Viete, že Práter Park nie je iba obľúbený zábavný park plný adrenalínových atrakcií?

Prater Park (Wiener Prater), kedysi cisársky lovecký revír, dnes rozsiahla a obľúbená víkendová destinácia obyvateľov mesta Viedeň. Nečakajte však upravený mestský park s kvetinovou výsadbou, ale skôr lúky a pôvodný lužný les s množstvom cestičiek. Na jeho preskúmanie si vyhraďte minimálne 1 celý deň. Ideálne je využiť bicykle alebo odrážadlá.

Po celej dĺžke parku sa nachádza hlavná tepna Haupttalle, vďaka ktorej sa nestratíte. Je plná bicyklov, rikší (požičovňa viď link nižšie), chodcov a tiež koní – vďaka jazdeckej trase.

Detské ihriská sú roztrúsené po celom parku. Určite však nevynechajte dve najkrajšie v časti Jesuitenwiesen. Nájdete tu obriu šmykľavku aj obrie hojdačky, vodné ihrisko, lanovku, kolotoč, pieskoviská a ďalšie atrakcie pre veľkých i malých. Detské ihriská sú vytvorené zväčša z drevených konštrukcií, často sa využívajú použité preumatiky, na každom ihrisku zväčša nájdete aj piesok a vodu.

Pri potulkách určite natrafíte na detský vláčik Liliput bahn, ktorý premáva v okruhu od zábavného parku k Ernst Happel štadiónu, má tri zastávky, môžete si zvoliť okružnú či jednosmernú jazdu.

Po hlavnej tepne sa dostanete až k známemu zábavnému parku Prater park. Do areálu neplatíte vstupné (platí sa zvlášť za jednotlivé atrakcie) a ak máte aspoň trochu času, oplatí sa tu minimálne poprechádzať a občerstviť. Toto miesto však určite stojí za samostatnú navštevu. Viac o tejto atrakcii v samostatnom článku TU.

Dostupnosť (parkovanie): 

Park nájdete medzi hlavnou dopravnou tepnou A4 (ktorou sa sem dopravíte napr. z Bratislavy) a tokom Dunaja. Keďže park sa nachádza kúsok od spomínanej A4, trafíte sem určite (do navigácie zadajte napr. ulicu Stadionallee). Cesta sem Vám z Bratislavy potrvá minimálne 1 hodinu.

Parkovať odporúčam pri štadióne Ernst-Happel Stadium, kde je veľké parkovisko, prvé 2 hodiny su zdarma, potom je taxa 2 eura/hod.. Platíte pri odchode prostr. automatu. Výhodou je, že sa tu ocitnete približne v strede tohto rozsiahleho parku. Viac o parkovacej politike na: http://www.parken.at/wien/.

Z tohto bodu tiež premáva detský vláčík Liliputbahn im Prater, ktorý vás odvezie za 2,20 eura priamo pred známy lunapark – zábavný park Práter. My sme využili jeho služby po ceste späť.

 

Povrch: Tráva. Lesné cestičky. Betónové chodníčky. Štiepka pod detskými ihriskami.

Občerstvenie: 

Široké spektrum občerstenia od rýchlych bufetov (McDonald, Burger King) cez gurmánske zážitky (napr. známy Schweizerhaus) nájdete v zábavnom parku Prater.

Stav: 

Udržiavané, čisté prostredie, nechýbajú smetné koše, pitné fontány a toalety.

Poznámky (tipy):

Pred cestou myslite na diaľničné známky, ktoré budete potrebovať na slovenskej i rakúskej diaľnici. Nezabudnite aj na občianske preukazy a pasy, ktoré sú pre deti povinnné.

Park je ideálnym miestom na piknik. Jedlo si pribaľte do batôžka doma a vychutnajte si ho napr. na ihrisku.

Deťom nezabudnite zabaliť náhradné oblečenie, vodu nájdete takmer na každom ihrisku, tomu žiadne dieťa neodolá.

Užitočné linky:

  • Liliputbahn železnička TU.
  • Zábavný park Prater: TU.
  • Turistika v parku, odporúčaná trasa TU .
  • Požičovňa bicyklov a rikší TU.

Kontakt: Wiener Prater, Viedeň, Rakúsko
Prevádzkovateľ: Unsere Garten – Parks and Gardens (Municipal Department 42)
Dátum vzniku: 1871
Web stránka: https://www.wien.gv.at
Vstup (cenník): Vstup celoročne. Nespoplatnený.
GPS:

48° 12′ 15.2568” N
16° 24′ 23.9616” E

(48.204238, 16.406656)

Dátum aktualizácie: 30.4.2018

 

 

Share this...
Share on facebook
Facebook