Turistika do Marianky cez Vilmošove vodopády

nov 29, 2024 | Atrakcie, Príroda

Tento výlet s prvkami zázračna určite zaujme zvedavé deti. Miesto s mystickou atmosférou sa nachádza neďaleko Bratislavy a môžete sa tam vydať i pešo cez Karpaty, tak ako to po pútnických cestách robili po stáročia naši predkovia zo širokého okolia. Napríklad aj z Rače či Krasňan.

Na výlet si s deťmi vyhraďte celý deň. Trasa má spolu 13 km, zvládnu ju vytrvalé školopovinné deti. 

Trasa: Z horárne Krasňany (bus 154 z Pekne cesty) Vás sem za 2 hodiny (6,5 km) privedie modrá turistická značka. Trasa v úvode kopíruje asfaltovú cestu až k známemu občerstveniu “U Slivu” a ďalej po ceste vľavo. Pozor na cyklistov! Pri malej vodnej nádrži zbystrite pozornosť a neprehliadnite odbočku.

Trasa vedúca prevažne cez les Vás v závere odmení krásnou lúkou s viacerými ohniskami. Oficiálny názov je Stánisko, ale medzi trampami sa traduje meno Savana. Od roku 2012 tu vďaka trampskej osade T. O. Jaskováci pribudol turistický prístrešok.

Vilmošove vodopády:  Za Savanou sa vyberte od kríža neznačeným vyšliapaným chodníkom vľavo do údolia potoka Drmolez. Po chvíli objavíte Vilmošove vodopády. Krásna roklinka potoka Vás následne navedie až do Marianky ponad Kalváriu, ktorou sa bezpečne dostanete až do zázračného Mariánskeho údolia.

Marianka: Mariánske údolie je najstarším pútnickým miestom na Slovensku. Jej história siaha až do 11. storočia, kedy podľa legendy pustovník vytvoril sošku Panny Márie, ktorá sa stala stredobodom mariánskeho kultu. Základný kameň baziliky narodenia Panny Márie položil už v roku 1377 uhorský kráľ Ľudovít I. z vďaky za víťazstvo nad tureckými vojskami. 

Povedľa baziliky stojí Exercičný dom, pôvodne kláštor rádu paulínov, dnes Kongregácia bratov tešiteľov. 

Zázračná voda: Prameň s chladnou a chutnou vodou nájdete v závere Mariánskeho údolia. Voda je i dnes považovaná za zázračnú. Miestni obyvatelia o veriaci z ďaleka sem často prichádzajú s veľkými bandaskami.

Nad týmto zázračným kameňom sa týči krásna novo zrenovovaná rotundová Kaplnka svätej studne z roku 1696. Strážia ju 2 sochy pustovníkov – svätého Antona a Pavla.

Kalvária: Jedinečná krížová cesta ukrýva v murovaných domčekoch 50 sôch v z lipového dreva v životnej veľkosti, ktoré Vás vtiahnu do deja jedného z najznámejších príbehov ľudstva.

Bridlicová štôlňa a starý lom: Jediná zachovaná baňa na bridlicu na Slovensku bola objavená po čistení pivnice. Ak sa vyberiete po cyklotrase poza studňu do dolinky Mariánskeho potoka, môžete preskúmať starý bridlicový lom so zvyškom murovanej budovy (váhovňa). Viete na čo sa použivala vyťažená bridlic? Na výrobu strešnej krytiny, tabúľ na biliardové, ruletové a krajčírske stoly i školských tabuliek (5000 kusov denne). Výrobky sa vyvážali do celej monarchie, Francúzska, Anglicka a Egypta.[6

Dostupnosť (parkovanie), občerstvenie: 

Parkovanie bezplatne horáreň Krasňany v obmedzenom množstve.

Lesné bistro Vážka pre turistov i pútnikov nájdete v kúsok za bridlicovým lomom.

Povrch: Asfaltová cesta, kamienkové a lesné cestičky.

Plusy: 

  • Turistika pre staršie deti.
  • Netradičné miesto.
  • Geologická atrakcia bridlicovej štôlne a lomu.

Mínusy: 

  • Asfaltový povrch v úvode trasy.
Kontakt (adresa):

horáreň Krasňany (Pekná cesta) – Mariánske údolie, Marianka  – Rača

Web stránka: https://sk.wikipedia.org/wiki/Marianka 
Trasa:

CESTA TAM – modrá turistická značka: horáreň Krasňany – U Slivu – Malinský vrch – Marianka (6,5 km – 2:00 hod).

CESTA SPAŤ: modrá turistická značka Marianka – Malinský vrch – ďalej po žltej na Malý Slavín -Pánova lúka – Zbojnička – nakoniec po modrej okolo Malej bane do Rače (Knižkova dolina).

LatLong: (48.248095, 17.078194)
Dátum návštevy: 29. 08. 2024

 

Poznámky (Tipy): 

“Historici rádu pavlínov, ktorý toto miesto spravoval zapísali ústne tradovanú legendu o pustovníkovi, ktorý žil v tomto údolí a z hruškového dreva si vytesal sošku Panny Márie (podľa paulína Ľudovíta Kummera to bolo v roku 1030). Počas nepokojov, ktoré nastali v Uhorsku po smrti kráľa Štefana, pustovník musel zo svojho miesta utiecť. Sošku skryl do bútľavého stromu. Našla sa o niekoľko desaťročí neskôr. Spôsob ako sa soška našla je tiež zahalený tajomstvom. Najznámejšie tradovaná legenda hovorí, že v údolí žil zbojník, ktorému sa narodili ťažko postihnuté deti. Keď to nešťastný otec videl, sľúbil že napraví svoj život a dal sa na pokánie. Vo sne sa mu vraj zjavila Matka Božia a ukázala mu miesto, kde má kopať v zemi, nájsť tam sošku a pod ňou prameň. Ak vo vode prameňa vykúpe deti, budú zdravé. Tak sa aj stalo a bývalý zbojník zasvätil po tejto udalosti svoj život Božej službe.

Pôvod sošky kunsthistorici stanovili na koniec trinásteho a prvú polovicu štrnásteho storočia. Táto 42 cm vysoká soška, vyrezaná z hruškového dreva, symbolizuje lásku a duchovnú útechu pre pútnikov, ktorí ju po stáročia prichádzali uctievať.” (Zdoj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Marianka)