Svahy Devínskej Kobyly pozývajú na prehliadku prírodných krás i na krátke nahliadnutie do dejín, tých vzdialených i nedávnych. Okrem príjemnej a zábavnej prechádzky s vyhliadkami sa tak deti dozvedia o pôvodných obyvateľoch – pravekých žralokoch či korytnačkách, o živote starých Slovanov či  našich praotcoch, ktorí bojovali v 4-och významných bitkách tohto regiónu.

Celková dĺžka trasy je 4,2 km jednosmerne (1 hodina, s deťmi cca 2-3 hodiny podľa veku a prestávok).

Návrat do východzieho bodu je možný MHD – linka č. 29 premáva počas víkendov 3 x za hodinu (zastávka Devín,Svätopluk je na znamenie).

Ďalšou možnosťou je vydať sa späť okruhom po žltej turistickej značke od smerovníka “Pod Devínskou kobylou” (celá trasa má 5,5 km od parkoviska ul. Pavla Horova v DNV, pozri mapu – modrá trasa).

Prechádzkou Vás bude sprevádzať viacero info tabúľ. Okrem histórie či geológie sa dozviete aj o jedinečných prírodných krásach tejto lokality. Po ceste poteší viacero atrakcií pre deti – napr. paleopieskovisko, drevené vyrezávané ovečky, kamenné bludisko či kozy.

Popis trasy: 

Pieskové bralo Sandbergu nájdete len kúsok za posledným domov v Devínskej Novej Vsi. Okrem krásneho výhľadu tu nájdete aj podrobnú infotabuľu vysvetľujúcu geologický pôvod, ako aj vzácne nálezy lokality (napr. praveká opica, krokodýl, zuby žraloka). Menšie deti poteší paleopieskovisko.

Zahrajte sa na malých bádateľov a možno sa Vám zadarí objaviť otlačok lastúry. Veľké popadané balvany tiež vytvorili ideálnu kulisu na  schovávačku

Na neďalekom výbežku bolo objavené hradisko, ktoré obývali Kelti a neskôr Slovania. O jeho obyvateľoch a nálezoch Vás pútavo informuje pekná plastická infotabuľa.

Chodníčkom ďalej po modrej turistickej značke dôjdete po krátkej prechádzke za 10 minút k peknej rekreačnej lokalite s názvom Waitov lom. Zaujímavá terasa s mohutnými bralami je pozostatkom pôvodnej ťažby kameňa. Dnes tu nájdete altánok, netradičné kamenné bludisko a drevené ovečky. Ochranárske združienie BROZ tu obnovilo pôvodnú extenzívnu pastvu zvierat, ktorá umožňuje udržiavať pôvodné lúky a pasienky nezarastené a prispieva tak k vyššej biodiverzite.

Ak sa modrej značke rozhodnete pokračovať ďalej,  po pol hodine chôdze po vrstevnici sa Vám otvorí pekný výhľad na bralo Devína. Z tohto bodu (smerovník “Pod Devinskou kobylou”) sa po žltej značke môžeme vrátiť späť k Sandbergu, alebo pokračovať ďalej do Devína.

Dostupnosť, parkovanie: 

Bezplatné parkovisko pre účely návštevy Devínskej Kobyly a Sandbergu je umiestnené na konci ulice P. Horova. Odporúčame využiť toto parkovisko, inak budete mať pravdepodobne problém zaparkovať.

V prípade, že sa rozhodnete pre jednosmerný výlet s využitím MHD pre svoj návrat, je vhodnejšie zaparkovať na ulici pri zastávke “Na hriadkach” Väčšina miest je tu však vyhradených pre blízky hotel.

Povrch:  Lesný turistický chodník vyznačený modrou turistickou značkou. Chodník je miestami úzky a strmý, treba dbať na bezpečnosť menších detí. Trasa nie je vhodná pre kočíky či bicykle.

    Kontakt (adresa): ul. Slovinec, príp. ul. Pavla Horova, Devínska Nová Ves, Bratislava
    Okres: Bratislava.
    Trasa:

    Jednosmerná trasa: zastávka MHD Na hriadkách – ul. Slovinec – Sandberg -Waitov lom – Devín (Hadia cesta) -zastávka MHD.

    Okružná trasa: ul. Pavla Horova – Sandberg – Waitov lom – smerovník “Pod Devínskou kobylou” – Sandberg.

    Dĺžka trasy:

    Jednosmerná trasa: 4,2 km 

    Okružná trasa: 5,5 km.

    Prevýšenie:

    Jednosmerná trasa – stúpanie: 263 m, klesanie 255 m.

    Okružná trasa – stúpanie: 372 m, klesanie 349 m.

    Vstup (cenník): Vstup celoročne. Bez poplatkov.
    GPS (LatLong): (48.201150, 16.973731),  48° 12′ 4.14” N16° 58′ 25.4316” E
    Dátum návštevy: 06.01.2020

     

     

    Občerstvenie: Nie. Zabaľte si do batôžka vodu aj niečo pod zub.

    Plusy:

    • Pekný okruh najmä na jar a jeseň, v lete môže prekvapiť horúčava.

    Minusy:

    • Chodník je úzky a miestami strmý a šmykľavý. Treba dbať na bezpečnosť detí. V lete myslite na ochranu pred slnkom.

    Poznámky (tipy):

    Kto postavil labyrint a prečo? Článok nájdete TU.

    Share this...
    Share on facebook
    Facebook