Balaton s deťmi

jan 24, 2019 | Voda, Výletné miesto

Pokiaľ zvažujete vymeniť zdĺhavú cestu k moru za kratšiu jazdu k nášmu južnému susedovi na Balaton, a stále váhate, možno sa Vám zíde zopár postrehov z tohto článku.

Ak zatiaľ poznáte Balaton iba z legendárneho filmu Pupendo,  či z rozprávania Vašich rodičov, budete milo prekvapení úrovňou a kvalitou služieb. Očakávaný “závan” socializmu sa nekonal. Nájdete tu prekrásne scenérie sopečných vrchov dvíhajúch sa z vôd jazera, pekné pláže aj pre najmenších, vinohradnícku tradíciu, históriu aj zábavu pre všetky vekové skupiny. 

Informácie boli zozbierané v júli 2018, kedy sme navštívili lokalitu mesta Keszthély a Balathonfüred.

1. Voda

 

Slovo Balaton je odvodené od slovanského slova blato. Balaton nie je more, hoci je jeho rozľahlosť ohromujúca (dĺžka 77 km, šírka 44 km, pobrežie má 196 km). Ak ste teda veľkým milovníkom mora, voda Balatonu sa vám nebude pozdávať.

Voda je čistá, nezapácha. Nie je slanšia, hoci ide o zvyšok treťohorného mora Tethys v Európe. Má prítok aj odtok. Dno má však blatový základ, preto sa ľahko zakalí.

Na verejných plážach je dno tvrdé, udupané. Ľahko sa po ňom kráča najmä malým deťom. V odľahlejších, menej využívaných častiach, Vás však môže prekvapiť hrúbka blata do ktorej zapadnete.

Jazero je plytké.  Maximálnu hĺbku má 11 m, priemerná hĺbka je 3-4 metre, na južnej strane je vraj voda plytšia ako na severnejšej, ktorú sme navšívili my. Pre deti je to raj v objavovaní a bádaní, keďže sa môžu pohybovať aj do vzdialenejších oblastí. Pre dospelého je cesta do hlbšej vody niekedy úmorná, hlavne keď ju absolvuje viackrát za deň.

Jazero je teplé. Aj počas skorého leta sa plytká voda rýchlo zohrieva a deti si ju môžu skôr užiť. Vo vrcholnej sezóne teplota vody môže dosahovať až 28-29 stupňov. Pre dospelého možno málo osviežujúce, pre menšie detičky a bábätká to však znamená bezpečné celodenné čľapkanie sa.

2. Pláže a služby

 

Pláže v meste Keszthely (podobne aj v Balatonfürede či inde) fungujú ako uzatvorené mestské pláže, do ktorých sa platí vstupný poplatok. Vstup sa vyplatí. Za cenu cca 2 eurá tu nájdete rozsiahle trávnaté plochy na vyvaľovanie a lozenie, zázemie v podobe toaliet a prezliekární, detské ihriská, atrakcie a bufety. Krásne stromy poskytujú dostatok tieňa.

Vstup do vody je tradične pozdĺž celého ostrova upravený navezenými kameňmi a betónovými chodníkmi. Do vody sa na väčšine miest vstupuje cez kovovú konštrukciu schodíkov. Na väčšine mestských pláži však už nechýba zóna s navezeným pieskom určená pre malé deti. Z atrakcií tu nájdete tobogán, požičovňu vodných bicyklov. Súčasťou pláže v Keszthély je aj vonkajší zážitkový bazén v tvare jazera Balaton. Podobný bazén nájdete aj na pláži Kisfaludy v Balatonfürede.

Za trávnatou plochou nájdete zväčša promenádu, kde sú na výber viaceré plážové reštaurácie a bufety. Nájdete tu tradičné langoše, halászle, pečené ryby či štýlovejšie podniky s hamburgermi, pizzou či palacinkami.

Na Balatone sa dohovoríte okrem maďarčiny predovšetkým nemecky (množstvo rakúskych turistov), ale aj s angličtinou sme nemali problém.

Pláž a promenádu s reštauráciami si môžete vychutnať aj večer. Približne od 19-tej sa už neplatí vstupné. Nevýhodou je, že po zaplatení nie je možné opustiť areál mestskej pláže bez opätovného zaplatenia vstupného. 

Mena v Maďarsku je maďarský fórint (HUF), 1 EURO zodpovedá približne 300 HUF.  Vo všeobecnosti sa dá povedať, že  úroveň cien je oproti slovenskému priemeru nižšia, čo poteší. 

