Novoročný Cyprus s deťmi

dec 6, 2024 | Atrakcie, História, Príroda, Voda, Zvieratá

Cyprus, konkrétne jeho južnú (grécku) časť, sme navštívili v dátume 1.1. 2024 – 8.1.2024 počas vianočných prázdnin.

Okrem dostupnej ceny leteniek a ubytovania bola pre nás atraktívna teplota na tomto ostrove, ktorá v januári dosahuje 16 – 22 stupňov Celzia. Teplota mora pritom neklesá pod 18 stupňov. Našim cieľom bola aktívna dovolenka s ochutnávkou prírody, histórie a kulinárskych zážitkov tohto exotického ostrova.

ROZPOČET: Letenky Ryanair – Pafos (Paphos) stáli priemerne 159 eur/osoba/vrátane jednej 30 kg podpalubnej batožiny. Prenájom 4-izbovej vily (2 kúpeľne) v lokalite Peyia s vyhrievaným bazénom prostredníctvom Booking.com vyšiel na 890 eur/7 osôb/7 nocí, pričom za vyhrievanie bazéna sa účtoval extra poplatok 20 eur na deň.  Prenájom auta (Payless) s poistením a podsedákmi: 160 eur/8 dní. 

Spolu sme 4-členná rodina zaplatili za cestu, ubytovanie a auto 1 000 eur. K tejto sume treba samozrejme pripočítať stravu, ceny za vstupy a benzín do auta. Ak teda nie ste milovníci zimných lyžiarskych dovoleniek, ostrov Cyprus odporúčame ako príjemnú alternatívu.

1. Aký je Cyprus v januári?

Počasie: Teploty v januári 2024 si môžete pozrieť tu: https://www.accuweather.com/sk/cy/paphos/124968/january-weather/124968. More bolo prekvapivo teplé, malo 18 – 20 stupňov. V plánoch sme mali skôr turistiku ako kúpanie. Nakoniec sme každý deň začínali, či zakončili v mori či bazéne.

Pozor, jazdí sa vľavo!  Ak si trúfnete na jazdu vľavo, poteší Vás množstvo kruhových objazdov, ktoré nahrádzajú komplikované križovatky. Jazda vľavo je tak prekvapivo nenáročná. Ak sa chcete vyhnúť prenájmu auta, odporúčame ubytovanie priamo v Pafose, kde nájdete dostatok pláží a reštaurácií. Zároveň je k dispozícii aj miestna autobusová doprava, ktorú sme síce nemali možnosť vyskúšať, ale je vraj spoľahlivá a lacná: https://www.cyprusbybus.com/. Autá na prenájom majú oproti tým miestnym rozdielnu, červenú ŠPZ. V premávke sú vodiči pri strete s takýmito autami opatrnejší.

Ubytovanie: Väčšina prázdninových domov nedisponuje kúrením. My sme mali ubytovanie vybavené poriadnymi perinami a dekami. Teplá voda sa ohrieva na streche slnkom. Ak sa teda sprchujete vo veľkom počte alebo ráno, môže Vás prekvapiť vlažná voda. Pri výbere ubytovania je vyhrievaný bazén výhodou. Rovnako je vhodná aj klimatizácia, ktorá slúži aj na kúrenie.  V zimnom období je počasie teplé, ale vlhké a daždivé. Nás prekvapili komáre. Do kufra si teda pribaľte teplé pyžamo a repelent!

More:  V zime sa treba pripraviť na to, že viaceré pláže nie sú udržiavané, často tu nájdete známe kopy suchých rias.  Zimné obdobie prináša tiež vietor a rozbúrenejšie more.  Na pobyt pri mori si preto vyhraďte vždy ranné a doobedné hodiny. Popoludní Vás môžu prekvapiť veľké vlny. Vtedy nevstupujte ďaleko do mora, spodné prúdy Vás môžu vtiahnuť ďaleko od pobrežia.

Príroda: Je v tomto ročnom období úchvatná. Záhradkári a ovocinári majú v zime vrchol sezóny. V januári dozrievajú na stromoch citrusy – uvidíte rozsiahle sady s pomarančmi, grepmi, pomelá, malé kumquaty, mandarínky, granátové jablká, opunciu i papayu. Prekvapia Vás tiež rozsiahle banánové plantáže. Banány zoženiete v obchode predávané po trsoch:) Sú menšie, ale veľmi chutné. Na Cypre nájdete tiež rozsiahle sady s olivami a typické stromy karobu.

Strava: Nákup potravín bol na Cypre zážitkom. Okrem veľkého množstva tradičných výrobkov (haloumi, kozie syry, výrobky z citrusov a korobu, trsy banánov,..) nájdete regále plné exotického tovaru – koreniny a sladkosti z Turecka a blízkeho východu. Ďalej regále s tovarom z Anglicka (napr. rozsiahly výber ginu určený pre anglickú enklávu) a oddelenie s ruským tovarom (ruská enkláva).

