Modranské oskoruše a Ľudovít Štúr

máj 3, 2019 | História, Príroda, Výletné miesto

Zabudnuté modranské oskoruše azda obdivoval aj Ľudovít Štúr. Dom, ktorý obýval, sa nachádza kúsok pri kostole, na skok od hradieb, odkiaľ sa vinie chodníček do vinohradov a ku oskorušiam. Azda vôkol nich kráčal aj počas osudnej zimnej poľovačky. Pamätne miesto postrelenia môžete navštíviť aj počas tejto precházky.

Príjemná prechádzka modranským chotárom Vám prinesie množstvo netradičných, okulahodiacich výhľadov na mesto Modra a okolité vinohrady.

Nielen to. Kúsok za hradbami nájdu milovníci prírody skvost v podobe chráneného stromu Jarabiny oskorušovej (Sorbus domestica), ktorá je vraj podľa oficiálnych meraní najväčším stromov svojho druhu na svete!

Odborníci oficiálnym premeraním potvrdili priemer kmeňa 160 cm, vo výške 1,3 metra od zeme obvod 503 cm, čo z nej robí najväčšiu známu oskorušu na svete. V odhade veku sa názory odborníkov rôznia, od 360 do 500 rokov.

Tri modranské oskoruše sú chránené od roku 2003. Najväčšia oskoruša rastie na pozemku, ktorý donedávna patril neďalekej strednej škole. V súčasnosti sú všetky oskoruše na súkromných pozemkoch.

Oskoruša je ovocný strom našich predkov s veľmi tvrdým kvalitným drevom a liečivými účinkami. 300 ročný strom dokáže vraj vyprodukovať až tonu ovocia. Plodmi sú také malé trpké jabĺčka, zosladnú až po uhniličení. Vyrábajú sa z nich džemy, mušty, ovocné čaje, chuťou je vyhľadávaná tiež pálenka.

Ak sa od východných hradieb mesta vydáte po chodníčku smerom hore do vinohradom (po modrej cykloznačke), nájdete prvú oskorušu (torzo suchého kmeňa) hneď pri prvej zákrute od chodníčka. Ďalšia je opodiaľ, zbadáte ju podľa majestátnej koruny. Dostať sa k tej najstaršej je pre deti malé dobrodružstvo. Zdiaľky ju objavíte v hustom kroví, povedie Vás vyšliapaný chodníček, žiadne značenie tu nehľadajte.

Okružnou trasou cez vinohrady sa vrátite naspäť k východziemu bodu – rybníku. Prechádzku si môžete rozšíriť o návštevu modranského cintorína a centra mesta.

Pokiaľ zvládnete aj dlhšiu prechádzku, odporúčame pokračovať vinohradníckymi chodníčkami po trase 2 až k pamätnému miestu postrelenia Ľudovíta Štúra. Je to príjemné miesto s lavičkou, mramorovým pódiom a zaujímavým kamenným balvanom. Trasa je neznačená a vedie vinohradníckymi  poľnými chodníkmi.

Spolu má rozšírená dlhšia trasa 7 km, s návštevou cintorína a centra mesta si na ňu s deťmi vyhraďte kľudne aj 4 hodiny.

Dostupnosť (parkovanie):

Parkovanie pri modranskom rybníku pred Pekárňou Harmónia alebo pred modranským cintorínom. Od rybníka vedie poza hradby pekný chodník (modrá cykloznačka), ktorá sa po chvíli od mesta odkláňa a stúpa medzi vinohrady. Oskoruše nájdete za prvou zákrutou v strede kopca.

Povrch:

Kamienky, tráva. Nenáročné prevýšenie. Vinohradnícke chodníčky sú často rozryté traktormi, preto neodporúčame pre jazdu s cyklovozíkom. Rovnako by sa v teréne trápili aj menšie deti na bicykli.

Občerstvenie:

Výlet si odporúčame spríjemniť návštevou podnikovej predajne Pekárne Harmónia (priamo pri modranskom rybníku), neďalekej pražiarne kávy Ebenica a rozhodne neobíďte štýlovú Staré časy.

Kontakt (adresa): Dolná ulica 126, Modra, okres Pezinok.
Trasa:

Trasa 1: Modranský rybník – vinohrady a oskoruše-Modranský rybník.

Trasa 2:  Modranský rybník – vinohrady a oskoruše – miesto postrelenia Štúra – vinohrady- Modranský rybník.

Dĺžka trasy: Trasa 1 – 2,9 km, trasa 2 – 7 km.
Prevýšenie: 30 m.
Vstup (cenník): Vstup neobmedzene.
GPS (LatLong): (48.335667, 17.315341), 48° 20′ 8.4012” N, 17° 18′ 55.2276” E
Dátum návštevy: 1.5.2019

 

 

   Plusy:

  • Príjemná prechádzka po modranskom chotári.
  • Vhodné miesto na piknik s pekným výhľadom nájdete pri jednej z oskoruší.

Minusy:

  • Odpadky v okolí. Táto oblasť by si rozhodne zaslúžila revitalizáciu, minimálne infotabulu či lepšie značenie.

Poznámky (tipy):

 Ideálna doba na túto prechádzku je jar a jeseň, keď dozrieva vinič i oskoruše a slniečko tak nepáli.

Viac sa o oskorušiach dozviete z Wikipédie TU.

Ak ste si obľúbili tento strom, vydajte sa do Kráľovstva oskoruší kúsok za hranice našej zeme, na Strážnicko. V Tvarožnej Lhote a jej okolí nájdete Muzeum oskeruší aj náuční stezku, ktorá Vám predstaví tie najkrajšie kúsky.  Každoročne si na Slavnosti oskeruší vyberajú najkrajší strom. Súčasťou je degustácia vychýrenej oskerušovej pálenky, predaj čaju, džemov, zaváranín a iných pochutín, samozrejme z oskeruše. Dozviete sa zaujímavé recepty a domov si odnesiete sadenice oskeruše, mišpule či moruše. Aj takto môže vyzerať podpora a prezentácia tohto zaujímavého a nedoceneného stromu. Viac info TU.

Share this...
Share on facebook
Facebook