Sprepitné v Maďarsku nie je zahrnuté v celkovej cene a zodpovedá 10 – 20 % z výšky útraty.

Pre viac foto posúvaj šípky.

 

3. Keszthély

 

Keszthély (21 tis. obyv.), ktoré patrí medzi najväčšie mestečká v okolí Balatonu, možno azda prirovnať k nášmu mestu Senec. Nachádza sa na najzápadnejšom okraji jazera.

Okrem pekných mestských pláži láka turistov svojou bohatou históriou. Vďaka viacerým atrakciám sa tu nebudete nudiť ani keď vám počasie na kúpanie nepraje, prípadne je toto miesto lákavé aj mimo hlavnej kúpacej sezóny. Leží totiž na skok od známych celoročných kúpeľov Héviz (podrobnosti nižšie).

Mesto je od 18. storočia spojené s rodom Festetics, ktorý po sebe zanechali okrem nádherného zámku Helikon (podrobnosti  nižšie) aj prekvitajúce mestečko s nemocnicou, parkom, školami a rozvíjajúcim sa kúpeľným turismom.

K zámku sa dostanete príjemnou pešou promenádou, na ktorej sa okrem obchodov a reštaurácií nachádza niekoľko úsmevných súkromných múzeí. Na zhliadnutie je tu malé múzeum bábik, Cadillac múzeum, múzeum mučenia, erotické múzeum, rádio múzeum, múzeum marcipánu či netradičná stavba parlamentu, ktorá pozostáva zo 4 mil. panónskych slimačích ulítViac informácií nájdete na: https://csigaparlament.hu/en/.

Obľúbenú turisticko-relaxačnú zónu nájdete na pobreží jazera. Okrem už popísanej mestskej pláže môžete navšítíviť promenádu s obchodmi a reštauráciami, hlavné mólo, vyšantiť sa v zapustenej vodnej fontáne,  preliezť detské ihrisko či vyskúšať mlyny, kľuky, páky a hriadle v zaujímavom technickom vodnom detskom ihrisku (bezplatné).

Fotogenické a netradičné je predovšetkým drevené ornamentálne mólo bývalých vodných kúpeľov, ktoré bolo nanovo vybudované podľa historických záznamov z roku 1893. Vstup doň je bezplatný.

Z vedľajšieho betónového móla odporúčame absolvovať hodinovú výletnú plavbu loďou. Na výber máte 2 konkurenčné spoločnosti. Odporúčame autentickú a rýchlejšiu jazdu historickou loďou Helka z roku 1891 oproti pomalšej replike parníka. Loď vyráža na plavbu 4 x denne (11:00, 12:30 – iba v sobotu, 13:30,15:00). Cena je 1800 HUF (5,5 eura) dospelý, dieťa 4-14 rokov 900 HUF a pes 500 HUF. Loď vyráža iba v prípade dostatočného počtu cestujúcich, lístky je možné si zakúpiť na móle.

Viac o pohnutej histórii lode Helka či o iných krásaviciach brázdiacich vody jazera sa dozviete v tomto článku:

https://welovebalaton.hu/sights.culture/fidel.castro.and.the.titanic.of.balaton

Pokiaľ ste vyznávačom prírody, krásnych stromov a hľadáte fotogenické miesta, neodoláte nádhernej aleji čiernych borovíc, ktorú dala zasadiť manželka pána Festetics – Mary Hamilton v roku 1880, pričom využívala tieň a krásu aleje na jazdy v kočiari. Alej nájdete pri čističke odpadových vôd za Keszthély v smere na Fenékpusztu. Je to tiež ideálne miesto na prechádzku či bicyklovanie.  Viac sa dozviete na oficiálnej stránke mesta: https://www.keszthely.hu/.

Pre viac foto posúvaj šípky.

 

4. Zámok Festetics – Helikon múzeum Keszthély

Toto rozsiahle sídlo vlastnila a zveľaďovala významná šľachtická rodina Festetics po dobu 200 rokov. Pri návšteve Balatonu by ste nemali vynechať toto jedinečné miesto. Na podrobnú prehliadku Vám 1 deň rozhodne nebude stačiť. 

V súčasnosti totiž nájdete v areáli zámku 6 stálych expozícií v  rôznych budovách. Spolu ich spravuje Helikon múzeum KeszthélyNajmenšie deti rozhodne zaujme model železnice, park a záhrady.

