Veľká a Malá Skalka pri Trenčíne a náučný chodník

dec 19, 2021 | História, Príroda, Turistika

Masív Skalky vyčnievajúci ponad Váh oddávna priťahoval ľudí. Osídlený bol už v 3. tisícročí pred Kristom púchovskou kultúrou. Náučný chodník prechádzajúci jej vrcholom Vás na 8-mich tabuliach oboznámi s prírodnými krásami i bohatou históriou tohto nevšedného miesta. Okruh má 3,2 km ( 1:13 hod.), pričom prekonáte prevýšenie 198 m. Chodník je obojsmerný, naša trasa viedla v smere od benediktínskeho kláštora – Veľkej skalky smerom ku kostolíku na Malej Skalke.

Masív Skalky je tvorený vápencom. Vo svojich útrobách ukrýva spleť jaskynných chodieb. Už po ceste ku kláštoru narazíte na Opatovskú jaskyňu vytvorenú tečúcou podzemnou vodou. Pri vchode sa rozdvojuje do 2 samostatných chodieb (38 a 22 m). Preskúmať ju môžete na vlastnú zodpovednosť.

Druhá jaskyňa, Benediktova, sa nachádza priamo v komplexe opátstva. Keď budete vo vnútri, pokúste sa nájsť na skale odtlačok ruky sv. Beňadika.

Veľká Skalka, tj. zrúcanina benediktínskeho kláštora na Veľkej Skalke pochádza zo začiatku 13. storočia. Areál je upravený a voľne prístupný počas turistickej sezóny (viď otváraciu dobu), dokonca so sprievodcovským výkladom.  V priestoroch kláštorného komplexu sa nachádza malá kaplnka unikátne vsadená do dutiny skalného brala. Vchádza sa dovnútra netradične – cez skalnú jaskyňu pustovníkov. Skalná chodba následne pokračuje a je zakončená sochou sv. Beňadika. Nájdete tu tiež betlehem a boží hrob.

História: Skalka je najstarším pútnickým miestom na Slovensku. Kláštor bol vybudovaný na mieste, kde asketicky prebývali v jaskyni pustovníci sv. Svorad a jeho žiak Benedik. Svorad zomrel okolo roku 1030, pozostatky boli uložené v Nitrianskej katedrále sv. Emeráma, neďaleko Zoborského kláštora a pustovne, kde pôsobil pred príchodom na Skalku. Jeho žiak Beňadik umiera podľa povesti krátko nato v roku 1033 pod rukami lúpežníkov vo Váhu. Viaže sa k tejto udalosti povesť. Hlavná púť sa koná v sobotu a nedeľu po 17. júli, kedy je sviatok sv. Svorada a Beňadika.

Kúsok od vchodu do kláštora pokračuje trasa náučného chodníka strmo do kopca, ktorý Vám pomôžu zdolať schody. Po prekonaní stúpania narazíte na tabuľu s odbočkou na výhľad. Ďalší výhľad na dolinu Váhu sa Vám odkryje pri troch drevených krížoch.

Nasleduje prudké klesanie k hojdačke s malebným výhľadom na Trenčiansky hrad a novej kalvárii (2012), ktorá začína pri kostolíku na Malej Skalke. Nájdete tu pútnický dom a románsky dvojvežový kostol zasvätený sv. Andrejovi – Svoradovi a sv. Beňadikovi. Kostolík bol postavený v románskom slohu a poprvykrát sa spomína už v roku 1208. Dnešnú podobu  dali jezuiti v roku 1745.

Náučný chodník tu pokračuje skytým chodníčkom vľavo pri ceste až dole ku Váhu.  Na cyklotrase sa vydajte doprava a po krátkej chvíli narazíte na veľkú vápencovú skalu – obľúbenú lezeckú stenu. Histórii lezenia je venovaná aj infotabula náučného chodníka.

V tomto úseku odporúčame zastávku pri pôvodnom toku Váhu na peknej kamienkovej pláži, ktorá je ideálnym miestom na osvieženie sa. Voda je tu plytká a priezračne čistá.

Následne už trasa pokračuje popri cyklotrase do východzieho bodu na parkovisko pod Malou Skalkou.

Dostupnosť (parkovanie):

Bezplatné parkovisko pri hlavnej ceste pri Veľkej Skalke. Dá sa odtiaľto poľahky napojiť aj na novú cyklotrasu Zamarovce-Nemšová, ktorá tadiaľto prechádza.

Povrch: Lesný chodník.

Občerstvenie:  Nie.

Kontakt (adresa): Farnosť Skalka nad Váhom
Skala 41, 913 31 Skalka nad Váhom
Okres: Trenčín, Trenčiansky kraj.
Prevádzkovateľ: Farnosť Skalka nad Váhom
Dátum vzniku: Náučný chodník bol otvorený v roku 2013. Opátstvo založili v roku 1224.
Web stránka: https://putnickemiestoskalka.sk/historia-skalky/velka-skalka/

Vstup (cennik):

Otváracia doba:

1.7. – 15.9.:  denne v čase 10:00-17:00, okrem pondelka.

NOV – MAREC – zatvorené. APR – MAJ, SEP – OKT: otvorené počas víkendov.

Podrobný rozpis otváracej doby na webstránke.

Prehliadka so sprievodcom sa v sezóne koná cca každú pol hodinu.

Vstupné je dobrovoľné.

GPS (LatLong): (48.915066, 18.073877), 48° 54′ 54.2376” N18° 4′ 25.9572” E
Dátum návštevy: 10.07.2021

Plusy:

  • Nevšedné miesto s krásnymi zákutiami.
  • Atraktívna turistika (výhľady, jaskyňa, história, kúpanie vo Váhu,..).

Minusy:

  • Strmé klesanie v časti nad kalváriou.

Poznámky (Tipy):  

Prírodná rezervácia Zamarovské jamy je významný biotop vodného vtáctva. Koryto starého Váhu s brehmi v tejto oblasti zase patrí medzi chránené územia európskeho významu zaradené do NATURA 2000.

O živote svätcov sa dozviete zo zaujímavého filmového rozprávanie Pavla Dvořáka v cykle Stopy dávnej minulosti – časť Pustovníci Svorad a Benedikt:

https://www.youtube.com/watch?v=Hmj1JFK9PQo

 

Share this...
Share on facebook
Facebook