13 Turistických vláčikov brázdiacich Slovensko

nov 29, 2019 | Atrakcie, Výlet vláčikom

Viaceré slovenské mestách brázdia v letných mesiacoch šikovné turistické vláčiky, ktorým žiadne dieťa neodolá. Vy si tak môžete vychutnať architektúru a atmosféru mesta aj s menšími deťmi, ktoré ďaleko nezájdu.

Vláčiky zväčša ponúkajú 1 či viac vyhliadkových okruhov s viacerými zastávkami. Mnohé naviac i s audio výkladom. 

Tu nájdete 13  tipov z celého Slovenska:

1. Piešťanský express

Piešťanský express Vám za 40 minút a rozumnú cenu (2 eurá dospelý, 1 euro deti) poukazuje to najkrajšie z Piešťan a kúpeľného ostrova. Obľúbenú nástupnú stanicu nájdete pred známym Kolonádovým mostov pri Kaplnke.

Cestovný lístok platí na 1 jazdu (1 okruh), bez rozdielu miesta nástupu či výstupu. Premáva od mája do septembra v hodinových intervaloch. Súčasťou jazdy nie je výklad.

Aktuálne info aj na stránke prevádzkovateľa TU.

2. Štiavnická Anča

V roku 2019 začala po dominantách Banskej Štiavnice premávať Anča a hneď si získala veľkú popularitu.

Turistický vláčik bol pomenovaný na počesť legendárnej Anči, parného rušňa a neskôr motoráčika, ktorý do Štiavnice dlhé roky premával.

Cestovné je vyššie (dospelý 7 eur, deti do 12 rokov 5 eur), ale zato celodenné. Namiesto cestovného lístka dostanete náramok, ktorý Vám platí celý deň. Môžete tak kdekoľvek nastúpiť či vystúpiť.

Trasa vláčika začína na Trojičnom námestí a zavedie Vás na Kalváriu, do Banského múzea, na Nový Zámok či do Botanickej záhrady. Súčasťou je aj audio výklad. Vláčik premáva počas letnej sezóny (až do novembra) každú hodinu od 10:00 do 19:00.

Viac informácií nájdete aj na stránke Región Štiavnica TU.

3. Vlak Matúš Čák v Trenčíne

Nový trenčiansky vláčik Matúš Čák Vás od mája 2021 odvezie z pešej zóny (napr. od známej fontány Vodník)  do obľúbeného lesoparku Brezina, ktorý sa rozprestiera za Trenčianskym hradom.  Vláčik jazdí každú hodinu, na Ostrov 2x za deň. Postačí Vám i jednosmerný lístok, dolu kopčekom do mesta zbehnete už poľahky. Cena: Rodinný jednosmerný lístok (2+2) Vás vyjde na 10 euro. Deti do 3 rokov zdarma. Vláčik jazdí od jari do jesene, cca do októbra. 

Tip: Pre vstup do Trenčianskeho hradu môžete využiť novú vstupnú južnú bránu z lesoparku Breziny. Alebo naopak, využiť tento vstup ako východ do parku.

Viac informácii nájdete na stránke mesta Trenčín TU, alebo na FB stránke prevádzkovateľa TU.

 

4. Senecký express

Senecký express vláčik Vás v sezóne prevezie po pešej zóne a okolo Slnečných jazier. Trasa má 7,5 km (45 minút). Spolu má 15 zastávok. Cena: Dospelý: 2,50€ / 2 jazdy, Deti: 1,50€ / 2 jazdy. Vláčik jazdí každú hodinu.

Pokiaľ ste sa v lete rozhodli vystúpiť a vykúpať sa na seneckých plážach, nezabudnite,  že sa za vstup na Senecké jazera – Sever a Juh platí vstupné.

 

5. Turistický vláčik Nitra

Zelený turistický vláčik v Nitre ponúka počas sezóny (apríl – september) jazdu po malom a veľkom okruhu. Za poplatok 1 euro ponúka naviac možnosť zapožičania slúchadiel a sprievodcovského výkladu.

Malý mestský okruh Vás cez pešiu zónu zavedie aj na hrad Zobor a do mestského parku Sihoť. Vláčik má 2 vozne a disponuje aj bezbariérovou rampou pre invalidný vozík alebo kočík. Poteší tiež, že cestovný lístok je platný pre jeden celý okruh v deň zakúpenia. Na zastávkach Mestský park Sihoť a Nitriansky hrad tak môžete prerušiť jazdu a pokračovať ďalším spojom (ak je voľné miesto).

Základné cestovné je 2 eurá dospelý a dieťa do 6 rokov 1 euro. Aktuálne info aj na stránke prevádzkovateľa TU.

 

6. Štúrovský vláčik

 Vláčik v Štúrove prevádzkuje cestovná agentúra, ktorá ponúka niekoľko variantov výletov s vláčikom. Lístky je potrebné zakúpiť alebo rezervovať vopred.

