Pekný okruh lesom, ktorý je možné absolvovať aj variantom po asfaltke s kočíkom, nájdete na konci Jozefkovho údolia vo Svätom Jure. Odbočka k hradisku a jeho prehliadka je nielen príjemným spestrením výletu, ale aj sondou do našej histórie.

Z Jozefkovho údolia, kde je možné parkovať, vedie modrá turistická trasa po asfalte. Ak hneď pri vstupe do lesa odbočíte vpravo, nájdete kratší a zábavnejší chodníček cez les. Ten vás po krátkom stúpaní privedie na široké rázcestie so smerovníkom “Hradisko”. Odtiaľto vedie značená trasa aj na hradisko. To je už z tohto miesta na skok. Pri vstupe nájdete efektný kameň i info tabuľu.

Nasleduje zábavné prekonávanie niekoľkých obranných valov.  Ako výstižne uvádza stránka hradiska.sk:  “I keď po asi 700 rokoch od jeho opustenia môžeme vidieť len zbytky jeho niekdajšej slávy, stále nás dokáže ohromiť jeho obranný systém a obrovská rozloha.”

Predpokladaná doba založenia hradiska je odhadovaná na 9. stor. Na najvyššom bode sa tradične nachádzala akropola či horné nádvorie, kde podľa nálezov (napr. bronzové náušnice) žili významné osobnosti a vojenská posádka (sekery, hroty šípov, pracky, zubadlá, drôtené košele). V ďalších častiach hradiska žilo bežné obyvateľstvo.  Dokumentuje to veľké množstvo nálezov bežnej potreby – keramika, nože, nožnice, prasleny, kováčske kliešte. Predpokladá sa, že v tomto priestore existovala aj sakrálna stavba.

Na hradisku v súčasnosti prebieha archeologický výskum. Nájdete tu prikryté arch. sondy, priestor je monitorovaný.

Cesta späť vedie od hradiska rovnakou trasou k smerovníku Hradisko. Tu sa môžete vybrať cestou dole do druheho údolia. Opäť môžete asfaltovú cestu nahradiť kratšou a príjemnejšou trasou cez les. Údolie končí na Hradištnej ulici v Neštichu, odkiaľ sa Jozefkovým údolím dostanete na začiatok trasy.

 Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať je možné na konci Jozefkovko údolia za bývalým lyžiarskym svahom alebo v opačnom smere na malom parkovisku na konci Hradištnej ulice.

Povrch: Prírodné lesné chodníčky, asfalt. 

Občerstvenie: Nie. 

 Plusy:

  • Prekvapivo zachované valy hradiska.
  • Turistika spojená s poznávaním našej histórie. 

Minusy:

  • Poškodené a vyblednuté informačné tabule.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt (adresa): Jozefkovo údolie, Svätý Jur – Neštich.
Okres: Okres Pezinok, Bratislavský kraj.
Trasa: Svätý Jur-Neštich-Jozefkovo údolie – smerovník Hradisko – odbočka na hradisko a jeho prehliadka – smerovník Hradisko – Hradištná ulica.
Dĺžka trasy, prevýšenie:

Okruh 3,8 km (cca 2 hod s deťmi), stúpanie 155 m, klesanie 155 m.

Webstránka (FB): http://www.hradiska.sk
Otváracia doba: Trasa voľne dostupná. Vstup bezplatne.
LatLong (GPS): (48.264913, 17.197534),  48° 15′ 53.6868” N17° 11′ 51.1224” E
Dátum návštevy: 23.12.2020
Autor: Admin.

 

 

 

 

Poznámky (tipy):

Viac o nálezoch a histórii nájdete na stránke:

http://www.hradiska.sk/search/label/Sv%C3%A4t%C3%BD%20Jur-Ne%C5%A1tich

Share this...
Share on facebook
Facebook