  • Výstava dobových miestností zámku s najhodnotnejšou časťou – obrovskou knižnicou s 80 tis. zväzkami.
  • Výstava exotickej záhrady so skleníkmi, sukulentmi a netradičným preskleným rybníkom.
  • Výstava kočov a saní (takmer 50 kusov), ako aj jazdecká expozícia.
  • Výstava cesty a cestovateľské dobrodružstvý šľachticov;
  • Výstava loveckej zbierky s vypchatými exotickými zvieratami (inštalované v ich prirodzenom prostredí) z 5-tich kontinentov.
  • Železničná expozícia – jeden z najväčších modelov železnica v Európe predstavuje repliku mestečiek z oblasti Rakúska, Maďarska a Nemecka. Uvidíte 75 modelov jazdiacich vlakov, 1800 budov, 2700 m koľajníc, železnicu s nočným osvetlením. Pred múzeum nájdete malé detské ihrisko s parkovou železnicou na povozenie.

Za každú expozíciu zaplatíte samostatné vstupné. Môžete ho zaplatiť v hlavnej zámockej budove, alebo aj postupne pri návšteve jednotlivých budov. Vstup do zámockého parku je bezplatnýRastie tu viacero zvláštnych druhov drevín, najstarším stromom je 400 ročný dub močiarný (Quercus robur).

Dospelý za prehliadku zámku a kočov zaplatí približne 8,5 eura, za ostatné prehiadky cca 4 eurá, celkové vstupné do všetkých prehliadok vás vyjde 12 euro. Deti od 6 do 26 platia približne polovicu, rovnako aj dôchodci od 62 rokov, za vyhliadku z veže sa dopláca 1,5 eura, záhradná železnica stojí cca 2,50 eura (dospelý či dieťa). 

Zámok sa nachádza v závere pešj zóny mesta, na parkovanie môžete využiť bočné uličky mesta, poväčšine však rátajte s prítomnosťou parkovacích automatov. Veľké parkovisko nájdete neďaleko hlavného móla a promenády (parkovacie automaty). Parkovacie zóny s približnou cenou (z roku 2015!) si môžete pozrieť tu: http://parkall.hu/zone.html?city=keszthely.

Múzeum Zámku Helikon v  Keszthély: http://helikonkastely.hu/en/exhibitions/permanent-exhibitions/.

Pre viac foto posúvaj šípky.

 

5. Héviz

 

Termálne jazero Héviz je najväčším prírodným termálnym jazerom na svete, ktoré sa využíva na liečebné procedúry. Teplota vody je 28 – 38 stupňov podľa sezóny, jazero je teda možné navštíviť celoročne. Pred cestou s deťmi však myslite na nasledovné obmedzenia:

  • Jazero má hĺbku 2m – 38 m! Nedočiahnete teda na dno. Do vody sa vstupuje po schodíkoch, na plávanie sa používajú penové pomôcky, ktoré sa dajú bezplatne vypožičať. Dno jazera pozostáva z 1-7 m hrubej vrstvy bahna ktorá sa tiež využíva na liečebné účely. Voda je čistá, vzhľadom na výdatnosť prameňa sa vraj voda v celom jazere kompletne prefiltruje za 72 hodín.
  • Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo, deti do 12 rokov majú vstup do wellness-sauna sveta zakázaný.
  • Pre malé deti je iba počas letných mesiacov pripravený vonkajší detský bazén so šmykľavkou a vodnými hríbikmi.
  • Héviz je kúpeľné mestečko, kde vládne čulý ruch celoročne, je teda výhodné sem zavítať aj mimo letnú sezónu na Balatone. Blízkosť mesta Keszthély (5 km),  ako aj neďaleké pohoria, Vám poskytnú dostatok možností na prechádzky aj návštevy múzeí. Naviac tu nájdete veľké množstvo ubytovacích možností.
  •  Pobyt v jazere sa vzhľadom na liečebné účinky odporúča iba na kratšiu časovú dobu. Rodiny s deťmi, ktoré toto miesto navštevujú, zväčša zvolia ubytovanie s hotelovým bazénom, prípadne kombinujú návštevu s detsky atraktívnejšími termálnymi akvaparkmi v Zalakaros – 30 min. autom (https://zalakaros.hu/en),  Kehidakustany (20 min. autom, https://kehidatermal.hu/en/), prípadne môžete skúsiť vzdialenejší Sarvar (67 km, 1 hod. autom, https://www.sarvarfurdo.hu/).