Mačky: Pokiaľ ste milovník mačiek, tento ostrov Vás nesklame. Mačky tu na ostrove majú vo veľkej úcte. Posledné objavy nasvedčujú tomu, že Cyperčania boli prvou civilizáciou na svete, ktorá chovala mačku ako domáceho miláčika. Francúzski archeológovia našli v roku 2001 hrobku človeka pochovaného spolu s mačkou starú 9 500 rokov. Až do tohto nálezu sa predpokladalo, že prvenstvo v domestifikácii mačiek mali starí Egypťania. Približne 300 000 domestikovaných aj voľne žijúcich mačiek zahynulo v roku 2023 na Cypre z dôvodu prepuknutia ochorenia spôsobovaného tzv. mačacím koronavírusom. 

Fotogalériu posúvaj šípkami!

2. Peyia a Coral Bay

Mestečko Peyia je z Pafosu vzdialené 20 minút autom ( 40 minút z letiska). 

Na členitom skalnom pobreží sa nachádza niekoľko zátok s plážami. Najznámejšia je Coral Bay.  Mestečko sa rozrastá popri pobreží, ktoré je posiate víkendovými domčekmi – vilkami. Táto oblasť je tiež známa ako “anglická enkláva” – množstvo anglických dôchodcov tu trávi zimné obdobie. Preto tu nájdete dostatok služieb i v zimnom období – reštaurácie, bary aj obchody. 

My sme vyskúšali tradičnú cyperskú reštauráciu Phidias Tavern a Kikkos bar na hlavnej obchodnej ulici. Nakupovať sme chodili autom do veľkého Philippos Supermarketu.

Fotogalériu posúvaj šípkami!

 3. Hrobky kráľov a Venus beach

Netradičné historické miesto, nekropola z 3. storočia pred n. l. ležiaca na pobreží,  patrí do zoznam UNESCO. S centrom Pafosu ho spája dlhá krásna promenáda popri pobreží. Areál je pomerne rozsiahly, môžete sa v ňom s deťmi dobrodružne túlať a objavovať podzemné priestory. 

Pohrebisko v skutočnosti nikdy neslúžilo ako posledné miesto odpočinku kráľov.  Odpočívali tu bohatí obyvatelia mesta a rímski vysokí úradníci. Rozsiahle podzemné hrobky, vytesané do pieskovca, imitovali obydlia z  tejto doby.

V januári je ideálny čas na návštevu. Slniečko príjemne hreje, poteší pobrežná svieža flóra s kvitnúcimi cyklámenmi. Vstupné je symbolické – 2,5 eur/osoba, bezplatné parkovisko nájdete zdarma pred vstupom. Nezabudnite si zabaliť niečo pod zub a urobiť si malý piknik. Bufet či reštauráciu by ste naokolo hľadali márne. Myslite tiež na to, že v zimných mesiacoch sú otváracie hodiny skrátené do 17:00. Viac info: https://www.visitcyprus.com/discover-cyprus/culture/sites-and-monuments/tombs-of-the-kings/.

Zadnou bráničkou sa dostanete na pobrežnú promenádu a k peknej pláži – Venus beach.

Fotogalériu posúvaj šípkami!

 4. Vrak lode EDRO III a prechádzka po pobreží

 

Obľúbený fotospot, najmä počas západu slnka, nájdete neďaleko Coral bay. Obrovský vrak lode  známy ako EDRO III tu tróni od decembra roku 2011, kedy počas búrky táto loď narazila na plytčinu. Návštevu môžete spojiť s prechádzkou po skalnatom pobreží. Parkovanie v uličke pri atrakcii môže byť počas sezóny komplikované. Ak budete mať šťastie, narazíte počas “zlatej hodinky” na obľúbené pojazdné autíčko so zmrzlinou. Ďalší vrak lode – Demetrios II uvidíte neďaleko Pafosu pri návšteve hrobiek kráľov.

Fotogalériu posúvaj šípkami!

 5. White river beach, pláž Toxeftra a Lara beach

 

Pobrežné územie Lara – Toxeftra sú zahrnuté do európskeho zoznamu NATURA 2000. Ide o 2 najvýznamnejšie pláže na Cypre, na ktorých kladú vajíčka 3 druhy morských korytnačiek. Obdobie kladenia je od mája do augusta, keď je piesok krásne vyhriaty. Toto územie môžete navštíviť, ale nie zasahovať do neho – stanovať, stavať slnečníky, loviť v mori či jazdiť po pobreží na štvorkolkách. V zimnom období sú to krásne nedotknuté pláže ideálne na slnečné prechádzky a šantenie. Dostanete sa sem autom po nespevnenej ceste.

Fotogalériu posúvaj šípkami!

