Minisplav Malého Dunaja a Korzo Zálesie

aug 7, 2020 | Detské ihrisko vonkajšie, Príroda, Voda

Krásny a nenáročný výlet, ktorý zvládnu menší vodáci aj úplní začiatočníci, Vás prevedie zákutiami Šúrskeho kanála a Malého Dunaja. Trasa je nenáročná a trvá cca 2-2,5 hodiny. Vďaka spojeným loďkám – katamaránom a plávacím vestám si ho môžu užiť aj menšie deti.

Zaujímavosťou trasy je, že konči i začína na rovnakej ulici v obci Zálesie – Starobystrickej ul.. Úvodné nalodenie prebieha na Šúrskom kanály na konci ulice. Vyloďujete sa v Lodenici Zálesie, pričom po prechádzke cez Korzo Zálesie sa opäť dostanete na Starobystrickú ulicu, tentokrát na jej začiatok.

Keďže ide v úvode takmer o stojatú vodu, máte dostatok priestoru na precvičenie svojich pádlovacích schopností. Základom je, aby bola loďka dobre vyvážená, predovšetkým vzadu. Deti zväčša sedia v strede alebo vpredu. Na  trase postupne nájdete viacero popadaných stromov. Tie preskúšajú Vaše manévrovacie zručnosti.

Zakrátko za mostom zbadáte prúdiaci Malý Dunaj, kde je v lete pomerne rušno. Napojíte sa poľahky a necháte sa unášať prúdom. Odvážnejší plavci si možno trúfnu aj na kúpanie. Tu sme opäť odcenili stabilitu katamaránov. Poľahky sme zvládli aj nalodenie kúpačov z vody. Keď preplávate ďalší most, nový most v smere na Malinovo, čaká Vás zakrátko cieľ. O chvíľu sa po ľavej strane objaví malá zátoka s lodenicou. Ak sa Vám i deťom jazda páčila, môžete naviac zbehnúť po prúde smerom nižšie a preskúmať Korzo Zálesie. Musíte mať však dostatok síl na pádlovanie proti prúdu, aby ste dopádlovali späť do lodenice.

V Lodenici Zálesie Vás čaká občerstvenie a  malá piesková pláž, ktorú odcenia najmä deti na stavanie hradov.

Naše deti v loďkách mali 4, 5 a 6 rokov a trasa na priamom slnku bola dostačne dlhá i zaujímavá. Deti si krátili čas chladením nožiek v prúde aj občerstvením (myslite aj na dostatok vody). Po ceste sme prebádali tajomné tône pod starými vŕbami, vyplašili volavky, našli potopený vrak auta. Dokonca sme vystúpili z loďky v malej zátoke, kde deti lovili obrovské riečne mušle. Krásny suvenír z parádneho výletu.

Dostupnosť (parkovanie):

Keďže trasa končí aj začína na rovnakej ulici, je na Vás, kde si odparkujete auto. Buď na začiatku trasy – pri Šúrskom kanály, pre auto potom môže šofér zbehnúť aj sám. Prípadne na konci trasy, pri Korzo Zálesie alebo v Lodenici. V tom prípade si urobíte prechádzku, peši sa dostanete na koniec ulice a začiatok vodáckej trasy.

Trasa: Starobystrická ulica – Šúrsky kanál – Malý Dunaj – Lodenica Zálesie.

Občerstvenie: Áno, v závere poteší malý bufet v Lodenici ponúkajúci pivo, kofolu, nealko radler či hot-dog, wafle  a pečené klobásku. 

Plusy:

  • Dobrodružstvo pre deti.
  • Krásna príroda

 

Kontakt (adresa): Lodenica Zálesie – Zálesie -Rodinné domky, Korzo Zálesie – začiatok Starobystrickej ulice.
Okres: Okres Senec, Bratislavský kraj.
Prevádzkovateľ: Amavet klubu 946 – obecná, nezisková a záujmová organizácia
Dátum vzniku: 2011
Webstránka (FB): http://lodenicazalesie.sk/
Otváracia doba:

Vstup (cenník):

Korzo aj Lodenica bez vstupného. 

Cenník požičovne lodiek – 2 miestne kanoe – 15 eur/deň, katamarán pre 4 osoby – 30 eur/deň, vrátane sudov a viest podľa potreby.

LatLong (GPS):

Začiatok trasy: (48.164511, 17.263602)48° 9′ 52.2396” N17° 15′ 48.9672” E

Koniec trasy: (48.157140, 17.282183), 48° 9′ 25.704” N17° 16′ 55.8588” E

Dátum návštevy: 01.08.2020
Autor: Admin.

 

 

 

Minusy:

  • Slnko, nedostatok tieňa.

Poznámky (tipy):

Ďalšou možnosťou je požičanie katamaránu  a člnkovanie priamo v Lodenici Zálesie a jej okolí. Cena je 15 eur/hod, kanoe 10 eur/hod. 

Share this...
Share on facebook
Facebook