Vedeli ste, že zimné obdobie je ideálne na pozorovanie vtákov? Zbaľte si ďalekohľad, niečo pod zub a vydajte sa do prírody. Príjemným tipom na prechádzku je vtáčia rozhľadňa, ktorú nájdete pri Hrušovskej zdrži neďaleko dedinky Čunovo. Celý prechádzkový okruh má ideálne 3 kilometre, ktoré zvládnu aj menšie deti.
TRASA: Trasa začína v Čunove pri kostole. Odtiaľ sa po asfaltovom povrchu krásnou alejou dostanete na známu hrádzu Dunaja. Chvíľu pokračujete vľavo popri nej, následne po hati prekročíte súbežný kanál a dostaneme sa na samotnú hrádzu. Z tohto bodu sa Vám zjavi vychodený chodníček rovno do lesa v smere k zdrži. Ten Vás už bezpečne dovedie k rozhľadni. Posledný úsek tvorí úzka lesná cesta vedúca cez les, preto tento výlet neodporúčam absolvovať s kočíkom. Na bicykli sa však dá tento výlet zvládnuť a rozšíriť napr. o návštevu bufetu Pri Poldri či Obrátka.ávštevu Bufetu Polder či Obrátka.
HRUŠOVSKÁ ZDRŹ a ROZHĽADŇA:
Hoci je Hrušovská zdrž umelé vodné dielo vytvorené človekom, stalo sa významným trvalým či dočasným domovom mnohých vzácnych vodných vtákov. Z rozhľadne sa Vám naskytne dychberúci výhľad na rozsiahlu vodnú hladinu posiatu malými vtáčimi ostrovčekmi. Protiľahlý breh je na tomto úseku vzdialený takmer 2,5 km. Na druhom brehu sa nachádza ikonická vtáčia pozorovateľňa Duna, ktorú však nezahliadnete. Zakrývajú ju umelé vtáčie ostrovy. Vodným okom však rozhodne zahliadnete výborne situovanú Galériu Danubiana. Len 300 m od brehov rozhľadne prechádza hlavná plavebná trasa pre dunajské lode. Aj v tomto prípade sa máte na čo pozerať.
Aj bez väčších skúseností zaručene na vodnej hladine a na malých ostrovčekoch z náplavového dreva spozorujete kačky, čajky, labute, čierne lysky, sliepočky vodné či kormorány. Aj úplný začiatočníci ich identifikuje podľa prehľadnej info tabule na vrchole rozhľadne.
Okrem bežne sa vyskytujúcich druhov sa v zime pridávajú zimný návštevníci z chladnejších severných oblastí (napr. Fínsko, Rusko, Estónsko, Poľsko), ktorí na Slovensku buď zimujú, alebo sa zastavujú na svojej migračnej trase. Šťastlivci možno zahliadnu majestátneho a vzácneho orliaka morského, ktorý tu zimuje.
TIPY NA CESTU SPAŤ: Rovnakou trasou sa samozrejme môžete vrátiť späť. Je tu však viacero možností ako si trasu rozšíriť. Najmä ak osedláme kolesové tátoše.
Ak sa od rozhľadne vyberiete doprava, chodníčkom proti prúdu, po dvoch kilometroch Vás dovedie do malej dunajskej lagúny s bufetom. Toto miesto má názov Polder.
Ak sa vyberiete opačným smerom, od rozhľadne doľava, po prúde rieky, narazíte na Bufet Obrátka. Je tu opäť možnosť prekročiť lávkou súbežný kanál a dostať sa chodníkom cez les do Čunova. Tento okruh má 4,2 km.
Dostupnosť (parkovanie):
Parkovať je možné pri kostole a cintoríne v Čunove. Počet parkovacích miest je tu však obmedzený.
Povrch: Asfaltový chodník. Lesný chodník.
Občerstvenie: Nie. Na hrádzi bufet Pri Poldri a bufet Obrátka.
Plusy:
- Pozorovanie vtákov určite vyláka Vaše deti do prírody.
- Možnosť navštíviť dedinu Čunovo – detské ihrisko pri mestskom úrade, zmrzlinu či reštauráciu.
Minusy:
- –
Kontakt (adresa): |
Turistická ul., Čunovo. Správca rozhľadňe: Štátna ochrana prírody |
Okres: | Okres Bratislava 5, Bratislavský kraj. |
Trasa: | Čunovo – hrádza – rozhľadňa a späť. |
Dĺžka trasy, prevýšenie: |
Variant 1 (zelená trasa): Tam a späť k rozhľadni – spolu 3 km. Variant 2 (červená trasa): Okruh: 4,2 km. |
Webstránka (FB): | http://www.vtaky.sk/ |
Otváracia doba: | Trasa je voľne dostupná. Vstup bezplatne. |
LatLong (GPS): | (48.041193, 17.205089), 48° 2′ 28.2948“ N17° 12′ 18.3204“ E |
Dátum návštevy: | 04.01.2021 |
Zaujímavosti (tipy):
Hrušovská zdrž: Rozsiahla plocha je od roku 1992 súčasťou vodného diela Gabčíkovo. Postupným ukladaním sedimentov a naplavenín vznikajú na tejto ploche vtáčie ostrovy, ktoré poskytujú priestor pre hniezdenie a zimovanie mnohých druhov vtákov. Hrušovská zdrž je súčasťou chránených území CHKO Dunajské luhy a NATURA 2000.
Od napustenia Hrušovskej zdrže sa skladba zimujúceho vtáctva na nej intenzívne vyvíja a mení. Pribudli druhy, ktoré predtým na Slovensku nezimovali. V zime sú tu početne kŕdle chochlačky vrkočatej, hlaholky severskej. V niektorých zimách sa početnejšie objavuje chochlačka morská a turpan tmavý, kačice hvízdavé. Keď na severe prituhne, prilietajú aj kŕdle potápačov, potápky, ľadovka,.. Výhodou zdrže je nezamŕzajúci Dunaj.
Z pohľadu hniezdenia je zdrž významná pre druh čajka čiernohlavá (najváčšia kolónia v strednej Európe) a rybár riečny.
Treba však podtknúť, že viaceré druhy, ktoré tu hniezdili pred výstavbou vodného diela, keď toto územie tvorila rozsiahla sieť ramien a lužných lesov, sa do tejto oblasti nikdy nevrátili (chochlačka bielooká, haja tmavá).
Najlepšími obdobiami na pozorovanie vtákov (väčších kŕdľov, vzácnych druhov) na Hrušovskej zdrži býva december – február, obzvlášť pri tuhších zimách. Zaujímavým obdobím je aj neskorá jarná migrácia kvôli ťahu čoríkov a čajok malých.
Zdroj: http://www.sopsr.sk/husk_dunaj/panely/6.pdf