Kysuce s deťmi (Oščadnica a okolie)
Kysuce, s miernou dávkou predstavivosti, pripomínajú na mape pavúka. Z tela (Čadce) sa lúčovito rozbiehajú jeho dlhé nohy – dolina rieky Kysuca (Makov a Turzovka), dolina Oščadničianky, Bystrického potoka (Stará a Nová Bystrica), Čierňanky (Svrčinovec) či rieka Kysuca v smere na Žilinu.
Kysuce lákajú krásou svojej prírody, ktorá je popretkávaná roztrúsenými osadami, často živými skanzenmi. Nájdete tu viacero rozhľadní i niekoľko vskutku raritných, jedinečných a neopakovateľných miest. Je ňou napríklad hora Živčáková pri Turzovke, kde sa zjavil Panna Mária. Je ním jedinečný ropný prameň v Korni či záhadné megoňkové gule. V obci Staškov nájdete rodný dom i Oscarovú sošku herca Jozefa Krónera, na Dedovke najdlhšiu bobovú dráhu na Slovensku, v Čadci obrovského mamuta. Krajinu si s deťmi bezpečne užijete už aj z bicykla vďaka novej cyklotrase v doline Starej Bystrice.
Členitosť, bohatosť a najmä krása tejto lokality Vás zaisto pritiahnu do tohto kúta Slovenska niekoľkokrát. A vždy je tu čo objavovať. V tomto článku sú naše postrehy z kratšieho, zato zážitkovo bohatého, výletu v Oščadnici.
Užitočné info z regiónu nájdete na stránke:mojeKysuce.sk.
1. Dedovka Veľká Rača
Najväčiše lákadlo pre športových a adrenalínových nadšencov a deti, v lete i v zime.
Jedna z lanoviek v Športcentre Veľká Rača Oščadnica premáva nielen v zime. V lete rovnako zaujímavo láka na viacero atrakcíí pri vrcholovej stanici Dedovka. Vyvezie Vás sem klasická štvorsedačka. Menšie deti zväčša sedia z dôvodu bezpečnosti na kolenách rodičov.
Predovšetkým je to najdlhšia bobová dráha na Slovensku. Trasa je nielen poriadne dlhá (1300 m), ale aj poriadne rýchla. Môžete dosiahnuť rýchlosť až 40 km/hod, rýchlosť vozíka si regulujete sami pomocou páky. Vozíky sú dvojmiestne. V prevádzke je dokonca aj počas zimnej sezóny.
Pri ďalšich lákadlách opäť budete musieť siahnuť do vrecka – klasické trampolíny či tie na lanách a zjazd na horských kolobežkách. Na jednotlivé atrakcie vrátane bobovej dráhy je potrebné si najskôr zakúpiť v pokladni žetón. Nájdete ju neďaleko bobovej dráhy hneď pri lanovke. Jednoduché občerstvenie nájdete na chate Plemenár, AVC alebo v bufete pri bobovke.
Nájdete tu však aj bezplatné atrakcie, vhodné aj pre menšie deti: predovšetkým pekné detské ihrisko a rozhľadňu Dedovka.
Neďaleko atrakcií nájdete príjemné miesto na rozjímanie, kaplnku sv. Tadeáša, postavenú v roku 2012. Vo vnútri nájdete pre pocestných kroniku. Zaujímavosťou je, že pri stavbe boli použité tradičné techniky. Z materiálu bolo použité výlučne iba drevo (guľatiny, hobliny, šidle a bukové kolíky).
Vrchol lanovky je tiež ideálnych východzím bodom pre malých turistov. Viacero turistických trás Vás zavedie dole do Oščadnice. Výskúšajte napr. zelenú značku cez sedlo Príslop s osadou Zadedová a krásnou kaplnkou. Obľúbená je samozrejme vrcholové trasa na Veľkú Raču. Dostanete sa tam za viac ako hodinu.
Pre viac foto posúvaj šípkou.
2. Kaplnka za Dedovou Sedlo Príslop
Jedným z typických znakov dedinky Oščadnice je viacero krásnych drevených kaplniek roztrúsených po osadách chotára. Jedna z najnavštevovanejších je tá v sedle Príslop, najmä pre jej jednoduchú dostupnosť z vrcholovej stranice Dedovka. Dostanete sa sem príjemným chodníčkom zelenou turistickou značkou, prípadne aj na bicykli.
Kaplnka bola postavená v roku 1948, v roku 2013 vkusne zrekonštruovaná. Deti potešia viaceré drevené sochy (najmä drak) a ručná vodná pumpa.