Podrobné informácie o meste Héviz a kúpeľoch nájdete na tejto stránke: http://www.heviz.hu/.

 

6. Balatonfüred

Balatonfüredu (13 tis. obyv.) prekvapí jedinečnou prímorsko-kúpeľnou atmosférou.

Dlhá promenáda s reštauráciami a obchodmi je plná korzujúcich ľudí. V centre pri móle prechádza do krásnej dlhej platanovej aleje. Thákurova promenáda bola pomenovaná podľa indického spisovateľa, ktorý sa tu liečil a založil tradíciu sadenia stromov významnými svetovými osobnosťami (napr. Gándhí).

Promenáda bola vrátane móla vkusne zrekonštruovaná, nechýba napr. samostatný cyklochodník, zapustená vodná fontána pre deti, parkové kvetinové výsadby či detské ihrisko. Za kúpeľnými domami sa rozprestiera rozsiahly lesopark s veľkým detským ihriskom.

Za prehliadku stojí aj park s historickými budovami liečebných kúpeľov. Liečivé účinky miestnej vody sú známe už od 17. storočia. Viacero prameňov (najznámejší Kossuthov prameň) nájdete počas potuliek mestom.

Okrem kúpania a potuliek po meste je Balathonfüred vyhľadávaný pre aquapark – Annagora. Na pláži Kisfaludy môžete vyskúšať Splash Fun Park. Na promenáde nájdete malé Bodorka Balaton Aquarium zamerané na akvária s miestnymi druhmi rýb a terária s hadmi.

Pre viac foto posúvaj šípky.

7. Cyklovýlet Tihány

 

Balaton je rajom cyklistov. V lete je jazda na bicykli popri jazere osviežujúca, výhľady a scenérie pohladia dušu. Vôkol celého Balatonu sú vybudované pekné cyklochodníky, ich celková dĺžka je 200 km. Sú bezpečné aj pre deti.

Ak ste nechali Váš bicykel doma, cca za 10 euro na deň (t.j. na 24 hodín) Vám ho napr. v campe radi požičajú a pribalia aj detskú sedačku, detský vozík, prilbu či zámok. Ak si teda bicykel požičiate poobede, môžete sa na ňom voziť až do obeda ďalšieho dňa.

Balatonfüred je dobrý východzí bod pre návštevu obľúbeného výletného polostrova Tihány. Môžete sa sem vybrať na bicykli po cyklotrase vedúcej popri vode. Po 6-tich kilometroch dorazíte k peknému mólu a pláži (nájdete tu aj detské ihrisko, bufet a lacné suveníry).  Posledný úsek hore do dedinky Tihány však budete musieť vytlačiť bicykle strmo do kopca – pozri trasu na hlavnej mape). Využiť môžete aj pohodlnejšiu cyklotrasu vnútrom polostrova, ideálna je všah kombinácia oboch trás, pričom vám vznike okruh (spolu 12 km), vďaka ktorému si dokonalo obzriete polostrov a zazriete aj známe levanduľové polia.

Tihány je najobľúbenejšou turistickou destináciou jazera. Najmä počas chladnejších letných dni (nevhodných na kúpanie) je dedinka preplnená turistami. Rátajte s tým, že sa s bicyklami  budete len pomaly predierať cez dav. 

Dedinka láka svojou polohou na strmom kopci a malebnými scenériami na jazero. Tiež tradičnou architektúrou vidieckych domov, benediktínskym kláštorom a v neposlednom rade stále atraktívnejšou levanduľou, ktorá sa tu pestuje a predovšetkým predáva vo všetkých podobách, od rastliniek, cez levanduľovú zmrzlinu po pálenku a kozmetiku. Ak ste fanúšik tejto voňavej bylinky, na konci júna si nenechajte ujsť levanduľový festival či samozber levandule (orientačná cena – 600 HUF/ osoba – cca 2 €).

Odporúčame navštíviť a zregenerovať sily v peknej záhrade s občerstvením a chuťovkami (bohužiaľ som nenašla názov). Náchádza sa v okrajovej časti Tihány (na konci ulice Aranyház st)  a prekvapí krásnym výhľadom na jazero  a veľkým prírodným detským ihriskom. Môžete tu aj pohodlne zaparkovať.

Pre viac foto posúvaj šípky.

 

8. Ako sa na Balaton dostanete

 

S deťmi je najjednoduchšie cestovať autom. S odrastenými deťmi si môžete zvoliť aj dobrodružnejšiu cestu vlakom (cez Budapesť).

