Pokiaľ zavítate do Piešťan, hoc len na krátko, rozhodne neobíďte malé, zato obsahom zábavné a rozmanité múzeum s  nevábnym názvom Balneologické múzeum Imricha Wintera. Nájdete ho v samom centre Piešťan v Kúpeľnom parku pri pešej zóne.

Prvá muzeálna expozícia (1928) mala charakter etnografický, približovala miestne kroje, výšivky, keramiku, rezbárstvo, ale aj ľudovú architektúru a miestnu faunu a flóru. Neskôr bola expozícia niekoľkokrát rozšírená. Pribudla predovšetkým archeologická zbierka, dejiny Piešťan a kúpeľov či regionálna sakrálna tvorba.

V súčasnosti v múzeu nájdete a deti priláka najmä:

Etnografická zbierka – okrem krojov a keramiky tu nájdete kópiu sedliackeho domčeka so slamenou strechou a kompletným vnútorným zariadením.

Expozícia prírodných vied – poteší zbierka motýľov, chrobákov, orol či veľký vypreparovaný sumec.

Paleontologická zbierka sa môže pochváliť exponátom lebky mamuta. Nájdete tu aj kly a kosti mamuta, fragment lebky nosorožca srstnatého či stoličku deinotéria nájdené v okolí Piešťan.

Z archeologickej zbierky si môžete pozrieť známu Moraviansku Venušu – najstaršiu známu ľudskú plastiku z územia Slovenska – plastika ženy vyrezaná z mamutieho kla, ktorej vek je 22 800 rokov pred n. l. Deti tiež určite zaujme kniežací hrob s kostrou či nálezy z rímskej doby,  mince, staré meče či turecká zbroj.

História Piešťan je krásne znázornená okrem iného i prostredníctvom modelov – makiet historických budov. 

Bohatstvo minerálnych vôd na našom území dokumentuje monumentálna svetelná mapa, ktorá farebne rozlišuje jednotlivé druhy liečivých vôd Slovenska. 

Expozícia generála Milana Rastislava Štefánika je venovaná najvýraznejšej postave novodobých slovenských dejín. Nájdete tu   časť zariadenia z jeho rodného domu v Košariskách, predmety z jeho ciest po svete či model lietadla Caproni, na ktorom gen. Štefánik zahynul.

Okrem expozície ponúka múzeum široký výber literatúry k histórii Piešťan, najbližšieho regiónu, ako aj knihy k dejinám slovenských kúpeľov – výsledok publikačnej a edičnej činnosti múzea.

Mestský park v Piešťanoch nájdete pri pešej zóne,  hneď za múzeom. Je trošku v tieni známejšieho Kúpeľného parku, ktorý sa nachádza na známom Kúpeľnom ostrove a je v správe Liečebných kúpeľov. 

V Mestskom parku nájdete nielen detské ihrisko,ale aj množstvo zaujímavých sochárskych diel, stálych či tých dočasných. Mestský park je každoročne miestom expozície najstaršej výstavy sôch v prírode – “Socha piešťanských parkov”. Skúste ich s deťmi všetky nájsť.

    Dostupnosť (parkovanie):

    Pre parkovanie odporúčame bezplatné parkovisko neďaleko hotela  Park pri Váhu.

    Povrch:  Povrch v Kúpeľnom parku tvoria betónové chodníčky, vhodné na bicyklovanie, či odrážadlá a kolobežky.

    Občerstvenie: Viacero možností občerstvenia na neďalekej pešej zóne.

    Plusy:

    • Mestský park je príjemným priestorom na prechádzku, pre kočíky i odrážadlá.
    • Detské ihrisko v parku.
    • Viacero možností na občestvenie.
    • Malé zábavné múzeum.

    Minusy:

    • Park i detské ihrisko by si zaslúžilo modernú revitalizáciu.

     

    Kontakt (adresa):
    Balneologícké múzeum Imricha Wintera – Kúpeľná dvorana, Beethovenova 5
    92101, Piešťany
    Webstránka (FB): https://www.balneomuzeum.sk/sk/
    Otváracia doba:

    Denne okrem pondelka:

    9:00 – 17:00. (12.00-13:00 prestávka)

    Vstupné (informatívne): Vstupné 1 euro.
    Vznik, tvorca a prevádzkovateľ:

    Múzeum v Piešťanoch vzniklo v roku 1928 zásluhou Piešťanskej muzeálnej spoločnosti a rodiny Winterovcov.

    Prevádzkovateľ múzea: Trnavský samosprávny kraj.

    Mestský park má cca 150 rokov a je v správe Mesta Piešťany.

    LatLong (GPS): (48.593249, 17.837190),  48° 35′ 35.6964” N17° 50′ 13.884” E
    Dátum návštevy: 17.08.2021

     

     

     

    Poznámky (Tipy):

    Múzeum pripravilo pre deti i hravých návštevníkov zaujímavý múzejno – vzdelávací projekt “Život pri rieke”, ktorého ústrednou témou je voda a Váh. Projekt má podobu 15 tematických pracovných listov (napr. mamuty tiahnu, voda ničiteľka, hradisko na brode, mlyn, blúdivé rieky, prameň zdravia a iné).  

    Návštevník pomocou mapky vyhľadáva označené predmety vo vitrínach a vypracúva jednotlivé témy. Pracovné listy sú farebne rozlíšené a rovnako sú rozlíšené aj značky k exponátom. Po vypracovaní listu si návštevník môže svoje odpovede skontrolovať v riešiteľskom liste. Doba vypracovanie jedného pracovného listu je cca 20 minút. 

    Projekt je vhodný pre 2. stupeň základných škôl, stredné školy, rodiny s deťmi. Žiaci môžu na jednom liste pracovať individuálne alebo v skupinách.

     

    Share this...
    Share on facebook
    Facebook