Viac sa o histórii kaplnky dozviete na stránky obce TU:
Pre viac foto posúvaj šípkou.
3. Múzeum kysuckej dediny (Skanzen Vychylovka)
Skanzen vznikom ešte v roku 1974, pričom impulzom bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho úlohou bola záchrana pamiatok zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka.
Rozprávkové domčeky (33 objektov) sú roztrúsené v nádhernej lokalite doliny Chmúra. Deti tu okrem prehliadky tradičných obydlí potešia 2 drevené detské ihriská, ovečky či lesná úvraťová železnica, ktorá je súčasťou skanzenu.
Pre viac foto posúvaj šípkou.
4. Kalvária Oščadnica
Kalvária je príjemným miestom na prechádzku aj pre slabších turistov či malé deti. Nevysoký kopec sa nachádza priamo v centre obce (lokalita Sivova Grapa). Zdoláte ho po cik-cakovom chodníčku za cca 20 minút. Odmenou je krásny výhľad i nevšedná atmosféra tohto miesta.
Kostol vznikol bezprostredne po 2. svetovej vojne a predchádzal mu pozoruhodný príbeh. Počas vojny sa rozpútali urputné boje aj na Veľkej Rači. Obyvatelia sa vrúcne modlili za záchranu svojich blízkych. Po prechode frontu sa stal nemalý zázrak. Nikto z obyvateľov nepadol. Z vďaky vystavali kalváriu i kostol. Pomohli im milodary krajanov z USA, ako aj šikovné ruky obyvateľov obce.
V úvodnej časti pri potoku nájdete príjemne upravený park s detským ihriskom a cvičiacimi strojmi. Vedie tadiaľto Kysucká cyklomagistrála i Oščadnická zelená cesta s piatimi info zastaveniami.
Pre viac foto posúvaj šípkou.
5. Kaštieľ v Oščadnici
Kaštieľ v Oščadnici nechal postaviť gróf s rozprávkovým menom Ballestrem v rokoch 1910 ako svoje poľovnícke sídlo. Gróf Valenín von Ballesrem 1860 – 1920 bol z rodiny pochadzajúcej zo severného Talianska, patril medzi najbohatších priemyselníkov v Európe. Podnikal hlavne v Sliezsku, kde mal valcovne a hute. Okrem kaštieľa v Oščadnici postavil aj zámok v Kunerade. Do kaštieľa sa zaviedol vodovod z Kučákovho lesa a pred kaštieľom postavili malú fontánku.
Blízko parku na oščadnickom potoku zriadili mlyn. Smerom k mestu sa tiahli chmeľnice pre čadčiansky pivovar. Potokom sa splavovalo drevo z Tichej doliny, ktoré sa pri vtoku do Kysuce spracovávalo na drevené uhlie. Park od cesty oddeľovala mohutná topoľová alej, tiahnuca sa až do Čadce. Vyrúbaná bola koncom 1.ČSR.
V súčastnosti je v kaštieli umiestnená stála expozícia Kysuckej galérie. Konajú sa tu každoročne medzinárodné sochárske sympózia. Od roku 2001 sa vytvorené diela autorov zo Slovenska, Česka a Poľska stali integrálnou súčasťou lesoparku. Prechádzka po parku je tak zážitkom i pre deti.
V roku 2020 prebehla rekonštrukcia kaštieľ za viac ako 650 tis. eur. Zrekonštruovaná bola strecha, rozvody či toalety.
6. Kysucké vlastivedné múzeum a Bystrická cyklomagistrála
Bystrická cyklomagistrála vedie dolinou Bystrického potoka po trase bývalej úvraťovej železničky. Spája tak mesto Krásno nad Kysucou s Novou Bystricou pri skanzene Vychylovka, pričom prechádza viacerými dedinkami.
Začiatok cyklotrasy je v Krásne nad Kysucou, pričom zaparkovať môžme pri Vlastivednom múzeu (parkovisko ukryté za ním). S deťmi sa však rozhodne oplatí nahliadnuť aj dovnútra. Stála expozícia Kysucká odysea Vás pútavou formou prevedie dejinami Kysúc od najstarších lovcov mamutov až po storočie kozmických letov. Lákadlom pre deti je nepochybne socha mamuta v životnej veľkosti.
