Hrad Korlátka + Rozhľadňa Rozbehy + Veterný park

máj 16, 2021 | História, Hrad, Príroda, Vyhliadka

Korlátka je jeden z najdostupnejších hradov, vhodný aj pre neturistov. Z parkoviska pre autá netradične zbehnete dolu kopčekom ku hradu (8 minút).  O výhľady do Záhorskej nížiny  však nebudete ukrátený. Lákadlom lokality je okrem zrúcaniny aj Veterný park a rozhľadňa Rozbehy.

Aj keď na hrade vidieť stopy rekonštrukčných prác, nájdete ho v takmer nedotknutom stave. Potrápia Vás strmé šmykľavé chodníky. Najmä na menšie detičky budete musieť dávať veľký pozor. Dominantou hradu je „ostrý kamenný zub“ – pozostatky veže týčiace sa nad krajinu. Vedie popod ňu malý okružný chodníček po hrade.

Výlet na hrad odporúčame spojiť s turistikou. Okolité kopčeky s roztrúsenými obydliami majú už charakter myjavských kopaníc a sú malebné. Na hrad vedie najpoužívanejšia žltá turistická značka z obce Prievaly vedúca po spevnenej lesnej ceste (4,2 km, 1:30 hod. jednosmerne, stúpanie 210 m). Turisticky lákavejšia je modrá turistická značka vedúca od vodnej nádrže Buková (6 km, 2:12 hod. jednosmerne) či zelená turistická trasa vedúca z obce Buková cez kopanice (5,2 km, 1:51 hod. jednosmerne), z Jablonice či z Rakovej doliny.

Hrad Korlátka: Rozhodne nešlo o reprezentačné sídlo kráľov. Z polohy je jasná jeho strážna a obranná funkcia. Pevnosť chránila doležitú obchodnú Českú cestu, ktorá tu pretínala Karpaty. Viac o histórii prezradia info tabule. Zaujímavá bude pre deti určite povesť o návšteve kráľa Žigmunda, ktorý sa tu netradične liečil po vypití otráveného vína (zavesený dolu hlavou:).

Veterný park: Tvoria 4 veterné elektrárne, jedinečné svojho druhu na Slovensku. Vyrábajú čístú energiu pre 1 500 domácností. Projekt vznikol vďaka slovensko-rakúskej cezhraničnej spolupráci a bol financovaný z fondu Phare. Vrtule sú naozaj impozantné (výška 100 m) a možno si ich pozrieť zblízka.

Rozhľadňa Rozbehy: Jednoduchá kamenná rozhľadňa bola postavená v roku 2009 na kopčeku priamo nad parkoviskom v nadmorskej výške 450 m.n.m.. Má 7 metrov a poskytuje pekný výhľad na Karpaty v smere na Dobrú vodu aj Záruby. Neďaleko rozhľadne nájdete malé detské ihrisko s priestorom na opekanie.

 Dostupnosť (parkovanie):

Parkovať je možné na veľkom pakovisku pri cintoríne neďaleko Rozhľadne Rozbehy.

Povrch: Prírodné lesné chodníčky.

Občerstvenie: Nie. Pri hrade a pri detskom ihrisku miesta na opekanie.

Plusy:

  • Krásne výhľady.
  • Jednoduchá dostupnosť.

Minusy:

  • Strmé skalné zrázy a šmykľavé kamenné chodníčky. Dbajte na bezpečnosť svojich detí.
  • Vyššia návštevnosť počas víkendov a sviatkov.
Kontakt (adresa): parkovisko časť Rozbehy – obec Cerová.
Okres: Okres Senica, Trnavská kraj.
Trasa: Na hrad z parkoviska a späť cca 600 m (8 min.).
Dĺžka trasy, prevýšenie:

Na hrad z parkoviska a späť cca 600 m (8 min.).

Žltá turistická značka z obce Prievaly (4,2 km, 1:30 hod. jednosmerne, stúpanie 210 m).

Modrá turistická značka vedúca od vodnej nádrže Buková (6 km, 2:12 hod. jednosmerne).

Webstránka (FB): https://obeccerova.sk/pre-turistov/
Otváracia doba: Zrúcanina voľne dostupná. Vstup bezplatne.
LatLong (GPS): (48.575116, 17.386144),  48° 34′ 30.4176“ N17° 23′ 10.1184“ E
Dátum návštevy: 01.05.2020
 

 

Poznámky (tipy):

Ďalšie informácie o hrade a jeho histórii nájdete na stránke:

https://www.hrady-zamky.sk/korlatka/ 

Povesť o hrade

Kto by sa chcel prekopať k pokladom v zavalených pivniciach hradu, musí po celý čas odriekať bez mýlky pospiatky otčenáš a nech by sa dialo čokoľvek, nesmie hlasno preriecť ani slovo.

Hajdúsi na cerovskom hrade

Na cerovskom hrade žil pán, ktorého ľud iba zloduchom nazýval. To preto, že zle zaobchádzal s poddanými, nechával ich palicovať na dereši. Raz jeden poddaný, menom Mišo, neprišiel do roboty na panské. Prikázal pán svojim drábom, aby chorého na kravách na jeho hnojnom voze doviezli do hradu a aby ho strestali tridsiatimi palicami. Pandúri vykonali, ako im pán nakázal. Keď dobitého Miša nakladali na voz, prišlo dvanásť hôrnych chlapov na čele s Jánošíkom. Zbojníci poviazali pandúrov a obliekli sa do ich šiat. Časť s Jánošíkom šla k pánovmu hradu. Pána priviazali na dereš a dávali mu na zadok dosiaľ, kým pred vlastnými poddanými nesľúbil, že aj on sám i jeho pandúri budú lepšie s ľudom zaobchádzať. Odvtedy sa ľuďom uľavilo a pán cerovského hradu zmäkol.

Zdroj: https://www.hrady-zamky.sk/korlatka/ 

Share this...