Za ľudožrútmi na Molpír k vodopádu bez vody

okt 28, 2020 | História, Príroda, Turistika

Ak by ste sa zo Smolenického zámku zadívali na najbližší kopec, týčiaci sa nad Smolenicami, uvidíte pozostatky hradiska Molpír. Rozsiahle praveké sídlo sa kedysi rozprestieralo od vrchnej akropoly až po jeho úpätie. Okrem pekného náučného chodníka Vás na trase určite prekvapí krása Smolenického krasu.

Voda tu za milióny rokov vytvarovala úzku kaňonovitú dolinu, nad ktorou sa týčia 100 metrové skalné steny. Záver doliny Hlboče konči 9 m skalným skokom, ktorý sa počas dažďov či topenia snehu mení na občasný vodopád.  Jediný v rámci Malých Karpát.  

Nenáročný okruh v dĺžke 4,8 km začína v Smoleniciach stúpaním na hradisko Molpír. Následne klesá ku kaňonu Hlboče, k vodopádu a dolinou sa vracia späť do Smoleníc.

Hradisko Molpír: Vysoké bralá poskytovali ideálnu ochrannú bariéru pred útokmi nepriateľov. To vedeli aj naši prapredkovia v 6. storočí pred n. l. V staršej dobe železnej vybudovali na vrchole vrchu Molpír opevnené hradisko.

V tom čase išlo o jedno z najväčších a najvýznamnejších sídiel na našom území. Hradisko sa nachádzalo na významnej obchodnej ceste. Naviac tu obyvatelia našli vhodné rudy (železo) na tavenie. Miestni obyvatelia pestovali  okrem obilnín či fazuľe i ľan, z ktorého tkali látky (nálezy keramických praslenov i kúskov látky). Odhaduje sa, že tu žilo  až okolo 500 obyvateľov. Archeológovia postupne identifikovali viacero terás,  62 zrubových a kolových stavieb, taviace pece, valy, do kameňa vytesanú vodnú cisternu či obetné miesta. Podľa kostrových pozostatkov sa dá usudzovať, že obeťami boli aj deti. Obradné ľudožrútstvo v tej dobe vraj nebolo výnimočné ani v iných pravekých sídlach.

Odborníci predpokladajú náhly a katastrofický zánik tohto miesta. Dokumentujú to vypálené obydlia a v nich nálezy kostier  i množstvo streliek  z hrotov šípov.

V úvode trasy, pred kostolom Narodenia Panny Márie, Vás privíta majestátna lipa malolistá, chránený strom. Má vskutku závideniahodné miery: výšku 26 metrom, vek 300 rokov a obvod kmeňa neuveriteľných 653 m.

Za kostolom sa rozprestiera cintorín. Pri ňom nájdete prvú informačnú tabuľu o hradisku Molpír. Neprehliadnuteľný je 3D model hradiska. Od neho sa vyberte po vydláždenom chodníčku smerom do kopca. Po chvíli už v diaľke zahliadnete známe domčeky, rekonštrukcie stavieb. Je to cca 500m.

Od domčekov pokračuje trasa zalesneným územím hornej akropoly. V závere nájdete cisternu a prejdete sa po skalnom okraji s výhľadom do Hlbočianskej doliny. Tu nájdete aj pekné (pomerne známe a vyhľadávané) miesto s hojdačkou.

Ak sa lesíkom popri skalách spustíte do doliny, o chvíľu narazíte na úzku skalnú tiesňavu. V skalách bola vytvorená malá, pekne udržiavaná svätyňa venovaná Panne Márii. Od tohto miesta chodník ďalej klesá do doliny Hloboče. Vodopád tu však nehľadajte. Stojíte doslova na ňom. Objaví sa až keď zostúpite zopár výškových metrom a odbočíte chodníčkom na koniec doliny. Prekvapenie sa nekoná. Je bez vody.

Chodníček Vás úzkou, tmavou a zarastenou dolinou Hlobče (ide o Národnú prírodnú rezerváciu) povedie až do Smoleníc (cca 30 minút, 1,2 km).

 Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať je možné priamo pri začiatku náučného chodníka v parku pred kostolom. Malé parkovisko je však pre vysokú návštevnosť tejto oblasti (Smolenický hrad, Záruby a Molpír) zväčša plné. Skúste teda navrhované parkovanie vyznačené v mape – pred bývalým pivovarom pri Hlobočianskej doline alebo pred obecným úradom na hlavnej ceste. 

Povrch: Prírodné lesné chodníčky.

Občerstvenie: Nie. V obci.

 Plusy:

  • Krásne výhľady.
  • Zaujímavý kus histórie. Veľmi pekne spracované náučné tabule.

Minusy:

  • Pri strmých skalných zrázoch a šmykľavých kamenných chodníčkoch dbajte na bezpečnosť svojich detí. 
  • Vyššia návštevnosť počas víkendov.
  • Chodník v doline Hlboče sa počas dažďov mení na potok. V takéto dni nezabudnite na vhodnú obuv či chumáky pre deti či prípadne veci na prezlečenie.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt (adresa): Ulica Pod Molpírom, Smolenice.
Okres: Okres Trnava, Trnavská kraj.
Trasa: Smolenice – Mopír – dolina Hlboče – Smolenice.
Dĺžka trasy, prevýšenie: Okruh 4,8 km (2:15 hod.), stúpanie 204 m, klesanie 204 m.

Webstránka (FB): https://smolenice.com/
Otváracia doba: Trasa voľne dostupná. Vstup bezplatne.
LatLong (GPS): (48.509625, 17.431799)48° 30′ 34.65” N17° 25′ 54.4764” E
Dátum návštevy: 10.10.2020
Autor: Admin.

 

 

 

 

Poznámky (tipy):

Súhrnné info o hradisku a jeho histórii nájdete na stránke:

http://www.hradiska.sk/2010/05/molpir.html.

Milovníci histórie nájdu na neďalekom cintoríne Kaplnku sv. Vendelína s hrobkou Pálfiovcov. Chodníkom cez cintorín sa tiež dostanete na križovovú cestu a ku ďalšej kaplnke – Nanebovstúpenia Pána na jej vrchole.

So staršími deťmi nevynechajte Múzeum, umiestnené na starej fare. Otvorené je počas letnej sezóny. Nájdete tu miestnosť venovanú nálezom z hradiska Molpír zo staršej doby železnej. Jedna miestnosť je venovaná vynálezcovi padáka Štefanovi Baničovi. Ďalšia etnografii Smoleníc, nájdete tu napríklad ľudové kroje či nástroje dennej potreby. Ďalšia miestnosť predstavuje faunu a flóru oblasti. Nájdete tu napr. krásnu zbierku motýľov. Viac info na stránke obce TU.

Ak máte menšie deti, je možné si trasu skrátiť. Po prebádaní Molpíra stači zbehnúť na žltú turistické trasu, ktorá Vás zakrátko dovedie k Smolenickému zámku. Po trase nájdete ďalšiu zaujímavosť – Striekajúci kameň. V poslednom období síce nestrieka, možno časom..

Z doline Hlboče sa dá pokračovať za úzkou roklinou ďalej. Prekvapivo narazíte po chvíli na rozsiahlu lúku – Vlčiareň. Nájdete tu prístrešok aj ohnisko. Zo Smolenického zámku tadiaľto prechádza žltá turistická značka – Chodník Štefana Baniča. Ak sa po ňom vydáte, za 15 minút prídete k jaskyni Driny.

 

Share this...
Share on facebook
Facebook