Predstavte si cestu v čase, 1 800 rokov do minulosti. Je rok 200 n.l. a Slovensko obývajú napr. Kelti, Germáni či iné kmene v opevnených osadách v zahĺbených zemľankách. Po prekročení prírodnej hranice – Dunaja, by ste sa však ocitli v Rímskej ríši, v hlavnom meste Hornej Panónie – CARNUNTUM s 50 tisíc obyvateľmi. Takýto zážitok Vám priblíži múzeum Carnuntum prostredníctvom dokonalo zrekonštrovanej Rímskej mestskej štvrte.
Múzeum Carnuntun – Mestská štvrť: Zážitok je jedinečný, unikátny a hmatateľný. Návštívite napríklad Dom Luciusa – obchodníka s látkami. Jeho obyvatelia akoby len pred chvíľou náhlivo odišli. V kuchyni leží čerstvé ovocie, v spální sa povaľujú topánky či hračky, v pracovni látky.
Tento dom bol prvý objekt pri ktorom sa použili poznatky experimentálnej architektúry. Pri stavebných činnostiach sa využívali antické manuálne remeselné postupy, ktorým prdchádzali dlhoročné výskumy v oblasti riešení stavebníctva a architektúry, vykurovania či vybavenia.
V súčasnosti si tiež môžete prezrieť dom obchodníka s olejom, Domus Quarta s pôvodnou mozaikovou dlažbou či Villu Urbana – nádherný mestský palác najvyššej spoločenskej vrstvy.
Vrcholom prehliadky sú skvostné Rímskej kúpele. Pri výstavbe kúpeľov sa odborníkom podarilo zrekonštuovať jedinečné, dokonale funkčné a na pôvodnom mieste sa nachádzajúce rímske kúpele s obnoveným podlahovým kúrením.
Hoci Mestská štvrť nie je veľká, do detailov približuje bežný život antických Rimanov. Dozviete sa ako kúrili, varili, čím svietili, čo si obúvali, do akých postelí líhali či ako a čím písali,…
Popisky ku všetkým pamiatkam nájdete aj v slovenčine!
Detské ihrisko: Poteši najmä staršie deti. Je tématické, vkusné a zábavné. Pozostáva zo sústavy lán, brvien na lezenie a hojdačiek. Miesto na kopci v tieni má aj šmykľavka.
Vstup, pokladne a suveníry: Vstupná budova slúži okrem pokladní aj ako priestor na predaj suvenírov a literatúry a tiež ako moderné výstavné priestory. Tie Vás prostredníctvom obrazu a zvuku presunú do antickej doby.
Efektná je predovšetkým cesta mŕtvych s náhrobnými kameňmi, ktorá približuje rímske pohrebné tradície.
Mimo múzea zdarma: Pri parkovisku si urobte krátku prechádzku a navštívte odkryté pozostatky civilného Amfiteátra s kapacitou až 15 tisíc ľúdí, ktoré sa nachádzalo za bránami mesta. Nájdete tu tiež zrekonštruovanú gladiátorskú školu. Pamiatky sú voľne dostupné a dostanete sa k nim chodníkom z parkoviska za cca 10 minút chôdze (400 m).
O čosi ďalej (1,30 km) sa náchádza symbol mesta – Víťazná brána do mesta – tzv. Pohanská.
Zaujímavé video o amfiteátri a gladiátorskej škole nájdete TU.
1 vstupenka, 3 lokality: Po návšteve Mestskej štvrte je možné v rámci zakúpenej vstupenky navštíviť Amfiteáter vojenského mesta legionárov, na ktorý narazíte pri ceste z Petronell – Carnuntum do kúpeľnej obce Bad-Deutsch Altenburg. Pri parku v obci nájdete Múzeum Carnuntinum, ktoré uchováva archeologickú zbierku (viac ako 2 mil. artefaktov) rímskeho mesta. Nájdete tu vystavené cenné artefakty, ako sochy, úžitkové predmety, mince, náhrobné kamene, portréty a mozaiky.
Dostupnosť (parkovanie):
Bezplatné parkovisko (aj pre bicykle) pri vstupe.
Povrch: Kamenné chodníky.
Občerstvenie: Reštauráciu nájdete priamo v múzeu, okrem kávy či nanukov tu nájdete „táckareň“ za rakúske ceny.
Toalety múzea nájdete pri vstupe do múzea, v reštaurácii a pri detskom ihrisku.
Plusy:
- Deti môžu všetko chytať a skúšať, žiadne zákazy.
- Detské ihrisko s príjemným parkom okolo.
- Múzeum nebolo preplnené.
- Popis pamiatok aj v slovenskom jazyku.
Minusy:
- –
Kontakt (adresa): |
Römerstadt Carnuntum, Hauptstraße 1A, Petronell-Carnuntum, Niederöstereich, Rakúsko
|
Webstránka (FB): | https://www.carnuntum.at |
Otváracia doba: | 9:00 – 17:00. |
Vstupné (informatívne): | Dospelí: 12 eur, deti do 10 rokov zdarma. Podrobnejšie info na stránke. |
Prevádzkovateľ: | Archäologische Kulturpark Niederösterreich Betriebsgesellschaft m.b.H. |
LatLong (GPS): | (48.112538, 16.858306), 48° 6′ 45.1368“ N16° 51′ 29.9016“ E |
Dátum návštevy: | 21.05.2022 |
Poznámky (Tipy):
Počas slovenských sviatkov (15.9., 1.11, 15.11.) sú pre návštevníkov za príplatok 3 eurá pripravené hodinové prehliadky v slovenčine (o 10:00, 12:00, 14:00 a 15:30 hod.)
Praktickou pomôckou pri prechádzke pamiatkami je bezplatná mobilná aplikácia Carnuntum app (aj v slovenskom jazyku). Vďaka nej si môžete napríklad prehliadnuť pôvodný tvar Pohanskej brány či odkrytých mestských budov vo virtuálnej realite.
Archeologické predmety z mesta Carnuntum si môžete detailne pozrieť aj on-line prostredníctvom zdigitalizovaného zbierkového fondu na prehľadnej stránke:
https://landessammlungen-noe.at/de/online.html
Do Carnuntu sa môžete dostať aj peši či na bicykli.
Z neďalekého kúpeľného mestečka Bad-Deutsch Altenburg sem popri Dunaji vedie pešia turistická trasa prechádzajúca lužnými lesmi národného parku Donau Auen. Trasa má 5,5 km jednosmere. Pozor však, pri vysokej hladine Dunaja je trasa neprechodná. Bicykle sú na tejto trase zakázane.
Do Carnuntum smeruje viacero cyklistických trás vhodných aj pre deti – napr. z Hainburgu či z Bergu.