Súľovské skaly a Šarkania diera

mar 22, 2025 | Hrad, Príroda, Turistika

Efektné skalné mestečko Súľovské skaly je pomerne obľúbené pre jeho ľahkú dostupnosť. Jednoduchý okruh náučného chodníka má 3,8 km (2 hodiny), čo zvládnu všetky školopovinné deti. Nezabudnite na turistickú obuv. Pripravte sa aj na zábavné lezenie a menšie rebríky. 

Súľovské skaly:  Obľúbený Okruh Súľovskými skalami po zelenej značke je zároveň náučným chodníkom. Trasa je obojsmerná. Počas sezóny sa preto môžu na niektorých úsekoch rebríkov pre vysokú návštevnosť tvoriť rady. Podobne vyťažený je aj prístup do horného hradu. Odporúčame preto návštevu najmä mimo víkendov.

Súľovský hrad: Zo Súľovského hradu sa zachovalo len zopár nesúvislých múrov a základov. Napriek tomu uchvacuje svojou lokalitou v náročnom teréne. Hrad pozostával z dvoch častí – z horného a dolného hradu, prepojené boli tunelovou chodbou vytesanou do skaly. V hornom hrade sa nachádzala 3 m hlboká cisterna na vodu, pozorovacia veža a reprezentačné a obytné priestory. Okrem nich bola na hrade kuchyňa, pekáreň, pracovňa, sklad obilia a múky, zbrojnica, koniareň, klenotnica s rodinným archívom a pivničné priestory. Záujímavosťou je, že hrad  v roku 1763 hrad značne poškodilo zemetrasenie s epicentrom v Komárne, ako aj ďalšie zemetrasenie v roku 1858 s epicentrom v Žiline. 

Šarkania diera: Trasu do jaskyne Šarkania diera sme absolvovali ako samostatný výlet, hoci je možné okruh Súľovskými skalami rozšíriť a absolvovať obe atrakcie za 1 deň. Z hradu Súľov stačí pokračovať po červenej značke až po sedlo pod Roháčom, z ktorého sa potom po žltej značke dostanete až ku Šarkanej diere.

My sme však absolvovali výlet samostatne z obce Súľov-Hradná po žltej značke, ktorá vedie popod skalné mestečko a poskytuje krásne výhľady. Po rovnakej trase sme sa aj vrátili späť. Trasa má spolu tam aj späť 6 km (2 hodiny).

Jaskyňu tvorí 60 m dlhá strmá chodba – tektonická puklina, modelovaná krasovými procesmi a zvetrávaním. Na mieste sa našli významné paleontologické nálezy z neolitu a bronzovej doby.

Pozor! Výlet do Šarkanej diery neodporúčame pre menšie deti. Určite by mali byť minimálne školopovinné, ak nie staršie. Terén je mimoriadne strmý, šmykľavý, nezabezpečený a nie bezpečný (viď foto). Po trase Vás čakajú rebríky, skoby aj lezenie po skalách. Vhodné je mať turistickú obuv. I v samotnej jaskyni terén pomerne prudko stúpa a je opäť veľmi šmykľavý.

Dostupnosť (parkovanie), občerstvenie: 

Po ceste poteší obed v kolibe Pod skalami. Parkovanie v obci je pre vysokú návštevnosť spoplatnené cca 2 eur/deň. Platba prostredníctvom aplikácie.

Povrch: Lesné cesty, rebríky, skoby, skaly, korene.

Plusy: 

  • Vzácna príroda, výhľady a jedinečné prostredie.
  • Zaujímavé pozostatky hradu Súľov.
  • Zábavné lezenie s deťmi.
  • Koliba pod skalami.

Mínusy: 

  • Prístup Šarkania diera – šmykľavý a nezabezpečený terén!
  • Vysoká návštevnosť.
Kontakt (adresa):

Súľovské skaly, Šarkania diera , Súľov – Hradná

Web stránka: https://naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-sulovske-skaly/
Trasa:

Trasa náučného chodníka po zelenej značke má 3,8 km, (2 hod.), prevýšenie 300 m.

Trasa je obojsmerná a celoročná.

Niektoré úseky trasy sú pomerne strmé, doplnené rebríkmi. Počas dažďa môžu byť šmykľavé.

LatLong: (49.166368, 18.578347)
Dátum návštevy: 29.06.2024

 

Poznámky (Tipy): 

Územie Súľovských skál a okolitých lúk sa vyznačuje bohatou vápencovou flórou so zastúpením teplomilných panónskych druhov, ale aj horských a vysokohorských karpatských druhov. Svojou rozmanitou flórou priťahovalo botanikov už od začiatku 19. storočia. Z celkového počtu asi 70 druhov orchideí (vstavačovité) rastúcich na Slovensku sa ich tu nachádza okolo 40 (hniezdovka hlístová, korálica lesná, kruštík malolistý…).

V tejto lokalite odporúčame návštevu hradu Budatín a mesta Žilina, prípadne výstup na rozhľadňu Dubeň nad mestom. Článok TU.