Modranský banský náučný chodník

dec 9, 2021 | História, Príroda, Turistika

Na zaujímavý skalný vrchol Tri kopce Vás privedie trasa neďaleko Pezinka – Harmónie.  Okrem pekných skalných útvarov a cvičnej lezeckej Medvedej skaly narazíte na pozostatky banskej činnosti v tejto lokalite, kde sa hľadalo najmä zlato a olovo. 

Okruh v dĺžke 6 km začína v centre Modry-Harmónie pri Info centre a oficiálny čas  prechodu vychádza na 2 hodiny. Trasa má sedem zastávok, na ktorých však nečakajte informačné tabule, ale menšie kovové tabuľky.

Náučný chodník s klasickým zeleno-bielym značením kopíruje turistické značenie. V úvode Vás chodník síce najskôr privedie k vodnej nádrži Kráľová, za ňou však prudko vystúpate k zelenej značke. Tá Vás povedie prijemným riedkym zeleným lesíkom.

Pri smerovníku Tri kopce sa vyberte hore kopcom po modrej. Po chvíľočke dosiahnete vrchol Tri kopce (420 m) so zaujímavými skalnými kremencovými útvarmi. Nájdete tu však aj posedenie a ohnisko na opekanie.

Tu objavíte i viditeľnejšie stopy po banskej činnosti, najmä hlboké jamy – pingy, kutacie jamy.

Za Tromi kopcami by sa mal náučný chodník odkláňať doprava pod Medvediu skalu. My sme odbočku nenašli, a preto pokračujeme po modrej.

Kúsok od Medvedej skaly sa nachádza nesprístupnená štôlňa Bartolomej, ktorá má takmer úplne zavalený vstup. Pochádza zo 17. storočia a ide o najdlhšiu baňu na západnom Slovensku. Jej dĺžka je cca 400 metrov, má dve podlažia. Baňa nie je súčasťou náučného chodníka z dôvodu ochrany prírody a bezpečnosti. Vstup do nej je nebezpečný a  zakázaný, hrozí zával vstupných priestorov.

Po prekonaní potoka a hlavnej cesty vedúcej na Zochovu chatu je potrebné sa napojiť na červenú značku vedúcu späť do Harmónie.

Po trase však určite neobíďte pekne zachovanú Dvojitú štôlňu, ktorá sa nachádza vo svahu kúsok od červeného chodníka. Hoci nie je značená, a nie je súčasťou náučného chodníka, povedie Vás vyšľapaná cestička.  Šachta je ručne vytesaná, má 40 m, dá sa v nej vzpriamene pohybovať. Svoj názov ziskala vďaka tomu, že sa vnútri rozdvojuje.  Pod dozorom určite poteší aj deti.

Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať je možné pred reštauráciou Bowling alebo v postranných uličkách.

Povrch: Prírodné lesné chodníčky. 

Občerstvenie: Nie. Po ceste však narazíte na pekné ohnisko pri skale na vrchu Tri kopce. V závere sa môžete tešiť na príjemnú reštauráciu Bowling s vonkajším posedením, pizzou či hamburgermi.

Plusy:

  • Banské pamiatky.
  • Zaujímavé skalné útvary a baňa.

Minusy:

  • Absencia informačných tabúľ.
  • Miestami neprehľadné značenie náučného chodníka, najmä v úsekoch, kde sa chodník odkláňa od značky.
Kontakt (adresa): Modra – Harmónia.
Okres: Okres Pezinok, Bratislavský kraj.
Trasa: Modra-Harmónia (infocentrum) – po zelenej na Tri kopce – po modrej na Medvediu skalu – po červenej späť do Modra – Harmónia.
Dátum vzniku: Náučný chodník – 2011
Dĺžka trasy, prevýšenie: Okruh 6 km (2  hod.), prevýšenie 200 m.
Webstránka (FB): http://www.mbnch.sk/index.php/mapa-mbnch
Otváracia doba: Trasa voľne dostupná celoročne, bezplatne.
LatLong (GPS): (48.356711, 17.310049),  48° 21′ 24.1596” N17° 18′ 36.1764” E
Dátum návštevy: 31.07.2021
Autor: Admin.

 

 

Poznámky (tipy):

Informačný leták i ďalšie informácie k banskému náučnému chodníku a iným banským pamiatkam v tejto lokalite nájdete na stránke Modranský banský náučný chodník:

http://www.mbnch.sk/index.php/mapa-mbnch

Iniciátorom a realizátorom náučného chodníka je OZ Ochrana zdravia a životného prostredia, Modra, ktoré  od roku 2006 realizuje vyhľadávanie starých banských diel na území mesta Modra s cieľom propagácie baníctva a historických technických pamiatok – podzemných a nadzemných banských diel. Cieľom propagácie je oživenie turistického ruchu a ochrana štôlní pred zavalením, vandalizmom a ochrana významných zimovísk chránených živočíchov (netopierov).

Share this...