschodie tvorí jedinečný model železnice pozostávajúci zo 75 vlakov jazdiacich podľa grafikonu. Sieť tratí má spolu 2700 m a je obkolesená nádhernou krajinou s viac ako 1800 budovami. Tvorcovia sa pritom inšpirovali leteckými snímkami a mapami konkrétnych oblastí z Rakúska a Nemecka.

Možno tu vidieť vysokohorské zasnežené štíty aj tradičnú alpskú architektúru. Počas prehliadky si môžete vychutnať železničku aj potme s rozsvietenými svietielkami.

Pre deti aj dospelých je to obrovský zážitok, preto si na túto atrakciu vyhraďte dostatok času. Prehliadka vám zaberie minimálne pol hodinu.

Pred múzeom nájdete malú parkovú dráhu s tunelom, ktorá poteší najmä menšie deti. Obsluhuje ju personál z múzea, jazdí cca každú polhodinu. Lístky sa predávajú v múzeu.

http://helikonkastely.hu/en/exhibitions/permanent-exhibitions/historical-model-railway- exhibition/

 

1. Historický železnica v Skanzene v Szentendre, Maďarsko

Súčasťou stálej expozície skanzena je železnička premávajúca po rozsiahlom areáli múzea. Má 5 zastávok. Obsluha je oblečená v dobových kostýmoch z 30-tych rokov 20. storočia. V sezóne premáva v 30 minútových intervaloch.

Viac sa o skanzene dozviete v samostatnom článku TU.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook