Vápence a dolomity Plaveckého krasu tvoria veľmi atraktívny reliéf tvorený skalnými bralami, vyvieračkami, jaskyňami či ostrými úbočiami a hlbokými dolinami. Pre deti je to priam rozprávková krajina, ktorá láka na výpravu aj tých najväčších lenivcov. Ak sa po ceste vyštveráte na vysokú skalu, preskúmate skalnú dieru či opustený hrad a prenocujete v lese, úspech je zaručený.
Okruh nie je dlhý (14 km, cca 5 hod.). Zdatní turisti ho poľahky zvládnu za 1 deň. My sme zvolili 2 -dňovú verziu. Našim cieľom bolo dobrodružné kempovanie v lese počas horúcich dní. Váha ruksakov, tempo našich detí a teploty dosahujúce 30 stupňov Celzia napriek tomu preverili našu výdrž.
Deň 1: Plavecký Mikuláš – Jelenia hora – Amonova lúka (žltá-zelená-červená turistická značka):
Trasu sme zahájili na okraji obce Plavecký Mikuláš pri MŠ, kde možno aj parkovať. Nasledoval úvodný rovinatý úsek po žltej turistickej značke, pomedzi polia, s peknými výhľadmi na Plavecký hrad. V závere rozhorúčení konečne s úľavou vchádzame do lesíka, aby sme po ostrej odbočke na zelenú značku /pozor, aby ste ju neprehliadli/ prudko vystúpali až na Jeleniu horu (415 m.n.m.). Je to krásne miesto s výhľadmi, ktoré obľubujú aj skalolezci – predovšetkým vyššie, v lese ukrytú, Jeleniu skalu.
Po prestávke pokračujeme v dlhom pozvoľnom stúpaní až na vrchol kopca Javorinka (561 m.n.m.). Nasleduje klesanie ku asfaltovej ceste. Tu sme objavili na mape malú jaskyňu – Javorinku, ľahko dostupnú od cesty, ideme ju preskúmať. Posledný úsek trasy kráčame od smerovníka Kubašová popri potoku až k cieľu cesty, na Amonovu lúku.
Amonova lúka je rozsiahla lúka, v srdci Malých Karpát, ležiaca na známej Štefánikovej magistrále E8. Pomenovaná je podľa základov obydlia huncokára Ámona Gažiho. Miesto je navštevované ďiaľkovými i víkendovými turistami, počas víkendov tu určite nebudete sami. Dôležitou súčasťou je predovšetkým dobre urdžiavaná a navštevovaná studnička – Prameň Nazdar. Nájdete tu aj prístrešok a suchý záchod – vcelku udržiavanú latrínku. Okolo lúky je našťastie viacero kempovacích miest – ohnísk s posedením, narátali sme ich cca 4-5. Oplatí sa aj napriek tomu prísť skôr.
Špecifikom tejto lúky je viacero krasových závrtov v jej okolí. Sú to zjednodušene veľké jamy v lese pri lúke. Mnohé sú centrom bádateľov – jaskyniarov s cieľom objaviť nové podzemné priestory.
Deň 2: Amonova lúka – sedlo Báborská – Plavecký hrad – sedlo Bábroská – Plavecký Mikuláš (modrá a žltá turistická značka):
Na druhý deň si po krátkom stúpaní úžívame krásny výhľad na vrchu Báborská (541 m.n.m.), po ktorom nasleduje prudký zostup do sedla. Tu už unavené nožičky začínajú protestovať, našťastie je lákadlom hrad.
Zo sedla na hrad vedie pohodlná rovinatá cestička, za necelú hodinku sme tam. Po ceste trasa obchádza vrchol Pohanská s pozostatkami keltského hradiska. Na jeho úpätí osvieži studnička.
Hrad je v pôvodnom zrútenom stave, všade šmykľavé sutiny a nezabezpečené miesta. Toto miesto si doslova pýta ruku dobrovoľníkov. S deťmi musíte byť veľmi opatrní. Do horného hradu sa dostanete iba štvornožky po horolezeckom výstupe.
Cesta späť je príjemná a pohodová, ale dlhá. Vedie opäť do sedla Báborská, potom lesom po žltej až pod Jeleniu skalu a ďalej horúcimi lúkami do Plaveckého Mikuláša.
Kontakt (adresa): | Plavecký Mikuláš – parkovisko pred materskou školou. |
Okres: | Okres Malacky, Bratislavský kraj. |
Trasa: |
Deň 1 : Plavecký Mikuláš – Jelenia hora – Amonova lúka (žltá-zelená-červená turistická značka); Deň 2: Amonova lúka – Plavecký hrad – sedlo Báborská – Plavecký Mikuláš ((modrá a žltá turistická značka). |
Dĺžka trasy, prevýšenie: |
Deň 1 : 5,5 km, 2:11 hod. klesanie 82 m, stúpanie 376 m; Deň 2: 8,4 km, 2:30 hod. klesanie 417 m, stúpanie 120 m. |
Otváracia doba: | Zrúcanina hradu voľne dostupná. |
LatLong (GPS): | (48.508171, 17.302713), 48° 30′ 25.9704“ N17° 18′ 4.2084“ E |
Dátum návštevy: | 20.06. 2021 |
Dostupnosť (parkovanie):
Parkovať je možné na okraji obce pri MŠ v Plaveckom Mikuláši.
Povrch: Prírodné lesné chodníčky.
Občerstvenie: Nie.
Plusy:
- Krásne výhľady.
- Prírodne atraktívna lokalita.
Minusy:
- Strmé skalné zrázy a šmykľavé kamenné chodníčky na Plaveckom hrade. Dbajte na bezpečnosť svojich detí.
Poznámky (tipy):
–