Najmenších poteší 30-minútová okružná jazdá Štúrovom a Ostrihomom bez výkladu a zastávok (cena dospelý a dieťa od 3 rokov: 2 eurá).Obdobným variantom je večerná okružná jazda.

Pre náročnejších turistov je pripravený 2 hodinový výlet so sprievodcom, výkladom a zastávkou na Ostrihomskej bazilike. Počas týždňa (v stredu a piatok) je pripravený 2-hodinový výlet na Ostrihomské trhy.

 

7. Nostalgia express Košice

 

Košický vláčik Nostalgia ponúka 3 trasy, s výkladom či bez neho. Premáva od jari ( 1. mája) do jesene. Základná trasa č. 3, bez výkladu, prechádza Hlavným námestím a trvá 15 minút. Poteší, že deti do 7 rokov majú jazdu zdarma, dospelý zaplatí 3 eurá, deti 8-15 rokov 1 euro. Lístok platí na 1 jazdu.

Za trasu s výkladom si priplatíte o zopár euro naviac. Trasa 1 prechádza Hlavnou ulicou, trasa 2 zachádza do širšieh okolia centra. Jazda  s výkladom v oboch prípadoch trvá 35 minút.

Rezervácia lístka je možná aj prostredníctvom internetovej stránky:  https://www.nostalgiaexpress.sk/sk/online-listok.

8. Prešporáčik či Blaváčik

V Bratislave narazíte na 2 spoločnosti ponúkajúce prehliadku hlavného mesta.

Jedinečné autíčko Prešporáčik Oldtimer ponúka vyhliadkové jazdy s výkladom celoročne. Pôsobí na trhu od roku 1996, ponúka viacero mestských okruhov v 15 jazykoch. Výhodou autíčok v zimných mesiacoch je nepochybne vykurovanie. Vláčik nájdete zaparkovaný pri SND na Hviezdoslavovom námestí. Prevádzkuje ho spoločnosť Tour4u.

Klasický hradný okruh trvá 60 minút, s 20 minútovou prestávkou na hrade. Výhodou je, že prechádza aj úzkymi uličkami Starého mesta. Pre detské kolektívy ponúka spoločnosť Detský okruh, ktorý spracoval Ľubomír Feldek. Cena zodpovedá cieľovej skupine – zahraničným turistom a lokalite hlavného mesta. Za okruh mestom či hradný okruh dospelý zaplatia 12 eur, deti polovicu.

Vláčik Blaváčik ponúka svoje služby predovšetkým prostredníctvom zľavových portálov. Svoju základňu má na Fajnorovom nábreží pri prístave. Okrem okruhu po Bratislave ponúka Výlet na Devín či Železnú studničku. V zimných mesiacoch nepremáva. Vlac info na stránke: https://www.blavacik.sk/trasa-vlacika/#zelezna.

 

9. Vláčik Korvináčik

 

Tento vláčik nájdete počas letnej sezóny vo Veľkom Mederi.  Vláčik spája mesto Veľký Meder (železničnú a autobusovú stanicu) so známym termálnym kúpaliskom. Pre návštevníkov termálneho kúpaliska zároveň ponúka okružnú jazdu mestom. Cena je ľúdová – 1 euro/osoba, dieťa do 3 rokov zdarma.

10. Terchovský vláčik

 

Terchovské ulice, Vrátnu dolinu, ale aj širšie okolie Terchovej brázdi červený Terchovský turistický vláčik. Ponúka až 7 trás, zastávku nájdete pri TIC. Detaily nájdete na tejto stránke: http://www.terchovskyvlacik.sk/. V zime jazdí vláčik zväčša len na objednávku. 

Výhodná je napríklad kombinácia turistiky v Jánošíkových dierach a vláčika. Poľahky sa tak dostanete späť k zaparkovanému autu.

11. Vláčik Maguráčik Ždiar

Nájdete ho od roku 2014 v Ždiari, v Monkovej doline pred hotelom Magura. Povozí Vás po malom (30 min.) alebo veľkom okruhu (70 min.). Výhodou je audio sprievodca, ktorý Vám umožní spoznať históriu a zaujímavosti Ždiaru.

Za veľký okruh zaplatí dospelý 5 eur, dieťa 3-12 rokov 3 eurá, v cene dospelého lístka je naviac milý suvenír v podobe magnetky vláčika Maguráčika.

Viac info o trase a cenách nájdete na stránke: https://www.magurahotel.sk/sk/vlacik/aktualne-info.htm.

12. Roháčský turistický vláčik

 

Podroháčsky turistický vláčik nájdete na trase:  Habovka – Zuberec – MOD/Brestová – Zverovka. Premáva počas leta, mimo sezóny len na objednávku. Viac info nájdete na webstránke: https://rohacskyvlacik.sk/

13. Kúpeľný expres Bojnice

 

Červený turistický vláčik nájdete od mája 2019 premávať aj v Bojniciach. Vyvezie Vás od kúpaliska až po vyhliadkovú vežu Čajka pri autocampingu.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook