Panónsky háj je jedinečná lokalita, ktorá je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šúr. Od roku 2006 tu prechádza náučný chodník „Prírodné klenoty Šúru“, 3-kilometrový chodník bez výrazného prevýšenia, ktorý je ideálny na prechádzku za každého ročného obdobia či počasia. 

Ak si trasu zokružníme (viď mapa), bude mať dĺžku približne 4,8 km, s deťmi ju zvládneme cca za 2,5 hodiny (vrátane prestávok a pozorovania prírody). Zvládnu ju deti už od 5-6 rokov. Uvedenú trasu neodporúčame absolvovať počas dažďa či mokrej zimy, kedy je chodník rozbahnený.

Panónsky háj je okrajová časť NPR Šúr, kde sa na štrkovo-pieskovom podloží rozprestierali v minulosti dubovo-hrabové suchomilné lesy, neskôr háje, spásané dobytkom. Dnes možno v týchto zarastených hájoch pozorovať zvyšky solitérnych starých dubov.

Ochranári sa v posledných rokov snažia prinavrátiť tejto lokalite pôvodné čaro. Storočné solitérne duby boli na vybranom úseku vyčistené od náletových drevín. Vznikli tak presvetlené pasienky, na ktoré sa vrátil dobytok.

Náučný chodník:  Nie je okružný, má 6 infopanelov, celková dĺžka je cca 3 km. Panel číslo 1 začína zo strany Svätého Jura, panel č. 6 končí v časti Čierna Voda. V úvode vetva náučného chodníka zachádza do slatinno – jelšového mokraďového lesa. 

Keďže náučný chodník nie je okružný, trasu sme si upravili a rozdelili na 2 samostatné okružné trasy (dlhšiu a kratšiu, vidď mapa), ktoré Vám detailne umožnia preskúmať túto lokalitu.

Trasa 1: Začína na Čiernej vode a prechádza náučným chodníkom v opačnom smere. V úvode sa v krátkou úseku vydáte po cyklotrase, pri prvej infotabuli (značne zničenej) sa vnoríte do lesa. Spočiatku nízky krovinatý les s lúčkami a starými hruškami sa po chvíli mení na vyšší les. Objavujú sa prvé staré duby. Les sa v závere mení na vyklčované pasienky s majestátnymi storočnými dubmi.

Neďaleko objavíte stádo kráv pasúce sa na pasienkoch pod elektrickým vedením. Tu je potrebné odbočíť z náučného chodníka a vydať sa po poľovníckeom chodníku popri kravách, popod elektrické vedenie a ďalej okrajom Šúrskeho lesa späť, v smere na Čiernu vodu. Tu v časti novej výstavby objavíte pekné detské ihrisko (Ihrisko Patanová ul.).

 Trasa 2 (viď mapa) zobrazuje kratší, neznačený, 2,5 km okruh, ktorý je možné absolvovať zo strany Svätého Jura. Okruh prechádza po cyklotrase ku Šúrskemu jazeru, ďalej okolo jazera ku záhradkárskej osade Panónsky háj a malej drevenej kaplnke. Počas prechádzky v závere narazíte na 3 tabule náučného chodníka, ako aj vetvu, ktorá zachádza do Šúrskeho lesa. 

 Dostupnosť (parkovanie):

Východiskový bod pre trasu 1 – bezplatné parkovisko nájdete v časti Čierna Voda (súčasť Chorvátskeho Grobu) pri L -Activity parku, prvá odbočka vľavo v smere od Vajnôr, hneď za záhradkárstvom.

Odtiaľto budete mať nadohľad peší chodník, ktorý Vás zavedie k prvej tabuli náučného chodníka.

V prípade, že sa rozhodnete pre trasu 2, ideálny je prístup zo Svätého Jura, od hlavnej cesty z Bratislavy zabočíte pred priemyselným parkom prudko doprava, ďalej po cyklotrase a po krátkom úseku mostíkom prekonáte Šúrsky kanál a nájdete malé parkovisko pri lese. 

Povrch:  Lesný chodníček, na trase 2 cyklochodník. Trasu prejdete aj s terénnym vozíkom alebo kočíkom, miestami sa však chodník mení len na úzku lesnú cestičku.

Občerstvenie: Áno. V Na Čiernej vode v lete zmrzlina hneď pri parkovisku a kaviareň L-activity s vonkajším detským ihriskom a detským kútikom. 

 Plusy:

  • Po trase možno obdivovať storočné solitérne stará duby.
  • Príjemná prechádzka po rovine.

 Minusy:

  • Náučný chodník je miestami v dezolátnom stave, niektoré tabule sú poškodená, vyblednuté a nečitateľné. Značenie je miestami neprehľadné.
  • Uvedenú trasu neodporúčame absolvovať počas dažďa či mokrej zimy, kedy je chodník rozbahnený.
  • Navrhované okružné trasy sú neznačené.

 

 

 

Kontakt (adresa):

Trasa 1: Jelšová ulica 1, Chorvátsky Grob – Čierna Voda.

Trasa 2: Háj, Svätý Jur.

Okres: Senec, Bratislavský kraj.
Prevádzkovateľ: Autor a realizátor náučného chodníka:  Asociácie priemyslu a ochrany prírody (APOP).
Dátum vzniku: Náučný chodník – 2006.
Webstránka (FB):

O Šúre na stránke BROZ: https://broz.sk/sur/

Otváracia doba:
Vstup (cenník):

Celoročne, bezplatne.

GPS (LatLong): (48.220138, 17.230020), 48° 13′ 12.4968“ N17° 13′ 48.072“ E
Dátum aktualizácie textu: 11/2019, 04/2020

 

 

 

Poznámky (tipy):

Šúrsky les patrí medzi najväčšie komplexy nížinného jelšového lesa v Európe. Porasty jelše lepkavej s charakteristickými barlovitými koreňmi a starými vyvrátenými stromami s bujnými krovinami a bylinným podrastom pripomínajú džungľu. 

BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) realizuje obnovu pasienkov vo viacerých lokalitách Slovenska. Viac info na webstránke.

Sprievodca Šúrom. 

Dobrodružnejšie povahy isto nadchne tento článok: https://hiking.sk/hk/ar/2911/jursky_sur_bratislavska_tajga.html.

Viacero fotiek a info o cyklotrase vedúcej popri šúrskom kanalé nájdete v článku TU.

Share this...