Vzhľadom na špecifický podlhovastý tvar jazera, bude závisieť dĺžka cesty od lokality, ktorú ste si vybrali.

Za predpokladu využitia diaľnic, ste v Balatonfürede už za 2 hod. 9 min. (168 km), vo vzdialenejšom Keszthely za 2,5 hodiny (220 km). Obe destinácie sa nachádzajú na tzv. severnej strane jazera, cesta na južné pobrežie Vám zaberie viac času, možno si ju však skrátiť kompou premávajúcou z poloostrova Tihány do Szantódu. Tu nájdete časové rozpisy a ďalšie podrobnosti: https://en.balatonihajozas.hu/ferry_transportation.

Diaľničný systém v Maďarsku funguje podobne ako u nás, diaľnice sú spoplatnené elektronickým mýtnym. Diaľničnú známku môžete zakúpiť cez internet, alebo na najbližšej maďarskej čerpacej stanici. Mesačnú diaľničná známka stojí 4 780 HUF ( 15 eur), desaťdňová známka  3 500 HUF (11 eur).

Pokiaľ Vaše deti neobľubujú dlhé cestovanie, odporúčame zastávku v meste Gyor v peknej zoologickej záhrade.  Ak vás láka vôňa levandule, nemali by ste obísť Pannonhalmské arcipátstvo, ktoré je zapísané v zozname Unesco a nájdete ho kúsok za Gyorom.

 

9. Ubytovanie

 

Balaton poskytuje široké spektrum ubytovacích možností. Keďže leží iba 1,5 hodiny od Budapešti, víkendové domčeky majú jeho obyvatelia vystavané pozdĺž celého pobrežia. Ubytovanie na súkromí je veľmi výhodné a je tu naozaj z čoho vyberať.

Hotelové ubytovanie nájdete výhodne na zľavových portáloch či prostredníctvom portálu https://www.booking.com/.

Najvhodnejšie ubytovanie pre rodiny s deťmi odporúčame za vynikajúce ceny cez portál AirBnB. Nájdete tu víkendové domy a apartmány na prenájom od základnej po vysokú kvalitu (napr. s vlastným bazénom) za vynikajúce ceny.

Obľúbené a vyhľadávané sú campingy, ktoré poskytujú spektrum ubytovacích možností, od základných kempingových miest,cez prenájom stanov až po ubytovanie v domčekoch či apartmánoch. Naviac máte v uzatvorenom areáli  vlastnú pláž, bazény, reštaurácie, obchody a animačný program pre deti. 

Sieť campingov pozdĺž celého jazera nájdete na stránke: https://www.balatontourist.hu/en/.

10. Užitočné linky a tipy

Začiatkom júla sa na južných brehoch Balatonu  (Zamárdí) odohráva jeden z najväčších hudobných festivalov v Maďarsku – Balaton Sound. Festivalové pódium je nasmerované na jazero a hudba sa šíri aj na protiľahlé brehy. Pred plánovanou návštevou jazera s deťmi myslite aj na tento fakt a skontrolujte si plánované festivaly či iné kultúrne či športové akcie vo vašej destínácii.

Pred cestou do Maďarska mysite na primeranú hotovosť v maďarskej mene . Vyhnete sa tak zbytočnému stresu z hľadania bankomatov. Najmä v campoch nie sú vždy poruke.

Mena v Maďarsku je maďarský fórint (HUF), 1 EURO zodpovedá približne 300 HUF.  Vo všeobecnosti sa dá povedať, že  úroveň cien je oproti slovenskému priemeru nižšia, čo poteší.

Na Balatone sa dohovoríte okrem maďarčiny predovšetkým nemecky (množstvo rakúskych turistov), ale aj s angličtinou sme nemali problém.

Viac informácií o jednotlivých plážach Balatonu nájdete na maďarskej stránke: https://www.balatontipp.hu/.

Najlepšie a najaktuálnejšie tipy, ako aj zaujímavé články a naádherné fotografie, nájdete na anglickej stránke https://welovebalaton.hu/

Odporúčam napríklad článok o najkrajších vyhliadkových vežiach Balatonu či  tipy ako si užiť jesenný pobyt pri jazere.

Info o Balaton National Park nájdete tu:  http://www.bfnp.hu/en/.

 

    https://www.balatontipp.hu/

    Share this...
    Share on facebook
    Facebook