Kúzelný les s rozprávkovými bytosťami nájdete v Slavičíne neďaleko kúpeľných Luhačovíc. Slavičín pritom leží len 18 km od slovenských hraníc (20 min. – Vlársky priesmyk).

Veľmi zaujímavá je história tohto miesta. Lesopark totiž vznikol už v roku 1936. Jeho založením si chcel majiteľ miestnej obuvníckej továrne Ján Pivečka uctiť svoju zosnulú manželku. Park po znárodnení obuvníckej firmy postupne zarástol a zanikol. 

Až v roku 1997 sa spojilo mesto Slavičín s nadšencami a nadáciou Jana Pivečky. V rámci sochárskych sympózií postupne vznikali sochy vlkov, kondora, hada, obrých hríbov, slimáka či húsenice. O údržbu sa stará aj mieste gymnázium.

V súčasnosti tu nájdete 22 drevených či kamenných inštalácií, ktoré časom dokonale zapadli do okolitého borovicového lesíka. Deti sa ich môžu voľne dotýkať, vyliezať na ne či skúšať svoju stabilitu. Nájdete tu aj kamenný hrad so šmykľavkou a malá detské ihrisko.

Miesto je voľne prístupné, neohradené, neplatí sa žiadne vstupné. Na výlet si vyhraďte minimálne hodinu. Toto miesto je tiež ideálnou zastávkou na dlhšej ceste autom za zážitkami.

Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať môžete voľne pri lesoparku. Vedie sem betónová cesta z ulice “K parku”.

Povrch:  Lesné chodníčky.

Občerstvenie: Nie.

 Plusy:

  • Inšpiratívne spojenie prírody, umenia a hry.
  • Žiadne vstupné.

 Minusy:

  • Odpadky.
  • Niektoré inštalácie nahlodal už zub času, bolo by potrebné lesopark pravidelne revitalizovať a natierať.

 

Poznámky (tipy):

Obuvnícka firma pana Pivečky už síce neexistuje. Na tradíciu však v súčasnosti nadviazala firma Prabos, ktorú uvidíte po ceste do lesoparku. Zameriava sa na pracovné topánky, topánky pre armádu, hasičov, poľovníkov, nájdete tu však aj treková boty. Navštívte podnikovú predajňu v priestoroch výroby.

Kontakt (adresa): Pivečkuv lesopark, K Parku,  763 21 Slavičín, ČR
Okres: Zlínský kraj, Česká republika.
Prevádzkovateľ: Nadace Jana Pivečky.
Dátum vzniku: 1940.
Webstránka (FB): http://www.pivecka.cz/
Otváracia doba. vstup (cenník): Celoročne, bezplatne.
GPS (LatLong): (49.088510, 17.875650), 49° 5′ 18.636” N17° 52′ 32.34” E
Dátum aktualizácie textu: 30.08.2019

 

 

 

Share this...
Share on facebook
Facebook