 6. Pafos Zoo

 

Pafos Zoo je známa predovšetkým svojou rozsiahlu zbierkou papagájov, vtákov a jedovatých hadov. Nájdete tu však aj šelmy, pštrosy, krokodíly, žirafu, nosorožca či ťavy a tradičné kozy s dlhými ušami. Potešili kontaktné výbehy. Za poplatok 5 euro vyskúšajte kŕmenie vo výbehu lemurov. Možný je aj výklad a stretnutie s indickou slonicou. Zoo sa v skutočnosti nenachádza priamo v Pafose, ale v mestečku Peyia.  V zimnom období sme opäť odcenili, že Zoo nebola preplnená, využili sme kontaktnú zoo a našli miesto na obed v reštaurácii.

Cena vstupného pre rodinu 2+2 je pomerne vysoká- pripravte si 55 eur.

Fotogalériu posúvaj šípkami!

7. roklina Avakas

 

Obľúbenú turistickú trasu cez efektnú roklinu Avakas zvládnu aj väčšie deti. Roklina je naozaj krásna, obklopujú ju oleandre, figy, paprade,.. Hoci je jej dĺžka približne 4 km, pre náročný terén časovo až 1:40. V zimnom období je plná vody, v lete čiastočne vysychá. Pripravte sa na šmykľavé blato a lezenie po skalách. Niekedy bolo v spleti skál obtiažne nájsť chodník a správnu trasu. Hoci je možné roklinu absolvovať okružne (11 km), my sme sa približne po hodine chôdze v strede rokliny vrátili späť. Našťastie nebola roklina v tomto ročnom období preplnená a bolo možné sa na úzkych chodníkoch vyhýbať návštevníkom. 

Keďže v čase návštevy bola prístupová cesta k rokline v rekonštrukcii, zvolili sme alternatívne parkovanie pri malom kostolíku (Hagia Matrona) 20 min. chôdze od rokliny.

Fotogalériu posúvaj šípkami!

 8. Latsi (Latchi)

 

Tento malý rybársky prístav je vyhľadávaný pre výbornú kuchyňu (plody mora). Nachádza sa v severnej časti ostrova, autom sa sem dostanete cez vnútrozemie za 40 minút. Od prístavu sa tiahne široká pláž. Lokalita je zároveň východzím bodom pre turistiku v prírodnej rezervácii Akama National Forest Park. Obľúbený je predovšetkým Aphrodite natural trail, ktorý Vás po prudkom výšľape na kopec (1:20) odmení nezabudnuteľným výhľadom na Modrú lagúnu, jednu z ikonických pláží na Cypre. V lete k nej pravidelne jazdia výletné lode z prístavu či obľúbené výlety na štvorkolkách. Na začiatku trailu nájdete malé arborétum s vodopádom “Bath of Aphrodite”, v ktorom sa podľa báje kúpavala bohyňa Afrodita. Nájdete tu aj kemp, príjemnú reštauráciu a pekné plážičky na preskúmanie. 

 9. Mesto Pafos (Paphos)

 

Mesto Pafos sme navštívili iba nakrátko v podvečer po ceste na letisko. Ak budete mať možnosť, určite tu strávte aspoň 1 večer. Promenáda s reštauráciami a obchodíkmi pulzuje aj mimo sezóny. 

10. Kam ešte?

Anerades Nature Trails Malá dedinka Miliou v horách nad turistickým mestom Peyia je známa pestovaním citrusov. Krátky okružný trail Vás prevedie týmito sadmi. Trasa má cca 3 km a niekoľko alternatív.
 Genesis Aphrodites trail Vedie z dedinky Pissouri, ktorá hniezdi na skalnej plošine nad morom. Oplatí sa tu zastaviť na tradičný cyperský obed a následne sa po trase vybrať na preskúmanie skalnatého pobrežia. Chodník má 1,8 km a končí na pláži pri vode.
Cape Aspro Ďalší nádherný trail vedie po kriedovo-bielych útesoch týčiacich sa  200 m nad morom. Trasa začína v zátoke Pissouri bay.
Artemis trail V pohorí Troodos ide o najobľúbenejší okružný trail okolo najvyššej hory ostrova – Olympos (1952 m.n.m.). Trasa má 7 km a zvládnete ju za 2 a pol hodiny.
FESTIVALY

https://heartlandoflegends.com/category/events/

Každá dedinka má doslova svoj festival. Nenechajte si ujsť množstvo lokálnych podujatí, ktoré sú oslavou jedla a prírody. Nájdete ich zoradené podľa času zberu úrody.

Festival ruží (Agros), karobu (Peyia)mandariniek (Arakapas, Dierona), medu, olivového oleja, zemiakov (Avgorou), granátové jablká (Ormidia), Taro – kalokasia (Sotira), 3 čerešňové festivaly v júni, 2 festivaly vodného melóna v máji (Frenaros, Akaki), citrusy (Miliou), mandle, banány, jahody (Deryneia), jablká, figy, hrozno, vlašské orechy, hríby…

Vyskúšajte tiež levanduľový festival, festival remesiel, rajčinový festival, halloumi festival, festival cestovína a ďalšie..

 

 

Share this...