V roku 2013-2014 prebehli na Čachtickom hrade rekonštrukčné práce. Hrad má po “rekonštrukcii” znovu svojho majiteľ, pribudla brána aj vstupné. A rozhodne to hradu prospelo.

Hradné múry boli spevnené, sutiny vyčistené, priestor paláca bol zastrešený, hlavné nádvorie vyrovnané, odkryté boli viaceré priestory, ktoré si teraz môžete pozrieť samy alebo s odborným výkladov (prebieha každú hodinu).

Pribudla aj veľký drevená budova na spodnom námesti za pokladňou, kde našla miesto stála expozícia venovaná najznámejšej hradnej pani – krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. Na pútavých info tabuľách je priblížený jej reálny život, svadba aj manželstvo, majetky aj súd. 

Najbežnejšia a najkratšia trasa vedie z obce Čachtice s parkovaním kúsok pod hradom.  Z tohto parkoviska sa poľahky za 20 minút dostanete na hrad  po širokej upravenej  štrkovej ceste. Táto trasa je preto vhodná pre najmenšie deti a pre výlety s kočíkom. 

Na hrade tiež nájdete technické zázemie – suveníry a toalety. Počas roka na Vás čaká niekoľko zaujímavých podujatí – pálenie moreny, nočné prehliadky, hradné slávnosti a ďalšie.

Ak sa naozaj chcete zrelaxovať a užiť si toto miesto aj s jeho krásnou prírodou bez davov, odporúčam spojiť návštevu hradu s malou turistikou, ktorú zvládnu aj menšie deti. Odporúčanú trasu nájdete v poznámkach.

Dostupnosť (parkovanie):

Platené parkovisko pod hradom (1 euro) má obmedzenú kapacit 60 áut. Cesta k hradu a parkovisku (Podzámska ul.) je však veľmi úzka, autá sa s problémom vyhýbajú, úsek nie je riadený, naviac tu vznikajú kolízne situácie s chodcami

Povrch: Štrkový chodník.

Občerstvenie:  Áno. 

Plusy:

  • Nádherný kruhový výhľad.
  • Viacero podujatí pre deti počas roka.

Minusy:

  • Prístup ku hradu autom.

Poznámky (Tipy):  

Ak sa však chcete zrelaxovať a užiť si toto miesto aj s jeho krásnou prírodou, odporúčam spojiť návštevu hradu s malou turistikou, ktorú zvládnu aj menšie deti. 

Z obce Višňové sem vedú dve značné trasy (zelená 35 a žltá 45 minút). Takže si môžete spraviť aj okruh.  Ak sa sem naviac vydáte motoráčikom z Nového Mesta nad Váhom (2 zastávky, 12 minút), budú mať deti nezabudnuteľný zážitok. Trasu si potom môžete rozšíriť o 8 kilometrový úsek (2 hodiny) z Čachtického hradu po modrej značke do obce Hrachovište. Odtiaľ sa rovnakým motoráčikom vrátite späť do Nového Mesta.

Za prechádzku stojí aj obec Čachtice. Turisticky lákavá je najmä 4 metrová socha krvavej grófky na námestí. V Dražkovičovom paláci nájdete múzeum, deti sa môžu báť v odkrytom čachtickom podzemí. Nájdete tu aj viacero sakrálnych stavieb a pozostatky kaštieľov a kúrií viacerých rodov – bývalých majiteľov tohto panstva.

 

Kontakt (adresa): koniec Podzámskej ulice, Čachtice.
Okres: Nové Mesto Nad Váhom.
Prevádzkovateľ: Čachtické hradné múzeum – rozpočtová organizácia Trenčianskeho kraja
Dátum vzniku: V júni 2014 znovuotvorený po dvojročnom výskume a statických úpravách.
Web stránka: https://cachtickyhrad.eu/
Vstup (cenník): Vstup celoročne okrem januára a februára. Dospelý 3 eurá, počas akcií 4 eurá, deti 6-15 rokov 1,50 eur, počas akcií 2 eurá.
Otváracia doba: V sezóne APR – AUG:  10:00 – 17:30. Podrobný rozpis otváracej doby na webstránke hradu. V pondelky zatvorené (s výnimkou Júla a Augusta).
GPS (LatLong): (48.724825, 17.761139), 48° 43′ 29.37” N17° 45′ 40.1004” E.
Dátum návštevy: 08.05.2019

 

Share this...
Share on facebook
Facebook