Cyklotrasa vedie krásny prostredím pri rieke, pod lesom. Po ceste je vybudované sieť altánkov, lavičiek či infotabúľ. Cyklotrasa Vás za 12 km privedie do Starej Bystrice. Z tohto miesta sa teoreticky dostanete náučným chodníkom na známu rozhľadňu Bobrovec. Na bicykli s deťmi sa skôr oplatí odbočiť do obce a navštíviť v jej centre Slovenský orloj.
Ak by ste sa rozhodli pokračovať ďalej, trasa Vás za cca 8 km privedie k vodnej nádrži Nová Bystrica. Ku skanzenu vo Vychylovke treba odbočiť skôr doľava a vydať sa po klasickej ceste. Bystrická cyklomagistrála je vyhľadávanou atrakciou i v zime, je upravená pre bežkovanie.
Pre viac foto posúvaj šípkou.
7. Kysucké rozhľadne
Nezameniteľnú stopu zanecháva v kysuckej krajine známy milovník prírody a lokálpatriot, architekt Stanislav Mikovčák. Pracuje s drevom, kovom a kameňom. Jeho tvorbu nájdete rozrtrúsenú po krajine v podobe niekoľkých rozhľadní, krížov, kaplniek, studničky, kovových plastík či kalvárie.
Rozhľadňa u Jantov s kalváriou: Nová rozhľadňa poskytuje neopakovateľný výhľad na Krásno nad Kysucou. Dostanete sa ku nej po novej kalvárii. Krížovú cestu tvorí 14 zastavení s netradičnými kovovými plastikami z dielne dvorného architekta a umelca Stanislava Mikovčáka. Súčasťou sú kovové artefakty zozbierané z okolitých osád. Krížová cesta bola vysvätená v septembri 2020.
Rozhľadňa na vrchu Bobovec: Známu kamennú rozhľadňu nad Novou Bystricou otvorili v roku 2011. Leží v nadmorskej výške 720 m, má výšku 16 metrov. Dostanete sa k nej po žltej turistickej značke od cyklotrasy za cca 1,5 km (1 hod.). Ako stavebný materiál bol použitý kameň a drevo na základe projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka. Ponúka krásne výhľady na Malú Fatru, Martinské Hole a Veľkú Raču.
Rozhľadňa na Hladkom vrchu: Nová rozhľadňa (dokončená 2020) sa týči medzi obcou Klubina a Zborov nad Bystricou. Zo Zborova sa sem dostanete cca za 1,5 hod.
Rozhľadňa Zákopčie na Marťákovom kopci: Podobne ako rozhľadňa na Bobovci, aj táto je vybudovaná z kameňa a dreva a pripomína strážnu vežičku. Autorom je opäť Stanislav Mikovčák. Rozhľadňa je vďaka kovovým plastikám autora malou galériou v prírode. Najkratšia trasa k rozhľadni začína v Zákopčí v osade u Rulcov, kde sa po krátkom úseku napája na modrú turistickú značku.
Rozhľadňa Tábor: Celodrevená rozhľadňa sa týči na vrchu Tábor (697 m.n.m.) nad Kysuckým Novým Mestom od roku 2014. Dostanete sa k nej priamo od železničnej stanice za 2 hodin po modrej turistickej značke.
Mikovčáková rozhľadňa na Kamenitom vrchu: Najstaršia rozhľadňa na Kysuciach (2005) sa nachádza neďaleko Turzovky a obce Dlhá nad Kysucou. Má veľmi dobrú dostupnosť zo všetkých svetových strán. Z Dlhej nad Kysucou sa sem dostanete po žltej turistickej značke za 1,5 hodiny.
8. Ďalšie tipy
Kochbunkre nad Oščadnicou: Na 3 malé bunkre z 2. sv. vojny naďabíte, ak sa vyberiete zo začiatku Oščadnice po modrej turistickej značke na lúky nad Oščadnicou v smere na Hackov vrch a Ryboňov.
Málo známe bunkre začala budovať ustupujúca nemecká armáda na konci roka 1944 ako defenzívne poľné postavenia. Ich výhodou bola materiálová a technologická nenáročnosť, rýchla a jednoduchá masová produkcia, jednoduchý transport a okamžité bojové nasadenie. Najčastejšie to boli objekty dvojstrieľní “Kochbunker”, pomenované podľa svojho tvorcu. V podstate ide o valcový prefabrikát armovaný oceľovými prútmi. Vstup bol vyústený do zákopu.
Osada Lastovicov neďaleko Krásna nad Kysucou sa označuje ako najromantickejšia osada Pri Krásne nad Kysucou. Dostanete sa sem napríklad po zelenej turistickej značke.